Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 14 от 14 ПърваПърва ... 4121314
Резултати от 131 до 136 от общо 136
  1. #131
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Медът отгоре и от страни служи не само за храна,но и за фон предпазващ пчелите от вредни атмосферни лъчения.Земята и тя има такива-мрежата на Хартман.Та във връзка с това е възможно пчелите на АСТИКА да се качът горе в трети корпус над меда във втори корпус за да се предпазят от земните лъчения.Разбира се това е предположение,но ако е така кошерът със въпросното семейство трябва да се измести в страни поне със метър.Възможно е семейството да бяга и от стари пити,кристализирал мед ако семейството е слабо и молеца може да е причина......

  2. #132
    Наблюдател
    Регистриран
    23.09.2013
    Мнения
    4
    Стари пити може и да има 1-2, меда в питите е от лятото - предимно слънчогледов. Молец не съм забелязал и точно това семейство не е слабо. Относно мрежата на Хартман - също е обяснение, но от пролетта кошера е на това място и не е имало никакъв признак на безпокойство или странности в поведението на семейството. Лично моето обяснение (без да имам претенции да съм 100% прав, все пак съм начинаещ) е, че горе е най-топло и при наличието на мед, макар и не достатъчно, са си харесали 3-ти корпус за зимно жилище. Така или иначе истинската причина си я знаят само пчелите 3-тите корпуси вече са благополучно отстранени и зазимени. Благодаря на всички за съветите и коментарите, за мен всяко мнение е ценно!

  3. #133
    Автор
    Регистриран
    07.10.2013
    Мнения
    153
    Пчелари които работат с ДБ кошери, а желајат да зимуват с-с всичките рамки, трјабва да медните корпуси спуснат под плодниковија корпус.Тогава пчелите остават в плодника, а всичка храна, т.е. мед којто се намира в рамките испод плодника те износјат горе, понеже не т-рп-т храна испод тјах.

    В конкретнија случај, колега АСТИКА зазимва на сл-нчигледов мед, којто има својство да б-рзо кристализира, и највероватно затова пчелите му бјагат от него (от меда), т-рсат по лека храна.

  4. #134
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Долната прелка колкото да минат две, три пчели едновременно. Дъното ми е изцяло мрежесто и го отварям в предния край към 2 см. по цялата ширина на кошера. Горната прелка 10/500 мм. чист отвор след стесняването. Там слагам и мишепредпазител.
    Тук на последното мнение http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=170&page=6 съм качил една снимка на отводка която доста красноречиво се вижда, че през отворената прелка посоката на въздуха е навън и той е много наситен с влага.
    Не разбрах как така цитирам "Дъното ми е изцяло мрежесто и го отварям в предния край към 2 см. по цялата ширина на кошера. " отваряш го в предния край към 2см по цялата ширина на кошера нали е изцяло мрежесто дъното.Ако нещо съм пропуснал или най вероятно не до разбрал, моля да ме извини колегата
    Този пост е редактиран от kapanec; 09.12.2013 в 22:27.

  5. #135
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Някой мрежести дъна си имат ламарини и се затварят ако искаш.

  6. #136
    Наблюдател
    Регистриран
    02.10.2010
    Мнения
    46
    Ако увиеш мрежестото дъно със стреч-фолио може да регулираш светлия отвор колко да бъде широк и къде да се намира.

 

 
Страница 14 от 14 ПърваПърва ... 4121314

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •