Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123
Резултати от 21 до 23 от общо 23
  1. #21
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Много стари пчелари в своята дългогодишна практика са натрупали опит, като по метода проба-грешка са достигнали до един или друг извод за това как горе-долу правилно да вентилират собствените си кошери през различните сезони. Сляпото съобразяване с този опит обаче може да се окаже груба грешка, ако човек има друг модел кошери, различни от тези на човека с опит. Точно това е и моето най-голямо безпокойство - няма кой да ми каже как да се оправям с финландските кошери. Поради тази причина ще ми се наложи да повикам НЕВОЛЯТА и да предприема нещо, и най-разумно засега ми изглежда на първо време да натъпча един единствен кошер с датчици и да предполагам, че каквото се случва в него, ще се случва и на останалите.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    ...
    Именно затова една електрониката би могла да е полезна, защото тя винаги ще поддържа оптимума, ползвайки за обратна връзка три датчика - температура, влажност и CO2. Проблеми с ТАР и ТАУ няма да възникнат, защото всеки самоуважаващ се програмист би трябвало да е наясно, че закъсненията могат да създадат положителна обратна връзка и да съобрази алгоритъма с този факт.
    С датчиците проблеми няма! Има проблем с алгоритъма, защото се намесва фактор с неясно поведение - пчелното семейство. То си има свое мнение, кое му е добре в даден момент и ще се стреми да променя средата по свой вкус, а не по зададения алгоритъм. По-горе Бонев даде пример какво се случва. Може би ще трябва да се работи не с твърд алгоритъм, а с някаква fuzzy logic система.
    Истината е, че ще трябват много експерименти с различни кошери и натрупване на емпирични данни. Ще се радвам ако успеете да създадете една устойчива система, но съм скептичен относно баланса ползи/разходи.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  3. #23
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Точно това е и моето най-голямо безпокойство - няма кой да ми каже как да се оправям с финландските кошери.

    Ти пък ако се притесняваш че финлансдките ще прегреят и се кахъриш за вентилацията.... :D :D :D Включваш климатика през лятото и отваряш всички врати и позорци за да става вентилация.

    Пчелното семейство също функционира като климатик, през адските жеги когато не се стои и под сянка, вътре в кошера температурата е такава каквато и през зимата( при нормална ситуация)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •