Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 35 от 43 ПърваПърва ... 253334353637 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 341 до 350 от общо 424
  1. #341
    Цитат Първоначално публикувано от npachovski Виж публикацията
    Искам да питам колегите използващи полистиролни кошери всички ли сте ги хванали с колани? Ако сложа по една тухла отгоре ще бъде ли достатъчно при една силна буря да не ги събори?
    Моите са точно с тухла и при ветрове събарящи част от оградата или портите, с кошерите не е имало проблем. Но тухлата просто държи капака на мястото си. Това, което е вътре в кошера, държи кошера да не падне. Също така зависи и от височината на кошера. Най-високите от моите зимата са 1 ЛР корпус и 3 корпуса Фарар. Tim Ives в Indiana през активния сезон са на 3 корпуса ЛР за плодник и 7 корпуса Фарар за магазини, вързани с 2 колана (по 1 във всяка посока), и казва, че при ураганни ветрове ги събаря просто ей така. Неговите са дървени кошери. А тук може да видиш след торнадо в Канада https://www.youtube.com/watch?v=-FQgvLVgp7M Вижда се каква е височината по принцип на кошерите и какво е станало с тях по време на торнадото.

  2. #342
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Миналата година закупих два финландски полистиролни кошера за проба. Заселих ги в края на юли 2016г. При прегледа, който направих днес, установих, че в единия от тях има пило на крайна пита, при това двустранно. За първи път виждам пило на крайна пита. Явно е, че изолацията има значение.

  3. #343
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Миналата година закупих два финландски полистиролни кошера за проба. Заселих ги в края на юли 2016г. При прегледа, който направих днес, установих, че в единия от тях има пило на крайна пита, при това двустранно. За първи път виждам пило на крайна пита. Явно е, че изолацията има значение.
    Това си е нормално, макар в някои книги да пише, че крайните пити са винаги с мед. Това се забелязва най - вече лятно време или по - точно юни - пика на развитие.

  4. #344
    Цитат Първоначално публикувано от malkia.sandanski Виж публикацията
    На изложението в Плевен видях кошерите произведени от Äpikoz и тази седмица си поръчах 1 ЛР корпус, 1 корпус Фарар и 1 капак от http://goldenbee.bg/products/apikoz/. Още като говорих с тях по телефона ми казаха, че производителя Apikoz дава гаранция, че кошерите им са съвместими с тези на Lyson. Когато пристигнаха и ги тествах се оказа, че е вярно и кошерите на Apikoz са напълно идентични по размер с тези на Lyson произведени през 2015 и 2016 година. И цената на Apikoz е по-ниска от тази на Lyson. Предполагам, че занапред ще купувам кошери на Apikoz.
    На 22-ри Февруари поръчах по-голяма бройка корпуси ЛР и капаци от тази фирма http://goldenbee.bg/. Казаха ми, че ще получа 7 % отстъпка от цената за тази поръчка, и че кошерите ще пристигнат третата седмица на Март. Не пристигнаха до началото на Април и започнах да им звъня. След 3 дни търсене ми отговориха, че ще пристигнат на 18-ти Април. В края на Април още не бяха пристигнали и им звънях отново. Тогава казаха, че ще дойдат на 5-ти Май, но и тогава не пристигнаха. Отново им звънях и казаха, че ще пристигнели на 15-ти Май, а в момента имали налични 10 корпуса и могат да ми ги изпратят. Съгласих се, но когато пристигнаха цената не беше намалена със 7 %, а си беше редовната. Обадих се и попитах защо цената е такава, а техния отговор беше, че аз всъщност сън получил 10 % отстъпка и цената от 31 лв за ЛР корпус и 20 лв за капак е била промоционална за изложението в Плевен. Същите цени са обявени и в техния сайт, на което отговориха, че администратора им в момента актуализира цените. Пак да повторя, че това беше на 5-ти Май и може да видите в сайта им, че и до ден днешен цените са същите и не са променяни http://goldenbee.bg/product/172/pche...-langstrot-rut . Освен, че излъгаха за цената, а и кошерите не пристигнаха на 15-ти Май, и аз започнах да им звъня всеки ден, а те ми казваха, че днес или утре щели да дойдат. На четвъртия ден ми казаха, че няма да дойдат и не знаят кога ще дойдат. До ден днешен тези кошери не дойдоха. За мен "Голдън Бий" от Ямбол са ИЗМАМНИЦИ.

  5. #345
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от malkia.sandanski Виж публикацията
    На 22-ри Февруари поръчах по-голяма бройка корпуси ЛР и капаци от тази фирма http://goldenbee.bg/. Казаха ми, че ще получа 7 % отстъпка от цената за тази поръчка, и че кошерите ще пристигнат третата седмица на Март. Не пристигнаха до началото на Април и започнах да им звъня. След 3 дни търсене ми отговориха, че ще пристигнат на 18-ти Април. В края на Април още не бяха пристигнали и им звънях отново. Тогава казаха, че ще дойдат на 5-ти Май, но и тогава не пристигнаха. Отново им звънях и казаха, че ще пристигнели на 15-ти Май, а в момента имали налични 10 корпуса и могат да ми ги изпратят. Съгласих се, но когато пристигнаха цената не беше намалена със 7 %, а си беше редовната. Обадих се и попитах защо цената е такава, а техния отговор беше, че аз всъщност сън получил 10 % отстъпка и цената от 31 лв за ЛР корпус и 20 лв за капак е била промоционална за изложението в Плевен. Същите цени са обявени и в техния сайт, на което отговориха, че администратора им в момента актуализира цените. Пак да повторя, че това беше на 5-ти Май и може да видите в сайта им, че и до ден днешен цените са същите и не са променяни http://goldenbee.bg/product/172/pche...-langstrot-rut . Освен, че излъгаха за цената, а и кошерите не пристигнаха на 15-ти Май, и аз започнах да им звъня всеки ден, а те ми казваха, че днес или утре щели да дойдат. На четвъртия ден ми казаха, че няма да дойдат и не знаят кога ще дойдат. До ден днешен тези кошери не дойдоха. За мен "Голдън Бий" от Ямбол са ИЗМАМНИЦИ.
    Браво така се прави!
    Милен Михов

  6. #346
    Наблюдател
    Регистриран
    15.05.2017
    Мнения
    8
    Пчеларски район
    Врачанско
    Здравейте, може ли за съвет? С помощ на бротовчед, който е дърводелец сглобих ме едно кошерче 10р. дадан-блат. Въпроса ми е, дали да му правим табла отгоре или по-висок капак побиращ стандартна хранилка?
    IMG_20180222_213610-1.jpgIMG_20180222_213627-1.jpg

  7. #347
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Nickish Виж публикацията
    Здравейте, може ли за съвет? С помощ на бротовчед, който е дърводелец сглобих ме едно кошерче 10р. дадан-блат. Въпроса ми е, дали да му правим табла отгоре или по-висок капак побиращ стандартна хранилка?
    Искаш да кажеш хранилка директно върху рамките и отгоре капак ли? Не мога да ти схвана въпроса.

  8. #348
    Наблюдател
    Регистриран
    15.05.2017
    Мнения
    8
    Пчеларски район
    Врачанско
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Искаш да кажеш хранилка директно върху рамките и отгоре капак ли? Не мога да ти схвана въпроса.
    Да, хранилка в/у рамките и капак отгоре.

  9. #349
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Nickish Виж публикацията
    Да, хранилка в/у рамките и капак отгоре.
    Не е функционално. По добре си направи табла, в която да поставиш хранилката и отгоре капак. Предполагам знаеш какво съдържа като комбинация всеки един фабрично произведен кошер. Вярно, има колеги, които ги завиват с найлон, плат, че и с чувал от сол и т.н., но според мен, това не е удобно при ползването на хранилката. Всеки път когато надигаш капака, пчелите ще са отгоре ти. Ако пък са завити с плат или найлон, то той ще залепва по рамките и при отвиване, ще ги дразни, отделно от това, пчелите ще са затруднени да преминават от една на друга рамка. Има и още ред кусури, но това е достатъчно.

  10. #350
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Не е функционално. По добре си направи табла, в която да поставиш хранилката и отгоре капак. Предполагам знаеш какво съдържа като комбинация всеки един фабрично произведен кошер. Вярно, има колеги, които ги завиват с найлон, плат, че и с чувал от сол и т.н., но според мен, това не е удобно при ползването на хранилката. Всеки път когато надигаш капака, пчелите ще са отгоре ти. Ако пък са завити с с плат или найлон, то той ще залепва по рамките и при отвиване, ще ги дразни, отделно от това, пчелите ще са затруднени да преминават от една на друга рамка и т.н.
    Работил ли си с плат и найлон, че и с чувал от сол та даваш такива съвети? Дали когато залепналата табла издаде един скърцащ звук, то няма да са ти пчелите отгоре?

 

 
Страница 35 от 43 ПърваПърва ... 253334353637 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •