Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 40 от 43 ПърваПърва ... 303839404142 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 391 до 400 от общо 424
  1. #391
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Тази рамка на сн. 4 и 5 готова ли е купена или вие сте я правили?

    Мрежичката на сн. 6 много ми харесва, от какъв материал сте я направили?

    Моите дъна са леко по-различни, може би заради модела кошер. Този с червените капак, хранилка и дъно изглежда страхотно като цветова комбинация, но според статия, която четох за зрението на пчелите, те не различават червения цвят, за тях той в чисто черен. Пчелите виждат най-добре цветове с къса дължина на вълната - оранжев, син, зелен, ултравиолетов, жълт, като от тези цветове различават най-добре ултравиолетовия, а най-зле - пчелно жълтия. Дори белия за нас цвят те го виждат различен, когато са използвани различни бели бои.

    Тази статия имам предвид
    Този пост е редактиран от Sylvie; 11.07.2018 в 23:11. Причина: допълнение

  2. #392
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Миналата неделя поставих хранилките и налях инвертиран сироп. Бях забравил, че една от хранилките на финландските полистиролни кошери бе пробита от мравки. Около час след наливането на сиропа забеляза, че едни малки черни мравки се бяха подредили в редица до струята апиинверт и пиеха. Това ми направи впечатление и благодарение на това, забелязах, че по-голямата част от сиропа бе изтекъл. Имах късмет, че времето бе хладно и не бе станало нападение. Явно, българските мравки са по серд от финландските.

  3. #393
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    През зимата оставяте ли хранилките върху кошерите?
    Аз моите засега съм ги оставила, но ми прави впечатление, че в тях се събира влага и се появява плесен, мия ги всяка седмица с препарат за миене на съдове в миялни машини и ги подсушавам преди да ги сложа пак върху кошера, но пак се появява влага. Това нормално ли е?
    И ако ги махате зимата как поставяте твърдата храна, питка Апифонда не мисля да може да се събере под капака.

  4. #394
    Наблюдател
    Регистриран
    02.04.2014
    Мнения
    9
    Пчеларски район
    с. Боснек /Витоша/
    Пращам снимка да се ориентирате. Еднокилограмова храна се събира много добре.IMG-79d27103363d07ffd9f9a3c068fd1b0b-V.jpg

  5. #395
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    През зимата оставяте ли хранилките върху кошерите?
    Аз моите засега съм ги оставила, но ми прави впечатление, че в тях се събира влага и се появява плесен, мия ги всяка седмица с препарат за миене на съдове в миялни машини и ги подсушавам преди да ги сложа пак върху кошера, но пак се появява влага. Това нормално ли е?
    И ако ги махате зимата как поставяте твърдата храна, питка Апифонда не мисля да може да се събере под капака.
    Донякъде това е другата функция на хранилките. Да събират влагата. Ако ги нямаше, къде щеше да е? Когато се поставят питките ще е необходим конденза за по - доброто усвояване.

  6. #396
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Донякъде това е другата функция на хранилките. Да събират влагата. Ако ги нямаше, къде щеше да е? Когато се поставят питките ще е необходим конденза за по - доброто усвояване.
    Добре, обаче тези плесени ме притесняват. Какво правим ако месец не си ходя на село и не мога да почиствам хранилките?
    И това само за полистиролните кошери ли се отнася?
    Влагата в дървените къде се събира щот там хранилки сега нямам, само надставки

  7. #397
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Добре, обаче тези плесени ме притесняват. Какво правим ако месец не си ходя на село и не мога да почиствам хранилките?
    И това само за полистиролните кошери ли се отнася?
    Влагата в дървените къде се събира щот там хранилки сега нямам, само надставки
    Притеснителни са, но не всички са опасни. Силве, много се вживяваш. Давай го по - спокойно де.
    Между двата вида кошери има доста различия. Дървените кошери са по - проветриви и дървесината поема влага, а в полистиролните това не може да се случи. Аз ползвах няколко полистиролни/около десетина/, накефих им се и сега съм изхвърлил 4, а след като се сдобия с дървени ще махна и останалите.

  8. #398
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226


    И що така не ти харесват полистиролните?
    Аз пък работя в обратната посока - искам да заменя всичките дървени с полистиролни.

  9. #399
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията


    И що така не ти харесват полистиролните?
    Аз пък работя в обратната посока - искам да заменя всичките дървени с полистиролни.
    Не ми харесват, защото плесенясват, а и при нас има условия за да се получи това. Сега както има разни болести се налага да се обгарят, а при тях е невъзможно. Трябва разни разтвори, че да ги мия и ред други неща които няма да направя никога. Дървения, палвам горелката и го минавам за две минути и в следващите 5 минути, рояка/ семейството е вече вътре и събира мед. Другото което е, че птиците ги правят на решето. Вятъра ги отнася от раз и т.н..

  10. #400
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Аз имам полистиролни само от 4-5 месеца, но до сега плесен в самия кошер не съм видяла, само в хранилките. Почиства се лесно с препарат за съдове за миялни машини, аз ползвам DenkMit мисля, че се казваше, от DM. Много хубаво ги почиства.
    За самия кошер тук, в тази тема, прочетох, че при необходимост ги дезинфекцират като ги пръскат с 3% разтвор на сода каустик. И това не е трудно.
    Вятър до сега не ми е обърнал нито 1 кошер, а при нас често духа силно, отгоре имат плочи, ма то и на дървените съм сложила такива плочи. Птици също не са ми нападали кошерите.
    На мен ми харесват - здрави са (няколко от дървените са се спукали лошо и се наложи да ги поправям), чисти са, леки, с лесно подменими съставни части, лесни са за сглобяване, аз си ги сглобих и боядисах сама. Ей само таз плесен в хранилките не ми харесва, но ще го преживея

 

 
Страница 40 от 43 ПърваПърва ... 303839404142 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •