Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 14 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 136
  1. #71
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи

    Smile

    А защо да не станете пчелари. Едното не печи на другото. Вие и без това вече получихте доста добра теоретична подготовка. Време е за малко практика.

  2. #72
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    5W крушка, затворена в непрозрачен обем, го отоплява точно с 5W мощност - ни повече, ни по-малко. Няма значение какво е нейното КПД, защото както топлинната, така и светлинната енергия остават вътре в затворения обем. Просто фотоните се блъскат в непрозрачните стени и отдават енергията си на тях, а тя в края на краищата пак се превръща в топлинна. Така е според Закона за запазване на енергията - щом вътре в обема вкарваме 5W мощност, това са си 5W и няма никакво значение какви междинни преобразования на енергия има в този обем. Всички видове междинни преобразувания рано или късно стигат до топлинна енергия, така че по-добре да не си създаваме главоболия с разсъждения на тема "Какво точно се случва с енергията на крушката". Верния отговор е "Тя топли кошера с пълната си мощност".

    Виж ако част от енергията се излъчваше под формата на радиовълни или гама лъчения, които преминават през стените на кошера, тогава можехме да говорим за някакви загуби. В случая обаче както пчелите, така и крушките, все още не са се научили да излъчват радиовълни, така че споко - грешката е вярна - всичките 5W си остават вътре в кошера и го отопляват, като повишават температурата му с максимум 1 градус спрямо външната.

  3. #73
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Това означава само едно - пчелите имат много високо ниво на КПД на преработка на изядения мед в енергия и нейното съхранение и усвояване.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  4. #74
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Светозар Каменов Виж публикацията
    Добре де, ако е добре да са на мрежесто дъно, тогава защо се стеснява долния вход на прелката? Моите нямат такова дъно и не е ли по-добре да не стесня прелката, за да има по-добра вентилация?
    Това е много добър въпрос, на който все още нямам отговор. Ровейки из интернет съм попадал на изследване на руски специалисти по пчеларство, които изказват тезата, че пчелното семейство се нуждае от поне 10-кратно подменяне на въздуха в рамките на едно денонощие. Това е абсолютния минимум. Под него става лошо. На друго място съм срещал информация, че съдържанието на кислород в кошера може да се намали до 4% и пчелите въпреки това да останат живи. Явно са много издръжливи същества, защото човек умира при доста по-високи стойности.

    Другото наблюдение, което имам, е при смяната на въздуха един път на час (24 пъти в денонощие) - така е у дома. Имам рекуператор с дебит 60 куб.м. на час и точно толкова е обема на кабинета, в който работя. Пуша като продънена печка и въпреки това въздуха в стаята винаги е чист и пресен.

    От тези две информации можем да си направим извода, че 10 пъти смяна на въздуха в денонощие е един санитарен минимум, под който не трябва да се пада, а 24 пъти си е едно много добро проветряване, дори и за случаи със силно замърсяване. Истината е някъде по средата. Може би 15 или 20 пъти в денонощие въздуха трябва да се сменя - както при пчелите, така и при хората.

    Въпроса обаче е друг - какво точно трябва да се направи с кошера, за да се осигурят точно тези 15-20 смени на въздуха в денонощие? По-малко става лошо, а по-много е безсмислено. Именно на този въпрос нямам отговор и нямам никаква идея как може да се изчисли. Знаем обаче, че лошото проветряване е опасно, а прекалено доброто проветряване ако не помогне, поне няма да навреди (това от горните топлинни изчисления). Именно поради тази причина аз изказах мнение, че е по-добре да проветряваме в излишък, отколкото в недостиг. Тази моя идея се подкрепя и от финландците, които със сигурност имат много голям опит със студените зими. Те изрично пишат в инструкциите на стиропорените кошери, че зимно време дъното се оставя отворено, а мрежата (отвора) на това дъно е 80% от цялата негова площ.

    С две думи, тайната на здравото семейство през зимата е проветряване, проветряване и пак проветряване. Ако кошера е с мрежесто дъно, то се оставя отворено. Ако е само с прелка, ТЯ НЕ СЕ СТЕСНЯВА. Ако прелката е тясна и малка, трябва да се отвори малък отвор в най-горния корпус, за да се получи комин и да става някакво малко течение. То няма да е чак толкова силно, защото както вече научихме от по-горните мои постинги, температурната разлика между вън и вътре е само 1 градус, което означава че коминния ефект ще е много слаб.

    ПС: В този постинг има само мои разсъждения, основани на натрупаната от мене информация. В никакъв случай тези разсъждения не трябва да се възприемат като препоръки. Аз лично ще ги изпълня, но това си е мой личен риск. Ако и вие решите да направите същото, това си е ваш личен риск и аз не желая да нося отговорност за него.

  5. #75
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    във книгите пише че пчеларя трябва да подрежда пчелното гнездо за зимата,някои пробвал ли е да остави пчелите сами да си подредят гнездото??Що се отнася до проветряването мисля да го направя чрез отваряне на хранилката

  6. #76
    Потребител
    Регистриран
    04.01.2011
    Мнения
    58
    Обикновено пчелите вършат тая подредба сами и то много / с пъти / по--добре и от най- добрия пчелар.........., НО има и изключения. А това са - 1. Когато пчеларя е бил много алчен и е вземал мед не откъдето трябва , не колкото трябва и и не в подходящия момент. 2. Има години , когато при хубави и топли есени пчелите отглеждат до късно много пило. След приключване на пилото те инстинктивно формират кълбото на по- топлите празни пити / където е отглеждано последното пило/ .Аз практикувам в такива случай, когато отварям за последно есента / около 15-20 октомври/ да извадя празните и с мн. тесни венци 2-3 пити и на тяхно място да приближа по-пълните.

  7. #77
    Наблюдател
    Регистриран
    30.08.2013
    Мнения
    45
    Според мен истината е,че пчелите за този огромен период на еволюция са свикнали на всякакви атмосферни условия.Единственото с което все още не могат да свикнат е намесата на човека в живота им и убиване на естествената екосистема покрай тях.Убеден съм,че човек не знае почти нищо за пчелите,и това е напълно разбираемо по простата причина,че не знае нищо за себе си.Хубаво е всеки един от нас,да се замисли защо е на земята и с какво е полезен на себе си и на хората около себе си.Хубаво е да вземем пример от пчелите,а не да се мъчим да им налагаме нашите разбирания за живота.Както и да е...

    Към днешна дата според мен,най-лошото нещо за пчелите са осите,а не студа и кислорода.Наблюдавал съм как при температура от порядъка 2;5;10 градуса оси влизат в кошера нагло с цел хем да се топлят хем да ядат мед.Крайния резултат е умрели пчели пред прелките от студ.Наблюдавал съм как до стеснен вход 1см. въпреки това осите влизат - те просто са нагли и нахални.Може би единственото спасение е мрежа на входа,обаче ако човек не живее до пчелина си тогава идеята не е добра.

  8. #78
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Днес при температура 14 градуса извадих лентите. Пчелите бяха оформили "клубовете". Прегледах няколко от семействата при което установих, че в голяма част от тях все още се отглежда пило на различна възраст, а майките които са тазгодишни продължават са снасят макар и малко. Ето няколко снимки, както и снимка от капан за оси в действие от две седмици.Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC_0462.jpg
Прегледи:      351
Размер:	252.6 KB
ID:	348Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC_0460.jpg
Прегледи:      349
Размер:	294.0 KB
ID:	349Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC_0472.jpg
Прегледи:      348
Размер:	154.0 KB
ID:	350
    Keep Walking...

  9. #79
    Потребител
    Регистриран
    26.04.2011
    Мнения
    98
    Цитат Първоначално публикувано от Светозар Каменов Виж публикацията
    Добре де, ако е добре да са на мрежесто дъно, тогава защо се стеснява долния вход на прелката? Моите нямат такова дъно и не е ли по-добре да не стесня прелката, за да има по-добра вентилация?
    Широката долна прелка със сигурност ще осигури по-добра вентилация отколкото тясната прелка.Обаче ще създаде по-добри условия за нападения и ще улесни осите.Така че докато температурите за около 10-12 градуса прелките е добре да са стеснени,а след това може да се разширят,за по-добра вентилация.Така поне ми изглежда логично на мен,когато няма замрежен отвор на дъното.
    Гладът не е заради това,че не можем да нахраним гладните,а заради това ,че не можем да нахраним богатите.

  10. #80
    Осите си влизат в кошерите и на 3-4 градуса.

 

 
Страница 8 от 14 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •