Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 5 ПърваПърва ... 345
Резултати от 41 до 42 от общо 42
  1. #41
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Ето една извадка от личния ми архив с "полезни информации". За съжаление не съм записал кой е автора и не мога да го посоча, за което му се извинявам!

    "...Цялата дейност на пчелното семейство през благоприятния сезон на годината е насочена към подготовката му за използване на медобера и за натрупване на хранителни запаси за есенно-зимния период. Тази подготовка започва с отглеждането на пило и с появяването на първите нови пчели в края на зимуването. Постепенното увеличаване на количеството на новите пчели и измирането на старите зимували пчели е закономерно явление в живота на пчелното семейство. От това, с каква бързина ще протече този процес, зависи способността на семейството да си осигури необходимите хранителни запаси. Качеството на отглежданите млади пчели също влияе върху количеството на събрания от тях мед. За отглеждане на качествени пчели голямо значение има силата на семейството. В силните семейства винаги има подобри условия за отглеждане на добре развити пълноценни пчели.
    Развитието на семейството не е просто натрупване в него на млади пчели, а резултат на два противоположни процеса, протичащи едновременно. В пчелното семейство постоянно се излюпват млади пчели и тяхното количество се увеличава. От друга страна, старите зимували пчели бързо измират, вследствие на което общото количество на пчелите в семейството се изменя. Това изменение зависи от количеството на излюпващите се млади и измиращите стари пчели в семейството. При протичане на тези процеси в семейството може да се установят някои закономерности. В края на зимата и в началото на пролетта количеството на излюпващите се пчели е сравнително малко и видимо нарастване в семействата не се забелязва. Към края на този период количеството на измиращите стари пчели бързо се увеличава и се забелязва отслабване на семейството. По това време в него има най-малко пчели. От друга страна, с подобряване на външните условия бързо се увеличава количеството на пилото, а вследствие на това и количеството на излюпващите се нови пчели. Стига се до момента, когато ежедневното им количество се изравнява с ежедневните загуби на стари пчели. Наскоро след това натрупването на млади пчели продължава да се увеличава, а измирането на стари пчели намалява. Наблюдава се увеличение на количеството на пчелите в семейството. Темпът на това увеличение отначало е бавен, но след цялостната подмяна на зимувалите пчели рязко се изменя. В резултат на настъпилото качествено изменение в семейството (само млади пчели) темпът на развитието, или нарастването, бързо се увеличава. Това води към бързо увеличаване количеството на пчелите в пчелното семейство...."

    Както са ме учили "Всяка от излюпените нови пчели през януари и февруари, може да отглежда по 4 броя нови пчели". Математиката не ми е силна наука, още по-малко частта с прогресиите, та не мога да сметна колко нови пчели ще има в даден момент, но съм наясно, че ако навън е топло и овошките (сливи, круши, вишни и череши, че и кайсиите) цъфнат по-рано "ще стане весело".
    Разбира се ако в март няма дълъг студ. Тогава ще стане мнооого тъжно...
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  2. #42
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Хм, замислихте ме с тия 65-70 дни. Излиза, че за да има добре развит кошер за рапицата около 15 април трябва развитието да започне в началото на февруари. И колкото по-бързо се сменят зимните пчели с млади по-добре за семейството. А за студения март наблюдавах през предните две години, че въпреки студеното време семейството пак се развиваше.

 

 
Страница 5 от 5 ПърваПърва ... 345

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •