Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 14 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 136
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Ще ти отговоря на ЛС, да не спамим тук.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  2. #12
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2012
    Мнения
    77
    Аз практикувам същото само че първо подхранвам с рядък сироп 1:2 (захар:вода) до 20-25 август. за да може да снасят яйца и да има млади пчели и после до 5-10 септември захарен сироп 2:1 (захар:вода) за запълване на запасите. Това го практикувах миналата година и нямах загуби тази зима. сега нали се дължи на това или на третиранията или на късмета не знам.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867

    Re: Зазимяване 2013

    Цитат Първоначално публикувано от pavlito88
    Тази година съм решил преди да зазимя кошерите, да извадя всичкия слънчогледов мед, дори и в плодниковите пити. Въпросът ми е в този случай последното подхранване със сироп преди зазимяването пак ли е добре да е края на юли началото на август или е добре да сложа и по-късен?
    Ако центрофугираш плодникова пита с открито пило по нея, откритото пило заедно с пчелното млечице отива в меда и на нея не остава нищо от него. Да не говорим, колко времеемко е това начинание. Идеята ти не ми допада.

  4. #14
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Моят начин на зазимяване в 12 ДБ е следният /не ми е умряло семейство за 10 години/:
    1. Преди да сложа магазина, изваждам двете крайни пити, които са пълни с мед, може и да не е запечатан, или запечатан наполовина. На тяхно място слагам ВО, до пилото. Питите с мед ги съхранявам в скад.
    2. При изваждане на акациевия мед, от плодника се заделят по още 2 пити с мед и прашец запечатан наполовина. Това са двете крайни пити. На тяхно място ВО в средата на гнездото. Питите с мед ги съхранявам в склад. Така за всяко семейство има по 4 пълни пити с мед, около 9-12 кг.
    3. Магазините ги свалям окончателно на 1 август. Махам и пълните с мед крайни пити в плодника /там може да има манов мед/. На тяхно място слагам от заделените в склада пити /но всяка пита отива в семейството от което е взета/. В тези пити има мед от акация, овошки и ранни ливади. Реално зазимяването започва на 1 август. Семействата са на 12 рамки. Задължително преглеждам набързо гнездото. Гледа се за това дали майката има къде да снася. Плодниковите пити не трябва да са задръстени с мед. Ако няма място за снасяне слагам празни изградени пити.
    4. Подхранвам със 1/1 захар и вода само ако реша, че семействата имат малко пило или съм сложил празни пити за осеменяване. Това е подбудително подхранвате, не за запасяване. Подхранвам само през м. август.
    5. Окончателно зазимявам в периода 15-30 септември. Ако кълбото е сформирано на пити с малко мед, слагам крайни пълни с мед пити /от акация овошки и ранни ливади/ между питите с малко мед. Пчелите разпределят меда между питите. Така не им давам да гледат пило по това време.
    Това е моя начин на работа, но така съм работил с 11 кошера. Предполагам че не става за голям пчелин.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Започнах да гледам затоплящи материали за зимата.
    Чудя се дали да ползвам вата с изолационно фолио или фибран, като под него да сложа дишаща мембрана.
    Става въпрос да ги сложа над подкапачната дъска.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Никой не иска да каже с какви предпочитания е и какво използва.
    Разглеждах характеристиките и се ориентирах към фибран 5см.

  7. #17
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Никой не иска да каже с какви предпочитания е и какво използва.
    Разглеждах характеристиките и се ориентирах към фибран 5см.
    И защо ? Какво ще постигнеш с тоя фибран, фолио, мембрани, стериопори, слами, парцали и незнам си още какво...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2013
    Мнения
    37
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Никой не иска да каже с какви предпочитания е и какво използва.
    Разглеждах характеристиките и се ориентирах към фибран 5см.
    Не е важна само температурата, влагата е много по голям фактор. Темата е много обширна и не чакай много като отговори.
    Трябва четене и конкретни въпроси.

  9. #19
    Автор
    Регистриран
    27.02.2013
    Мнения
    118
    Пчеларски район
    стара загора
    Моят опит е твърде скромен но искам да го споделя. Не съм поставял никакви "затоплящи"материали и пр. - напротив семействата зимуваха на отворени мрежести дъна с корпус празни пити на първото ниво и семейството на второто.Покривната табла е 4 мм шпертплат а на капака има 2 см стиропор. Иззимуваха нормално , подморът беше минимален. За тази зима съм решил да повторя "експеримента ". Струва ми се че в стремежа си да направим нещо добро за пчелите започваме да се отнасяме с тях като с болни и недъгави същества и повече им вредим.
    www.rabotilnicata.hit.bg мебели и обзавеждане по индивидуален проект

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    И защо ? Какво ще постигнеш с тоя фибран, фолио, мембрани, стериопори, слами, парцали и незнам си още какво...
    Какво може да искам според теб????
    Като новобранец мераклия се стремя да направя възможно най-добрите условия за живот на пчелите(с течение на времето виждам че доста неща който направих са безсмислени, но без да пробвам няма как да знам) за това искам да чуя и други мнения, но щом толкова те дразни няма да питам.

 

 
Страница 2 от 14 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •