Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 14 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 136
  1. #101
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    От този страшен найлон взе, че нищо лошо не им се случи на моите пчелички миналата зима. На всичко от горе си и надзъртах да ги видя дали са гладнички когато си поискам, че нямах много запаси по кошерите. Подчертавам бях с отворени дъна и горна прелка.

  2. #102
    Наблюдател
    Регистриран
    30.07.2013
    Мнения
    23
    Зазимяваш 4 ЛР семейства. Конструкцията е - 1.дъно, 2.магазин с празни, изградени рамки (въздушна възглавница) 3. 1-ви корпус, лявото семейство има достъп до долната прелка, лявото до горната. Върху него има 6 см надставка. 2-ри корпус - 2 семейства с прелки на 180 градуса + 2-ра 6 см. надставка.

  3. #103
    Наблюдател
    Регистриран
    30.07.2013
    Мнения
    23
    Rosty, подкрепям за найлона, но при мен покрива само 60-70 % от площа (това е храната). Планирам експерименти с 50 семейства тази зима и ще съм по-подготвен напролет.

  4. #104
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    От този страшен найлон взе, че нищо лошо не им се случи на моите пчелички миналата зима. На всичко от горе си и надзъртах да ги видя дали са гладнички когато си поискам, че нямах много запаси по кошерите. Подчертавам бях с отворени дъна и горна прелка.
    Сподели долната прелка колко отворена я оставяш и горната с каква широчиана е или е кръгла. Благодаря предварително.

  5. #105
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Долната прелка колкото да минат две, три пчели едновременно. Дъното ми е изцяло мрежесто и го отварям в предния край към 2 см. по цялата ширина на кошера. Горната прелка 10/500 мм. чист отвор след стесняването. Там слагам и мишепредпазител.
    Тук на последното мнение http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=170&page=6 съм качил една снимка на отводка която доста красноречиво се вижда, че през отворената прелка посоката на въздуха е навън и той е много наситен с влага.

  6. #106
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Нещо ме смущава размерът на горната прелка

  7. #107
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Във какъв смисъл.Голям ли ти се вижда или малък. Не твърдя, че това е супер конфигурацията и съм склонен на експерименти ама дайте някакви аргументи.

  8. #108
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Немога да си представя горна прелка 10/500мм и то след стесняване.Най вероятно става въпрос за една нула в повече при дължината на горната прелка.

  9. #109
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Да, голям смях, едната нула е в повече. Да се чете 10/50 мм.
    Благодаря за корекцията.

  10. #110
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Готово приключих със зазимяване 2013 също като 2012....11...10....От изваждането на меда започвам постепенно стесняване до 8 рамки.Стеснявам защото:1.изкарвам по старичките рамки и маломедните зад преградна дъска .Така напролет разширявам само с во. 2.Друг плюс на стесняването е,че меда при подготовката за зимуване пчелите концентрират на по малко пити,което гарантира минимум по 2кг на рамка.Освен това неостава не запечатън мед извин кълбото.Прелките-горните неги стеснвам,а долните ги оставям на около 5-8см.Дъната са с мрежести отвори до 1/3 от дъното.Не затоплям ни от горе ни от страни защото смятам,че по този начин се забавя стартирането на пилото,като по този начин се икономисва мед.Друг начин за икономисване на мед е ранното(януарско) подхранване с питки.

 

 
Страница 11 от 14 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •