Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 33 от 43 ПърваПърва ... 233132333435 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 321 до 330 от общо 424
  1. #321
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Гледах ги споменатите кошери на Плевен вчера, вдигах ги, обръщах ги - леки,здрави и твърди. Но не са от полистирен /EPS/ , а от полиуретан, което е много по-здрав материал и също е одобрен за контакт с хранителни продукти. От пчеларски център южен обявената за изложения дадан-блат EPS кошер комплект беше 61 EUR. EPS кошерите са лесни за транспорт, защото пътуват разглобени и на пакети. Полиуретановите за същата бройка ще заемат доста повече място в камиона, при съпоставима цена. Освен това са малко по-тежки и за тези с проблеми в кръста това е важно качество.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #322
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    По-голямата плътност(твърдост) предполага по-малки изолационни свойства. та в тоя смисъл 100-150 кг/м3 е оптимум. Пък и лично се качих на един легнал ЛР-корпус, за да се уверя в здравината му. Абе, ако не си бях купил вече Лисонски кошери, щях да си купя от тези на ApiKoz.

  3. #323
    През 2015 си купих полистиролни кошери производство на полската фирма “Lyson”. Харесах ми и миналата година си купих още. Миналогодишните ги бях поръчал в края на 2015 и ми беше казано, че ще бъдат доставени през Февруари 2016. Само, че през февруари дойдоха само част от тях. Останалите продължиха да идват през Март, Април и последните чак през Май. Дотогава 2 главни паши бяха преминали, а именно рапица и акация ( въпреки, че тази тогава не даде мед заради непрекъснатите валежи). Въпреки казаното по-горе реших и за тази година да си поръчам още. Пак ми беше казано, че ще пристигнат през Февруари и този път наистина пристигнаха. Тези обаче бяха щамповани с това www.apimedi.ch. Прибрах си ги вкъщи и след 3 дни реших върху току-що пристигналите корпуси да сложа 1 капак, който бях купил миналата година (става въпрос все за корпуси и капаци произведени от „Lyson” и от един и същ модел), и изненада…не мога да поставя капака върху корпуса. Оказа се, че корпусите доставени тази година са малко по-дълги и несъвместими с капаци произведени в предходните години. Имах и 2 корпуса ЛР от миналата година и корпуси Фарар. Фараровите влизаха върху ново закупените понеже при натиск леко се раздуваха. Нещата с ЛР обаче стоеше по друг начин. Единия ЛР влизаше без проблем, но другия беше невъзможно да се постави. Обадих се на дистрибутора, който ми ги продаде и му обясних това. Той ми каза да се опитам да ги преправя с ъглошлайф (флекс) или шкурка и ако е невъзможно тогава ще видим какво ще правим. За мен е недопустимо при положение, че съм платил по 26 лв за корпуси Фарар и капаци, произведени от една и съща фирма и са от един и същ модел, аз да трябва да ги преправям, за да се напасват. Въпреки това опитахме с оберфреза да отнемем по малко от горния край на фалца и се получи. Така корпусите и капаците пасват. Същия дистрибутор ми заяви, че са направени с такъв размер, за да се сложи върху тях тяхно производство хранилка или възглавница и тогава капака. Аз не използвам хранилките и възглавниците произведени от тях, но имах 1 възглавница и реших да опитам. Оказа се, че нея също не мога да я поставя върху корпуса закупен тази година и съответно казаното ми от дистрибутора за хранилките и възглавниците беше лъжа.

  4. #324
    На изложението в Плевен видях кошерите произведени от Äpikoz и тази седмица си поръчах 1 ЛР корпус, 1 корпус Фарар и 1 капак от http://goldenbee.bg/products/apikoz/. Още като говорих с тях по телефона ми казаха, че производителя Apikoz дава гаранция, че кошерите им са съвместими с тези на Lyson. Когато пристигнаха и ги тествах се оказа, че е вярно и кошерите на Apikoz са напълно идентични по размер с тези на Lyson произведени през 2015 и 2016 година. И цената на Apikoz е по-ниска от тази на Lyson. Предполагам, че занапред ще купувам кошери на Apikoz.

  5. #325
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.05.2016
    Мнения
    313
    Все пак живееш в България.

  6. #326
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Има ли някой колега, който да има на един пчелин едновременно полистиролни и дървени кошери, боядисани в син цвят?...въпросът ми е в тези дни, в които има леко/плахо облитане на пчелите при температура 7-8 градуса - при кои кошери имаше по-интензивен летеж?...мисля си, че при слънчево време, и температури около 10-15 градуса, дървените кошери ще се загряват повече, и съответно ДАЛИ пчелите ЩЕ излизат по-интензивно да се облитат, и да събират прашец от леска/дрян, да носят вода и т.н.

  7. #327
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от malkia.sandanski Виж публикацията
    На изложението в Плевен видях кошерите произведени от Äpikoz и тази седмица си поръчах 1 ЛР корпус, 1 корпус Фарар и 1 капак от http://goldenbee.bg/products/apikoz/. Още като говорих с тях по телефона ми казаха, че производителя Apikoz дава гаранция, че кошерите им са съвместими с тези на Lyson. Когато пристигнаха и ги тествах се оказа, че е вярно и кошерите на Apikoz са напълно идентични по размер с тези на Lyson произведени през 2015 и 2016 година. И цената на Apikoz е по-ниска от тази на Lyson. Предполагам, че занапред ще купувам кошери на Apikoz.
    Здравей, ако имаш цени на Апикоз кошер ЛР или компоненти, моля да ги споделиш. Изпратих запитване преди пет дни и нищо.Явно ще стане по телефона.

  8. #328
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Здравей, ако имаш цени на Апикоз кошер ЛР или компоненти, моля да ги споделиш. Изпратих запитване преди пет дни и нищо.Явно ще стане по телефона.
    Здравей. Корпус ЛР - 31 лв, корпус фарар (магазин Дадан-Блат) - 28 лв, капак - 20 лв. Казаха, че в зависимост от поръчаните бройки изготвят индивидуална оферта за цената. Свързах се с тях по телефона.

  9. #329
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    232
    Пчеларски район
    Добрич
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Здравей, ако имаш цени на Апикоз кошер ЛР или компоненти, моля да ги споделиш. Изпратих запитване преди пет дни и нищо.Явно ще стане по телефона.
    http://goldenbee.bg/products/vsichko-za-koshera/

  10. #330
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Има ли някой колега, който да има на един пчелин едновременно полистиролни и дървени кошери, боядисани в син цвят?...въпросът ми е в тези дни, в които има леко/плахо облитане на пчелите при температура 7-8 градуса - при кои кошери имаше по-интензивен летеж?...мисля си, че при слънчево време, и температури около 10-15 градуса, дървените кошери ще се загряват повече, и съответно ДАЛИ пчелите ЩЕ излизат по-интензивно да се облитат, и да събират прашец от леска/дрян, да носят вода и т.н.
    И моите пчели са в русенско. Днес летяха и търсеха вода. Тук още е сняг. Ако има кокичета, то те са под снега. Всички са в полистиролни кошери, различни цветове, включително и син цвят.

 

 
Страница 33 от 43 ПърваПърва ... 233132333435 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •