Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 10 от 14 ПърваПърва ... 89101112 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 91 до 100 от общо 136
  1. #91
    Наблюдател
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    42
    Пчеларски район
    Плевен
    Благодаря ви, колеги. Колега Йорданов, аз направих това, което ми каза, но вероятно късно съм попитал - това е трябвало да го направя веднага след последното центрофугиране. А когато го направих, те вече бяха донесли доста. Е, за догодина - живот и здраве - ще зная, но сега я пооплесках малко. Просто го правя за пръв път. А иначе семействата засега са много добре. Ще им събера меда в западната страна на гнездото, а магазинните пити ще видя какво ще ги правя - евентуално напролет ще подхранвам с тях. Благодаря ти още веднъж!

  2. #92
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Ха, оплескал, ела да видиш аз като почна да ги оплесквам, какво става. Споко, всичко ти е наред, създаваш си малко напрежение, но пък така за майките е имало фул екстри, както казах още преди. За меда си разбрал, найлон върху плодника, два пръста проход в челната страна и оставяй магазините отгоре. Могат да поседят още някоя седмица. Моите днеска ги гледах, перфектни, има доста пчели из магазините и дообират последния мед. Даже те съветвам ако ти позволява мястото, завъртай входовете на изток.

  3. #93
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Много е опасно да се оставят пълни пити с мед зад преградната дъска или ако се оставят, то да се проверява от време на време дали кълбото не се преместило зад преградната дъска.
    А колкото до магазина с мед над плодника, колега пчелар от Индиана, така зазимява семействата си и не е имал проблеми.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #94
    Наблюдател
    Регистриран
    30.07.2013
    Мнения
    23
    В отговор на колегата Димитър Алексиев
    Отдавна практикувам зазимяване на 3, или 4 семейства заедно в 10 рамкови ДБ или корпуси. Стъпките са следните:
    Предварително стесняваш семействата на 5 рамки - около 10 кг с мед.
    За долните семейства - поставяш плодника (корпуса) върху дъното. Разделяш вертикално с мрежа (използвам PVC оградна с max. отвори 1 мм). Едното семейство използва долен отвор, а другото горната прелка. Поставям хранителна надставка 60 мм, която също е разделена вертикално.
    За горните семейства - поставям мрежа отдолу на втория плодник и по съшия начин разделям вертикално.Отварям 2 нови прелки срещуположно на другите и отново поставям хранителна надставка.
    Какво постигам по този начин -
    1. Зимува 1 суперсилно семейство - 20 покрити с пчели рамки.
    2. Ниска консумация на мед.
    3. Почти нулева смуртност.
    4. Бурно ранно развитие.
    Важно е, при този метод на зимуване да започнеш ранно подхранване, защото виждам първото пило около Коледа. Аз лично поставям по 1 кг храна на семейство, смесена с нозецид на 25.12.
    При въпроси ми пиши на лични или звънни - 0887861255

  5. #95
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Къде точно поставяш питката при подхранването?

  6. #96
    Наблюдател
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    47
    колега напиши точно къде поставяш сухата храна че и мене ме заинтригува че моите запасите също не мога да ги преценя

  7. #97
    Наблюдател
    Регистриран
    30.07.2013
    Мнения
    23
    Храната е в пакети по 1 или 2 кг. Поставя върху самите рамки, като се реже найлона на "х" и се отваря. Найлонът не го махам, защото от конденза храната омеква допълнително. Аз използвам надставка 60 мм и върху нея слагам таблата. 1 кг е достатъчен за 1 седмица. Незапасените семейства зимуват с храна върху кълбото - от сега, до Март. Важно условие е да се дават витамини, различни билкови стимулатори и лекарства за нозематоза - редувам Церанон(екстракт от карамфил) и Нозецид (калиев йодит + йод + мравчена к-на)

  8. #98
    Наблюдател
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    47
    понеже нямам такива надставки може ли да махна таблата и на нейно място да поставя найлон и тогава покривният капак а храната под найлона

  9. #99
    Потребител
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Добрич
    Според теб, по този начин възможно ли е да се зазимят няколко семейства в ЛР корпуси. Как подхранваш долните семейства? Използваш ли и при тях 6см надставка?

  10. #100
    Наблюдател
    Регистриран
    30.07.2013
    Мнения
    23
    Найлон, в никакъв случай. Използвай брезент, или друг плат, който абсорбира влагата.

 

 
Страница 10 от 14 ПърваПърва ... 89101112 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •