Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 14 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 136
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    18.12.2011
    Мнения
    14

    Зазимяване 2013

    Тази година съм решил преди да зазимя кошерите, да извадя всичкия слънчогледов мед, дори и в плодниковите пити. Въпросът ми е в този случай последното подхранване със сироп преди зазимяването пак ли е добре да е края на юли началото на август или е добре да сложа и по-късен?

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    18.01.2012
    Мнения
    112
    Подхранвавето с захарен сироп се прави максимум до 15 септември, така че се преценява колко да подхранваш в зависимост от запасите на кошера.Но прекаленото подхранване не е добре защото майката няма къде да има да снася. wink;
    И да се лъжем няма смисъл в това - самозалъгваш себе си като пчелар!!!

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана

    Re: Зазимяване 2013

    Цитат Първоначално публикувано от pavlito88
    Тази година съм решил преди да зазимя кошерите, да извадя всичкия слънчогледов мед, дори и в плодниковите пити. Въпросът ми е в този случай последното подхранване със сироп преди зазимяването пак ли е добре да е края на юли началото на август или е добре да сложа и по-късен?
    Чул съм от пчелар, че така действа маха всичкия мед и храни ударно до средата на септември и няма никави загуби зимата.
    На мен лично не ми харесва този метод.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски

    Re: Зазимяване 2013

    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m
    ...
    На мен лично не ми харесва този метод.
    А ти от кой метод си най-доволен? Имам предвид - правиш доста категорични заключения, но на какво са базирани те? Не става дума само за зазимяването. Пчеларството не е учебник да го научиш. И като нямам опит гледам да взема от опита на другите, който да приложа в практиката и тогава да стане мой опит. Чак тогава бих го споделил вече с някой, ако ми го потърси...
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  5. #5
    Аз не бих издънил целия кошер и после да го блъскам с захар. Както казва колегата Йорданов разбрали сме се плодника да си е за тях :D . Иначе храня до средата на септември ако храниш с инвентиран сироп може и до по късно той не ги изтощава както захарния сироп но това вече е друга бира.
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана

    Re: Зазимяване 2013

    Цитат Първоначално публикувано от koragroup
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m
    ...
    На мен лично не ми харесва този метод.
    А ти от кой метод си най-доволен? Имам предвид - правиш доста категорични заключения, но на какво са базирани те? Не става дума само за зазимяването. Пчеларството не е учебник да го научиш. И като нямам опит гледам да взема от опита на другите, който да приложа в практиката и тогава да стане мой опит. Чак тогава бих го споделил вече с някой, ако ми го потърси...
    Нямам никакъв опит така че няма как да кажа от кой метод съм най доволен, но да и махнеш всичкия мед някакси не ми се струва правилно.
    Ще пробвам и след години ако всичко върви на ред ще си кажа мнението.
    Впрочем може ли да ми кажеш къде видя категорични заключения?
    Просто 2ма пчелари ме убеждават как тези кошери на който са и взели всичкия мед зимуват по добре а на мен не ми се вярва.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Това се прави, но когато плодника е пълен с манов мед.
    Макар , че съм виждал изпролетили семейства на манов мед - оакани здраво.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    24.05.2013
    Мнения
    30
    Едно време прадядо ми (лека му пръст) правеше така.Ошушкваше всичко до дупка и яко захар...Интересното е че оцеляваха пчелите,зазимени така,а когато преди няколко години аз започнах ми казаха че захарта изтощава пчелата,докато я преработи и и скъсява живота.Все пак се използват за тая цел последните летящи пчели ,а младите не се включват толкова много в преработката и не би трябвало да е проблем,но въпрос на личен избор...
    Вече 6-та година се занимавам и плодникова рамка съм въртял,тогава и само тогава когато майката е "задръстена" и нямам празни пити да сложа да си снася.Всичко от акация и липа,което се събере в плодниковите пити си оставя за тях-било то за зимата,или за пролетно засилване или за отводките.Ако аз бях пчеличка щях да си искам моето и затова съм възприел този начин :D Може да ядеш соеви кюфтета,ама пържолата си е друго...

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    18.12.2011
    Мнения
    14
    Както Niki_m и аз така чух, в район, в който всички имали по 50% загуби един пчелар вадел всичко до капка магазини плодникови всичко и му иззимували всички кошери, точно затова и реших да попитам...

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    На мен ми го каза пчелар с повече от 10 години стаж, има 2 пчелина с по 30 кошера.
    В единия пчелин извадил меда и от 30 иззимували 30 в другия от 30 с мед 24 загуба.
    Според него друга причина няма, но пак казвам че на мен ми се струва странно.
    Познавам и друг пчелар който така работи.
    koragroup така не обясни къде видя тези категорични заключения???
    Къде видя да пиша за мой опит, или да поучавам някой???
    Всеки човек има право на мнение, а друг е въпроса дали е прав или не.

 

 
Страница 1 от 14 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •