Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 17 от общо 17
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    27.06.2012
    Мнения
    37
    ще се развие това е вид селектиран за по суров климат, така че става за бг.

  2. #12
    Наблюдател
    Регистриран
    27.03.2013
    Мнения
    13
    Да ама мисълта ми беше че ние тук сме по висок и дали ще расте

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    27.06.2012
    Мнения
    37
    Ще порасне не се притеснявай

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    01.10.2012
    Мнения
    38
    Продавате ли още разсад и каква е цената?

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    29.12.2016
    Мнения
    17
    Пчеларски район
    Русе
    Матеев ако искаш разкажи как се развиват засадените през 2013г. дръвчета от пауловния.

  6. #16
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Радо79 Виж публикацията
    Матеев ако искаш разкажи как се развиват засадените през 2013г. дръвчета от пауловния.
    Тези, които ги засадих на един слънчев баир, далеко от реката, линеят и едвам растат. Половината измряха, а другата половина едва е достигнала до 1.50-2.0 метра. Тези, които ги посадих на плодородна почва в близост до реката, и които редовно се поливат от автоматизирани пръскачки, вече надхвърлят 5 метра. Тези, които са по пчелините, растат с променлив успех. Има и големи, а има и такива, които едвам кретат. Има и измрели.

    Тоест Пауловнията както всяко едно друго дърво вирее добре само ако са изпълнени условията, към които е адаптирано - състав на почвата, метеорологични условия, температура, влажност и т.н. Не мисля, че това дърво ще вирее добре за региона на страната. В разсадниците се полагат специални грижи за него, но в дивата природа няма кой да го прави това. Поради тази причина употребата му е ограничена, а използването му за промишлени цели е възможно само на определени почви, в определени условия и то само ако за него се полагат определени грижи (тоест харчат се много допълнителни пари за труд и поддръжка).

    За пчеларски цели употребата му е като играта на Тото 2 - засаждаш го някъде, и ако си късметлия - с божията помощ то ще расте. Ако не - здраве да е.

  7. #17
    Потребител
    Регистриран
    08.04.2012
    Мнения
    70
    Пчеларски район
    Елхово
    Според мен, развитието на пауловнията зависи от селекцията. Най-добре се получава от кореновите резници, но задължително последните следва да са от "добри" донори - със семената си е игра на тото. Като сметнем обаче, че за добив на качествени резници трябва да се унищожат най-добрите дръвчета излиза, че с резниците е още по-голяма лотария - не мисля, че някой би жертвал елитни пауловнии за да продаде резници по 50ст. , понякога и по-евтино поради високото предлагане. Пак казвам, че това е мое мнение и не твърдя, че съм прав (с изключение, че най-добри пауловнии се правят от резници).
    Конкретно как се развиват при мен: От 50 купени едногодишни фиданки подарих 10 на приятели, засадих 3 покрай къщата си, 5 в двора на едната си и 12 в двора на другата си вила. 20 останаха за пчелина. Всичките 40 се хванаха и тръгнаха да работят. За жалост, едрата градушка помля всички, с изключение на 3те у дома. Обаче всички пуснаха нови филизи и оцеляха. Тук обаче се явиха разликите. Че си искат вода и мулчиране е ясно, но определено си искат и много светлина - на по-сенчестите места се вдигнаха до 1,2 - 1,5м., докато на обилна светлина, достигнаха двойна височина, а и значително по-голям диаметър. Като рекордьор поставям фиданката, засадена пред терасата на къщата ми - в момента е почти 4 метра, с избили 15см. леторасти. Оставих 6 от тях, което е грешка, защото ако ги поставиш в чашка с вода, те пускат собствени коренчета и може да се засадят като отделни растения, но както се казва: "и те ще са от полза". Същевременно, фиданката непосредствено до "рекордьора", остана хилава и след като я отрязох преди месец, не дава признак, че ще оживее... Та така. Както при животните, както и при хората - всяко стадо си има мърша...

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •