Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 12 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 111
  1. #11
    ANIBAL
    Guest
    Аз също като Юри мисля,че мрежата няма отношение към роенето.Мрежата има пряка връзка със зимуването.Със поведението на кълбото.Но също и мисля,че едно добро разположение на пчелите е по-важно за оцеляването им.Разположение в кошера.Може ,би това мрежесто дъно има за цел да държи пчелите повече време горе ,защото надолу има зона с по-ниска температура .А там горе са и медовите запаси.Един вид ориентация.И ако прибавите и един вход -горен,всичко си идва на мястото.

  2. #12
    Наистина не смятам, че дъното само по себе си е причина тези семейства да ти роят. Освен, че пчеларстваш с ЛР не знам нищо за технологията по която работиш. Ако дадеш повече подробности, може да го коментираме. Според думите ти излиза, че тези семейства са презимували много по-добре от останалите, развили са се рано и вероятно са те изненадали с това. И не си успял да реагираш на време. Факт е, че роенето е естествен процес, към който пчелите се стремят. И това го правят само здравите семейства. Щом при теб се е случило така, значи мрежата не само не им пречи, а напротив.

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    02.10.2010
    Мнения
    46
    миналата година оставих 3 кошера различни по сила на изцяло мрежесто дъно.началото на пролетта разликата спрямо другите сем.бе половин рамка пило по-малко.в края на март положението бе в полза на трийката.тази година съм оставил всичките си сем. на мрежесто дъно .на пролет ще дам информация.

  4. #14
    Потребител
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    72
    Колеги аз малко извън темата искам да ви попитам нещо. Сега ще си правя малко кошери ЛР и искам да ги правя с дълбоко дъно.Та въпросът ми е: От къде да си купя едно дълбоко дъно, за да гледам от него и да си ги правя другите точно като него? Някоя снимка на вашите дъна също ще ми е от голяма полза.Благодаря предварително.

  5. #15
    От Котларски!

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Цитат Първоначално публикувано от evil_dea
    Колеги аз малко извън темата искам да ви попитам нещо. Сега ще си правя малко кошери ЛР и искам да ги правя с дълбоко дъно.Та въпросът ми е: От къде да си купя едно дълбоко дъно, за да гледам от него и да си ги правя другите точно като него? Някоя снимка на вашите дъна също ще ми е от голяма полза.Благодаря предварително.
    Виж тук
    http://dox.bg/files/dw?a=a1155124cf

  7. #17
    ANIBAL
    Guest
    Дълбокото дъно ,доколкото виждам е дъно с вътрешен прашецоуловител.Това е хубаво.Но идеята е разстоянието от рамките до дъното.То е причината за неговото приложение.А прашецоуловителя си е допълнение.Улеснение.Мрежа та в замисъла има много важна роля.Това е Факт.Но има и своите неудобства.Затова добре е като купуваме или като правиме кошери, да се мисли за какво е всичко това.Ако се вложи малко повече мисъл,може и да се постигнат по-добри резултати.Така,че дълбокото дъно не е шаблон.То е тясно приложимо.Атрибут ,който ,ако не бъде използван ,усложнява нещата по финансирането.

  8. #18
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    От къде да си купя мрежа за дъното , какъв размер трябва да са отворитеи от какъв материял трябва де е направена самата мрежа.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Мрежи се продават в железарските магазини. За предпочитане е да е поцинкована 3/3мм, а най добре е алпака, само че е скъпа. Зависи какво точно искаш да правиш.

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    А знаете ли кава е историята на зимуването с мрежесто дъно? Всичко, както може да се очаква, води началото си и се развива в Америка. Ще го разкажа на кратко , щото не помня подробностите. Д-р C.C. Miller пръв осъзнава нуждата от подрамъчно пространство на първия корпус, но той го използвал само през лятото и използвал решетка от летвички. Неговата решетка обаче имала много недостатъци, три пъти е подобрявана конструкцията от различни пчелари, но главния недостатък си оставал- скъпата изработка. Не знам кой е първия който се е сетил да излолзва мрежа вместо дъсчици. Както и да е , мрежестото дъно намира широко разпространение, днес почти не се правят дъна без мрежичка. Обаче мрежестото дъно се използвало само през лятото и така до момента в който някой пчелар забравил да подмени мрежестите дъна наесен. Напролет видял грешката си, обаче бил изненадан от резултата - семействата които зимували на мрежесто дъно били по-силни и с по-малко подмор. На следващата година опитал отново. С времето тази практика се разпространила и при други пчелари и така до днес.

    Вярно е че по-високото ниво на въглероден окис в кошера през зимата забавя метаболизма на пчелите, като по този начин те се запазват физиологически. По ниското количество кислород, обаче, е предпоставака за анаеробно(без наличието на кислород) получаване на енергия. Всеки знае при анаеробното разграждане на въглехидратите се получава само 1 ккал/г, а при аеробното - 4ккал/г, което значи че за да получат същото количество енергия (поддържат същата топлина)трябва да изядат 4 пъти повече мед, което значи повече несмлени остатъци, по-голяма нужда от облитане, по-голяма активност през зимата, повече загинали пчели в снега (ако може пчелите да стоят като "мъртви" през цялата зима, без да се облитат - по-добре. В северните ширини снежната покривка е 6 месеца, няма облитане. Това колегата Александров по-добре може да го обясни). Наличието на кислород обаче е като нож с две остриета - получаването на токсини и свободни радикали в резултат на окислителния процес е неизбежно.
    интересно,това е ново за мен - не знаех,че има такава практика.

    От години ползвам мрежести дъна - мрежата е размер 15х15.Но никога не съм предполагал,че може да ги оставя отворени целогодишно.Случвало ми се е да забравя някой и да изкара така цяла зима,но не съм обръщал внимание на развитието му през годината.

    Учудвал съм се как така изкарва цяла зима,нали все пак трябва да се топли,а това е директен студен въздух със минусови температури.И друго,дори да се е случвал такъв кошер при първия пролетен преглед,винаги съм им затварял мрежите - съмнявам се,че ще успее да топли пилото.Вярно че вече е пролет,но все пак нощно време температурите са близки до нулата.

    До сега съм отварял мрежите,след акацията и ги затварям към края на септември - питам се дали да постъпя по-смело и още сега да им отворя мрежите и изобщо да не ги затварям,наистина ли е толкова често срещана тази практика,както четох до тук в тази тема.

 

 
Страница 2 от 12 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •