Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 19 от общо 19

Тема: Слаб рояк

  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    А няма ли пак да се сбият?

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Не,няма такава опасност.Младата пчела слeд малко суетене-чудене навлиза свободно в новия кошер.Може да се наложе и малко подканване с дим.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Колега, засади си МАТОЧИНА на пчелина.За такива случаи на обединяване , придаване и други вмешателства в семейството е безценна.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  4. #14
    Както казаха колегите и аз така правя.Разпъваш един чаршаф да стига от земята до прелката,тръскаш питата примерно строителната с търтеите или смиташ с четката от някоя друга с пило и гледай как ония ми ти млади пчели бягат към входа на кошера.Приемането е 100% гарантирано и без бой.Старите си излитат и след 5 секунди са на входа на майчиния си кошер.Това е начина за подсилване с млада пчела.Няма смисъл от никакви бъркочи.Те са,когато се правят сборни отводки.Не си усложнявайте живота,както и този на пчелите.

  5. #15
    Потребител
    Регистриран
    26.04.2011
    Мнения
    98
    Темата малко се промени,но да кажа и аз как подсилвам отводки.На една плътно прилягаща преградна дъска съм изрязъл отвор около 20Х15 см. и съм заковал мрежа.Постявям питата с която ще подсилвам заедно с пчелите в отводката,като ги разделям с тази преградна дъска.За няколко часа летящите пчели са излетели и остават само младите,а през това време става и уеднаквяване на миризмата.Привечер или на другия ден махам преградата и окончателно обединявам отводката и новата пита.
    Гладът не е заради това,че не можем да нахраним гладните,а заради това ,че не можем да нахраним богатите.

  6. #16
    Автор
    Регистриран
    19.02.2013
    Мнения
    182
    Пчеларски район
    Петрич
    Цитат Първоначално публикувано от зуница
    Колега, засади си МАТОЧИНА на пчелина.За такива случаи на обединяване , придаване и други вмешателства в семейството е безценна.
    пръсках с пророй както написах, той е силна концентрация на маточина.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Не знам какво съдържа "Пророй".Намирисва на лимон.Има разлика в аромата на размачкана маточина и "Пророй" и във всички случаи маточината е по-евтина.
    А аз подсилвам с млади пчели като смитам питата с млади пчели (около обяд от пита с открито пило) зад преградна дъска от основното семейство.(Всичките ми дъски са с отвори.)Всичко нахвърляно с млади смачкани връхчета маточина.Може да стръскаш млади пчели и от трети кошер.
    До преградната стена откъм семейството поставям празна пита или такава с малко мед.Питата с майката е в най-далечния край от преградната дъска.Входа е срещу основното семейство.Подсилващите млади пчели за няколко часа преминават при основното семейство и се настаняват първо на празната пита.Хранилката естествено е пълна и има работа за новопристигащите.До сега не съм имал убита майка.След няколко дни майката вече снася на празната пита.
    Ако няма паша нещата са по-други.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    30.05.2013
    Мнения
    15
    А какво ще кажете за смяна местата на силния кошер със слабия?

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    При сформиране на сборни отводки намазвам рамките с кромид лук и досега не съм имал сбивания. Някой ден може да пробвам и с маточина.
    При придаване на рамки с пчели първо осиротявам придадените пчели за час и половина, намазвам новите рамки и тези, на приемното семейство, с кромид лук, след които събирам пчелите от двете семейства, като ги изолирам с надупчен вестник. След ден - два проверявам, вестникът е прогризан, а пчелите мирно и тихо са се обединили...
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •