Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 11

Тема: Зли пчели

  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана

    Зли пчели

    Купих си 8 отводки от един пчелар и всичко беше спокойно, детето си играеше пред кошерите и пчелите не го закачаха, и преди 15 дни купих още 8 силни семейства от друг пчелар но при тях работата е страшна.
    Вече жената и детето не стъпват на село пчелите не дават да си подадеш носа от къщата а тя е на 50 метра от пчелина, а като ги отворя ръкавиците станат на таралеж от жила.
    Мислях че ще се успокоят и това е заради преместването, но за сега няма подобрение.
    Майките са много добри, в всеки кошер има много пило и пчели и се чудя какво да ги правя, ако си купя майки ме е страх дали ще оцеля а вложих много пари.
    Отводките чак другата година ще може да ги ползвам за майки.
    Някой може ли да помогне със съвет?

  2. #2
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ако не искаш да убиваш майките( например след време може да се окаже че са били ценни, агресивността се отсранява много лесно - понякога 2 поколения са достатъчни), принизи основните до отводки и обратното, като прехвърляш запечатано пило (без пчели) от основните към отводките.

    По този начин отводките ще станат достатъчно силни да ги ползваш за каквото си искаш (дори и за маточници). Слабите семейства по принцип не са толкова агресивни колкото когато са с разгърнат пълен потенциал.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    От години се боря със зли пчели.Ако са близко ( 50 метра радиус ) до хора и животни атаката е непредизвикана и силна, понякога от няколко пчели.Опасно е съжителството с такива пчели.Сменям майките без да се замислям, защото до сега не съм намерил друг начин да се справя с тоя проблем.За съжаление в агресивните пчели не съм открил нещо полезно.На есен и на пролет такива семейства се отдават на грабеж и често унищожават по-слаби семейства и отводки.Сменяй майки или ги изнасяй далече от хора и животни.Това, че се плодят много и създават силни семейства не значи ,че дават и много мед.Цялата им енергия е насочена към размножение, грабеж и агресия. От мене-сменяй майките!
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз ги купих след акацията, преди да ги взема човека си извади меда в мое присъствие. Всички бяха пълни магазините до горе, сега без голяма паша имат наполовина пълни магазини, така че работят добре.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    scutellator това няма как да стане в момента защото пилото още е на ДБ рамките, докато изградят ЛР питите и я осемени ще мине време.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ако предишния собственик не им беше взел меда, сега щяха да са хрисими. Но никой няма да си продаде кошерите заедно с меда. Подавай им по малко сиропче и ще кротнат.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  7. #7
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ако намерението ти е да преминеш изцяло на ЛР не само че не е невъзможно , но и по-лесно от това няма. Трябва ти подставка 7 см и корпусът става даданблатов. Подставката не е нужно да е направена със някаква специална сглобка - просто 4 обикновени дъски хванати с пирони. Всеки що-годе дърводелец може да ти ги изработи за 10-ина минутки.

    Консултирай се с човека от който си взел отводките. Ако ще си вземаш майки по-добре да е от него - иначе отколкото повече хора вземаш по нещо, вероятноста да получиш "бонус" се увеличава.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз съм с дълбоко дъно и там съм пуснал ДБ питите и приставки не ми трябват.
    Да това ми е намерението и вече съм ги прехвърлил, но нямам ЛР рамки и сега съм сложил по цели корпуси да градят.
    Аз мислех да работя само с този човек от когото взех отводките, за съжаление няма майки в момента, но ми изпадна оферта която не беше за изпускане.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Ще измъча май тази година.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Ако предишния собственик не им беше взел меда, сега щяха да са хрисими. Но никой няма да си продаде кошерите заедно с меда. Подавай им по малко сиропче и ще кротнат.
    Извадихме и меда, после превозването (едва не се разпаднаха пчели излизаха от всякъде), после прегледа (питие така бяха клеясали че се кривеше повдигача) и на края местенето в нови кошери.
    Доста премеждия и се събраха.
    Дано се поукротят, ще и дам още време.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •