Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 22
  1. #11
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    е добре де нали имаш пчелари с опит те защо не се усетиха...?
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  2. #12
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Понеже ти си събирал семействата си "от кол и въже" е нормално да виждаш гледката която виждаш. На приказки всеки е силен, но в реалност в много от случаите самия пчелар или малко преувеличава ( като рибарите) или се самозалъгва. Ако тръгнеш из пчелините из Бг ще се учудиш колко много пчелари ВЪОБЩЕ не обръщат внимание върху подмяната на питите. В най-добрия случай подменят по 2 пити от плодника годишно ( и то не всяка година) ( тези дето имат самочувствието на "добри" и образовани пчелари), а има и такива дето пити с основи не са слагали от десетилетия. Не се учудвай че питите са скапани.
    За смяна на майка - Ха-ха-ха, сещат се че им трябва такава самотогава когато някоя не издържи и се спомина.

    Когато питите са такива и семейството обикновенно е същото. Вътре има всякакви гадости - пестициди, вируси, бактерии и всякакви болестотворни патогени натрупвани с годините, които дърпат пчелното семейство назад.

    Само няколко пъти съм виждал такива напълно оставени на произвола на съдбата семейства, на които явно им е се тая. Каквото успее да мине през месомелачката на редовия български пчелар е самородно злато.


    За болестите които в повечето случаи вървят заедно с кошерите( и за които собственика дори и не подозира), не искам да говоря, просто ще те посъветвам да внимаваш. При всяка необичайна и необяснима ситуация не се успокоявай че е в реда на нещата.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #13
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov
    е добре де нали имаш пчелари с опит те защо не се усетиха...?
    Това наистина е интересен въпрос, който и аз си го задавам. Въпреки че аз съм новобранеца, а не те, въпреки това те чакат аз да им кажа какво трябва да направят. Може би се чувствуват несигурни - знам ли. А когато аз им кажа нещо, то това всъщност означава че аз сам си поемам отговорността. Странно е все пак аз да казвам на дългогодишни пчелари кога какво да направят, но е факт.

    От моя гледна точка нещата изглеждат по-розови. На мене цял живот непрекъснато ми се налага да вземам трудни решения в условията на недостиг на информация, и аз за разлика от тях няма кого да попитам, освен колегите от форума. Научил съм се да вземам трудни решения и да си нося отговорността за грешките. А в бизнеса както знаете грешките винаги струват пари, понякога дори много много пари. Така че нямам много избор - след като вече съм се хвърлил надолу с главата в морето (пчеларството), длъжен съм колкото се може по-бързо да се науча да плувам, иначе ще се удавя. И именно поради тази причина последната една година почти денонощно изучавам различните аспекти на това ново начинание и постепенно навлизам във все по-големи подробности и научавам все повече тънкости.

  4. #14
    Най-трудно е да се намерят хора които да могат да вземат решение за бизнеса на другия,те ако можеха да вземат решения щяха да си имат техен бизнес,ама не могат и чакат да им се сдъвче и да им се изплюе.Така че на вълка врата му е дебел понеже разчита най-много на себе си.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Джентълмени, ясно е че можем да напишем много страници за особеностите на пчеларството в Бг и в частност особеностите на Бг пчеларя. А не трябваше ли да се придържаме към темата на темата, по принцип ?

  6. #16
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ами че тя темата се изчерпа още с първите 2-3 постинга. Какво трябва да се гледа в една отводка - ами повече от ясно е, че трябва да се гледат питите, пчелите и пилото. То друго за гледане има ли?

    Човека е начинаещ и е нерешителен. Но това е нормално. Нима всички не сме били такива в началото? Аз бях такъв само допреди 3 месеца и задавах същите въпроси, на които всъщност знаех отговора, но ми се искаше и мъничко подкрепа от форума, че все пак не греша. Аз дори и в момента имам такива въпроси, но вече не ги задавам, защото осъзнах че най-добрия учител на един пчелар е НЕВОЛЯТА. Викаш я и тя винаги ти помага. Е първия път може и да се сгреши, но след това нещата потръгват.

  7. #17
    Автор
    Регистриран
    19.02.2013
    Мнения
    182
    Пчеларски район
    Петрич
    Да се върнем малко към темата, моето мнение е да гледам пилото, ако е плътно значи майката е млада и здрава, питите да не са много стари и др незнам. Затова ви зададох въпроса какво да гледам при закопуване на отводки.А темата мисля че съм я поставил на правилното масто, защото тук ще дискотираме взимането на отводки а те се взимат обикновенно в активния сезон и състоянието им в този период. Извинявам се ако не мисля правилно.

  8. #18
    Автор
    Регистриран
    19.02.2013
    Мнения
    182
    Пчеларски район
    Петрич
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    Ами че тя темата се изчерпа още с първите 2-3 постинга. Какво трябва да се гледа в една отводка - ами повече от ясно е, че трябва да се гледат питите, пчелите и пилото. То друго за гледане има ли?

    Човека е начинаещ и е нерешителен. Но това е нормално. Нима всички не сме били такива в началото? Аз бях такъв само допреди 3 месеца и задавах същите въпроси, на които всъщност знаех отговора, но ми се искаше и мъничко подкрепа от форума, че все пак не греша. Аз дори и в момента имам такива въпроси, но вече не ги задавам, защото осъзнах че най-добрия учител на един пчелар е НЕВОЛЯТА. Викаш я и тя винаги ти помага. Е първия път може и да се сгреши, но след това нещата потръгват.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    Човека е начинаещ и е нерешителен. Но това е нормално. Нима всички не сме били такива в началото? Аз бях такъв само допреди 3 месеца и задавах същите въпроси, на които всъщност знаех отговора, но ми се искаше и мъничко подкрепа от форума, че все пак не греша. Аз дори и в момента имам такива въпроси, но вече не ги задавам, защото осъзнах че най-добрия учител на един пчелар е НЕВОЛЯТА. Викаш я и тя винаги ти помага. Е първия път може и да се сгреши, но след това нещата потръгват.
    Ами питай,задавай конкретни въпроси , затова е форума, а ти още от самото начало започна по странен начин и затова станаха тези недоразумения.
    А колкото до "спецовете" които си назначил да ти обслужват пчелите, явно и те се учат в момента и пари ще вземат за това. А трябва да е обратното - да си плащат за обучението, за технологиите, за ползването на материалната база и тн.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    А относно отводките, повечето пчелари искат ако може да се изкарват пари от всичко, давай. И аз се опитвам да получа нещо допълнително, но го правя така че, клиента да остане доволен и да се върне или да ме препоръча на друг.

    Една отводка е добра, когато видиш 4 рамки ,не много черни, с правилно изградени килийки. Две рамки с мед в края и две рамки с пило по средата, едната със запечатано пило, за да видиш дали е работническо пило или търтиево и другата с открито пило и нанесени яйца, както и майката трябва да се види задължително. Яйца и ларви трябва да се видят, защото ако нещо стане с майката при транспорта, семейството да може да си произведе нова майка. Също така като вдигнеш рамката, то тя трябва да има плътно покритие с пчели и от двете и страни. Това за мен е добра отводка, е може и на 5 рамки да е.
    Ако знаете тези дни на какви отводки попаднах, съжалявам тези които са си ги купили.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •