Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 12 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 114
  1. #41
    Потребител
    Регистриран
    25.03.2013
    Мнения
    99
    На колегите който са против ранното подхранване нека се обосноват.Това ми е първа зима и искам да разбера къде греша в моите расъждения? А именно че съм им подал храна без прашец и според мен те би трябвало да я приемат именно като храна а не като подбуда.Каква е разликата за пчелите дали храната им ще баде отстрани или отгоре?Според мен,самото развитие на семейството се провокира от по топлото време и притока на прашец в кошера.А не храната в коя част на сандъка се намира.Моля за коментари!!!

  2. #42
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колеги,само ще допълня,че един от най-силните ми кошери,който зазимих с около 30кг.(два корпуса) имаше плътен пояс над рамките.Изобщо не твърдя,че са изяли всичко,но самия факт,че са горе плътно,показва че гледат пило и не се знае за колко време могат да издухат запасите.Напълно съм съгласен,че подхранването провокира пило,само че пилото вече е налице.Провокацията този път дойде от времето,не от питките.Въпроса който повдигнах още декември важи все още-при условие че времето позволява редовно облитане,има значително пило и няма прашец в природата то кога ще започнем с протеина.Ако се чака края на февруари,няма ли да е късно?Сегашното време реално е аналогично на края на февруари по всички показатели.

  3. #43
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Не чакай от тях обосновка. Те правят така, защото дядо им до Младенци(22.03.) не е пипал кошера. Не че след това много го е пипал....Храненето е изкуство - трябва да се знае защо храниш, с какво храниш и какво целиш с това хранене. Колегата Дими не е сгрешил като е подал храна. Подайте протеиновата питка до 10.02. - отново няма да сгрешите.
    Working....

  4. #44
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Питките ги слагам(еднократно по около3кг) поради две причини:
    1.Икономисване на мед за пролета-за интензивно развитие.През зимата главната работа на пчелите е поддържане на топлина за което са нужни въглехидрати,които си набавят от захарта.Хапвайки захар икономисват мед без който неможе да се разчита на интензивно развитие през ранна пролет(след пролетния преглед).
    2.Възможни са студове при които пчелите губят контакт с меда в съседните рамки и ако нямат "шапки" над главите си пиши ги бегали.Топлата зима може да изиграе лоша шега на някои колегите,които си мислят,че имат достатъчно мед в кошерите.

  5. #45
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Ето голяма част от отговора. И бъди сигурен, Ангеле, че много хора ше изпищят след 20 дни! Но дано го споделят, а не да се правят на....праведни, бели и чисти.
    Working....

  6. #46
    Автор
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Варна
    Аз давам сега питка захар с мед без белтъчини, за спасяване от глад поради ранното пило и то само на олекналите. а към средата на февруари вече питките с белтъчини за стимулиране на развитие, ако времето се запази така което не е никак добре още началото на февруари ще има доста цъфтеж което от самосебе си ще стимулира семействата. За жалост е прекалено рано за масово пило но уви то е факт и ако застуди края на януари - началото на фев... ще си гризем ноктите.
    След 20 години ще съжалявате не за нещата които сте направили а за тези които не сте.

  7. #47
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem Виж публикацията
    Не чакай от тях обосновка. Те правят така, защото дядо им до Младенци(22.03.) не е пипал кошера. Не че след това много го е пипал....Храненето е изкуство - трябва да се знае защо храниш, с какво храниш и какво целиш с това хранене....................... Подайте протеиновата питка до 10.02. - отново няма да сгрешите.
    Значи дядо ИМ добре е правил, ако е разчитал на горите и ливадата. Макар че дядо МИ и другите са гледали рЕпица /слънчогледовото масло е заминавало за Райха/, така и не знам дали са вадили рЕпичен мед. Другите ти изречения както винаги са на място. Демек който не знае какво да прави, по-добре да изчака малко. Башка другото, ами трябва да си познавате и пчелите, Скутелатора някъде беше писал за качествата на расите и породите, поприпомняйте си ги тия работи отвреме навреме. Който е на ДБ, скоро няма да пищи, другите - според зависи. Със сигурност обаче март и април олелията ще е голяма...

    П.п. И в тая връзка, моля Колеги, който споделя някакви собствени наблюдения, предположения или намерения, нека да уточнява за каква система кошери става въпрос. Все пак е важно, щото от около месец ми прави впечатление, че предимно стопани на ЛР поддържат сериозна активност...
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  8. #48
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колеги,не искам да се повтарям отново и знам,че това което ще кажа не е много хубаво за слушане,обаче е възможно този ранен цъфтеж който всички чакаме, да стане в условията на по-ниски температури,тоест да настъпи белтъчен глад за пчелите поради невъзможност да оползотворят супер ранния цъфтеж.Не се знае март какъв ще бъде.При тези обстоятелства, с това ранно пило,аз смятам че подхранването с протеин трябва да започне още този месец.Лично аз нямам притеснения за глад,ще изчакам да оползотворят питките(о,5кг медно захарни) които им сложих преди седмица(не на всички) и започвам с протеинови питки.При условие че се облитат всеки ден,не виждам опасност от задръстване.Поилките трябва да са пълни догоре.Пергата може да свърши по-бързо от очакваното и до средата на февруари да се появи вакуум,който знаете от къде ще запълнят,до определено време...

  9. #49
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Работя с ДБ и ЛР.Дадан-Блатите са наистина по-назад в развитието си.

  10. #50
    Потребител
    Регистриран
    25.03.2013
    Мнения
    99
    Колеги,моята храна е подадох като само повдигнах капака и успях да тегля един бегъл поглед с който видях само че е живо семейството.Защото на тоя етап с нищо не мога да помогна семейството освен да го спася от евентуална гладна смърт.Но на всякаде из форумите чета коментари,под който разбирам че някой си правят пълен преглед на пчелните семейства.Защото виждам коментари по колко пило имат на питите колко запаси име останало а това няма как да стане без да преровиш целият кошер пита по пита.Та мисълта ми е с какво можем да помогнем на семейството с тая намеса по това време?

 

 
Страница 5 от 12 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •