Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 23
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Въртящи се прелки

    Много търсих из форума, но не открих никаква информация откъде човек може да си намери хубави въртящи се прелки. Предлагам в тази тема да се публикуват линкове към производители или търговци, които продават въртящи се прелки, както и мнения за тяхното качество.

    Искам да си купя 2-3 хиляди такива прелки и да сложа на всеки един мой корпус, но първо трябва да се направи някакво проучване. Моля помогнете ми с линкове към въртящи се прелки и с мнение за тях.

    И въобще нека в тази тема да обсъдим въртящите се прелки, видовете, техните плюсове и минуси, как се използват, за да има правилно проветряване през различните сезони, откъде могат да се купят и т.н.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    От моето проучване попаднах на един единствен производител в България:

    http://www.rolta-plastic.com/product-6-7.html

    Произвежда два вида прелки - МЕЧЕ и ДЕТЕЛИНА. Някой ползвал ли ги е и може ли да сподели дали са удобни за работа, дали боята изсветлява с времето и дали стават трошливи под въздействието на UV радиация и/или студ.

    Изгледах клипа на мечето и ми направи впечатление, че устата на мечето не е сложена на правилното място, в резултат на което или големия отвор трябва да е крив, или устата на мечето ще се явява праг за пчелите. Би трябвало разстоянието от центъра до долния ръб на устата да отговаря на това от центъра, до горния ръб на отвора в ухото. Да, ама не. Нещо в конструкцията не е наред.

    При детелината също има два недостатъка:
    1. Големия отвор не е кръгъл, а елипсовиден. Това ще създаде праг за пчелите.
    2. Продълговатия отвор не е в центъра на елипсовидния отвор.

    Въобще става неясно как трябва да се позиционира големия отвор в кошера спрямо видийката, с която се завива детелинката. Същото важи и за мечето. Внимателно премерих всички размери на екрана на компютъра и не ми се изясни как да се разположат отворите един спрямо друг и с какъв диаметър трябва да е големия отвор.

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето още три въртящи се прелки:
    http://pchelar.com/catalog/39/

    И тука мерих с линийката и също намерих проблеми. Бялата и жълтата са с елипсовидни и прави отвори, като и двата ще създадат праг за пчелите. Най-хубава изглежда синята прелка. Всички пропорции в нея са идеални, но централната дупка не е в центъра. Може би е пробивана впоследствие, като е пробита накриво.

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето едни прелки, които изглеждат многообещаващи:

    http://vimeks-bg.com/index.php?see=inventar#a5

    Имат си и четирите позиции, както и дръжчица, за да се въртят по-лесно. Всички пропорции са идеални. Имат си дори ръбчета за кацане на пчелите.

    Някой ползвал ли е този модел прелки и може ли да даде мнение за тях?

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    С това моето проучване се изчерпа. Други видове прелки не намерих. Ако някой знае за други видове или други търговци или производители, нека да напише.

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    21.10.2012
    Мнения
    151
    http://pchelari.com/forum/viewtopic....2685&start=300
    Само в допълнение ще напиша ,че тези които купих от Плевен бяха явно от производител които беше с един бус отвънка и продаваше основно хранилки с чували
    имаше 3 цвята зелени сини и жълти за съжаление нямам телефон някои колега може да го знае беше разположен точно срещу бусчето на Сливенските основи
    Успех

  7. #7
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    българските прегарят за 2 сезона. Сръбските ( до колкото разбрах от Ташмайдан) са добри.На Варотом също са добри. Турските (апимайе) изглеждат обещаващи, времето ще покаже. Иначе съм виждал и метални въртящи се прелки.

    Сега е момента да помислиш тези прелки за какво ще ти трябват, съответно какви отвори да имат. Някои модели освен решетка за майка ( ХР) ( ако ще я ползваш гледай да е от модела с надеждна такава - забрави за меченцата, детелините и човеченцата) предлагат и за решетка за търтеи.
    Последното е удобно когато искаш никакви търтеи да не могат да влезнат/излезнат от/в нуклеусите (за изолиран оплоден пункт) и майките да се оплождат само с търтеите които ти си им осигурил.
    Хр - пак за нуклеуси - да не може никоя девствена майка да излети на брачен полет, когато това е необходимо.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ханеманови решетки съм купил за всеки един божи кошер (стар или нов) и тя винаги си стои на него. Същото важи и за хранилката, прополисовата решетка и т.н. Въобще аз не си правя труда да транспортирам компоненти на кошерите насам-натам. Всичко си стои там на пчелина дори и когато няма нужда от него. Само правя съответното разместване и слагам един найлон-разделител между потребните и непотребните корпуси и други компоненти на кошерите.

    Колкото до въртящите се прелки - май ще се окаже, че покупката им е голяма грешка. Опитах се да ги монтирам по стиропорените корпуси и се оказа, че няма как да пробия в тях свестни дупки. Отворите стават едни грапави и рошави и вероятно това ще стимулира пчелите да започнат да ги прогризват. Засега спрях монтажа, докато не намеря някакво разрешение на проблема. Върти ми се в главата в отвора да залепям от вътрешната страна някаква PVC тръба или пък да се опитвам да го прогарям с нагорещен метал. При всички случаи предстоят експерименти.

  9. #9
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    ако ти трябва нещо просто да привежда отвора в отворено/затворено положение вземи (използвани) коркови тапи.
    аз не се занимавам да слагам излишни елементи по корпусите (разни там прелчици) и входовете винаги си стоят отворени. Който иска отвора на корпусите да стои в затворено положение, ми просто да не прави такъв.

    Според мен повечето хора си слагат такива прелчици, щото е "модерно". Големите фабрики първи го наложиха и постепенно почти всички са луднали по тези прелчици ( каква функция имат, да се чуди човек, ама нали е красиво и шарено)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Даааа........

    Това всъщност е и другия въпрос, който трябваше да обсъжда тази тема - ВЕНТИЛАЦИЯТА НА КОШЕРА. Много ми е интересно кой какво прави по този въпрос. Много хора имат такива прелки и ми е много любопитно какво правят с тях през различните сезони. И след като го правят, каква е логиката да го правят, след като има кошери и без прелки и пчелите не са умрели в тях. В природата няма прелки по хралупите на дърветата. Следователно пчелите милиони години много добре са се адаптирали да живеят в помещение само с един единствен долен отвор.

    От цялата пчеларска литература на едно единствено място срещнах едно изследване на руски учен, според което въздуха в пчелното семейство трябва да се подменя 10 пъти в денонощите. Ако това е вярно, то тогава пчелите много добре си живуркат без никакви прелки. Достатъчно е едно голямо мрежесто дъно, което е аналог на големия отвор в хралупата. При наличието на такова мрежесто дъно циркулацията на въздух вътре в кошера се извършва по естествен път, и пчелите милиони години са се адаптирали именно към една такава естествена циркулация.

    Ако човек постави допълнителни горни прелки, то тогава той по изкуствен начин създава КОМИН, в който се извършва много по-интензивна циркулация от необходимата. Тази по-интензивна циркулация принуждава пчелите да харчат повече енергия за отопление на пилото и да ядат много повече мед, което вместо да помага всъщност пречи и силно намалява добивите на мед.

    Та по пътя на логиката и аз стигам до въпроса на Scutellator - каква всъщност е ползата от прелките и който ги слага има ли си представа как трябва да ги завърта през различните сезони, щото да помага на пчелите, а не да им пречи?

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •