Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 22
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    ....
    В пчеларството не се въртят чак толкова много пари. За управляващите това са жълти стотинки и затова и пчеларството е изоставено на самотек - никой не му обръща и капка внимание.
    Замирише ли на сериозни европари през следващия период (2014+) за пчеларството само гледай какво ще се случи! next_mad;
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Колеги , всеки от нас е прав в изказването си , но в нашата държава всичко е извратено ! Имаше поговорка - земеделец с каса няма , но сега са молионери , като една шепа хора се ползват от облаги полагащи се на стотици и на фона на свръхмодерния трактор един с магаре се опитва да съществува , щото по някаква случайност е още жив ! Според мен нищо добро не ни чака от индустриализацията освен още хора без поминък , щото неможем всички да сме индустриалци !
    Невсичко с две бузи е лице !

  3. #13
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Меда е хранителен продукт. Хората го слагат в устата си. Следователно във всички фази на неговото производство трябва да се спазва ХИГИЕНА - на пчеларите и на оборудването. Трябва да се използват хромникелови машини и оборудване - само такова е разрешено в хранителната промишленост. Меда не трябва да се докосва с ръка по никакъв повод. Дезинфекцията на оборудването трябва да е издигната в култ. Помещенията за преработка трябва да са чисти като аптека и в тях трябва да се ходи с превръзка пред устата и с бяла шапчица на главата. Пода на тези помещения трябва да свети като в болница.

    Кажете си честно - така ли е при всички нас?

    Гледах няколко пчеларски клипчета, от които направо се отвратих. Ако и народа ги изгледа, няма да вкуси мед в следващите 100 години. Мръсни помещения, ръждиво оборудване, бърка се с мръсни ръце в меда или в цветния прашец, мръсни дрехи, брадясали пчелари, кихат, кашлят, подсмърчат, плюят по пода, фаса им виси от устата. Няма майтап - това го има в интернет и е снимано с цел някакви хвалби или реклами, а всъщност незнаещия потребител на мед и пчелни продукти СЕ ОТВРАЩАВА.

    Това според мене трябва да се промени. Субсидиите могат да се използват за изграждане на нови и чисти помещения с хромникелово оборудване в тях. Отделно от това трябва да се повиши културата и хигиеничността на българския пчелар. Ако ще бърка с ръце в цветния прашец, нека да е с бели ръкавици. Нека ситото му да е от хромникел. Нека цигарата да я остави отвън и ако е болен - да си сложи марля пред устата. Такива ми ти работи - това е въпрос на съвест.

  4. #14
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Бай Пчеличко
    Колеги , всеки от нас е прав в изказването си , но в нашата държава всичко е извратено ! Имаше поговорка - земеделец с каса няма , но сега са молионери , като една шепа хора се ползват от облаги полагащи се на стотици и на фона на свръхмодерния трактор един с магаре се опитва да съществува , щото по някаква случайност е още жив ! Според мен нищо добро не ни чака от индустриализацията освен още хора без поминък , щото неможем всички да сме индустриалци !
    Дребните пчелари няма да останат без поминък - те си имат пазар, който никога никой не може да им отнеме - това са техните приятели и познати, техните колеги, местния кооперативен пазар и т.н. Този техен си личен пазар е готов да купува скъпо, стига качеството да е наред.

    Проблема възниква с едрите пчелари с по 100 кошера и нагоре. Те са принудени да продават меда си на изкупвачи просто защото е много. А изкупвачите купуват с цел износ по международни цени, в резултат на което изкупната цена на меда е ниска. Та ако искат пчеларите с над 100 кошера да оцелеят, те са принудени да търсят някакви методи за индустриализация, тоест за понижаване на цената на труда и от там за понижаване на цената на готовата продукция.

    Двете групи пчелари (едри и дребни) не са в конфликт, защото си имат отделни пазари. Те обаче могат да си сътрудничат и взаимно да си помагат. Това е и идеята на този форум.

  5. #15
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Това че вече има индустриализация в селското стопанство не ми пречи аз сам да си гледам домати, краставици, ябълки, сливи и т.н. Не ми пречи да си правя вино и ракия. Не ми пречи и да давам излишъците на приятели и дори да ги продавам (не го правя, но не е невъзможно). Имам си зеленчукова и овощна градина с какво ли не. Например имам си тиквички, които аз лично си садя, гледам, пържа и ям. Много обичам пържени тиквички. Имам 10 липи от които си берем чувал-два за нас и после каним приятели и познати да си наберат кой колкото си иска. Имам две дръвчета дюли, от които жена ми прави страхотно сладко. От лозите всяка година си правя вино-розе, а от ябълковите дръвчета си правя ябълково вино и оцет. Тази година нещо обърках технологията и вместо вино се сдобих със 70 литра ябълков оцет. Оказа се обаче, че той е много ценен, и сега го раздавам на приятели. Жена ми си копа домати, краставици, моркови и разни други неща и всяка година през лятото си ядем само собствена продукция. Десетки касетки с ябълки си имаме и през цялата зима.

    Искам да кажа, че индустриализацията не може да попречи на дребните производители да произвеждат и (ако искат) да продават на приятели и познати.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Дори си мисля че индустриализацията ще направи домашното производство по-ценно

  7. #17
    Каквато и реклама да пуснеш или направиш пак обикновения пчелар ще продава повече мед от твоето индустриално производство съпоставено върху брой кошери и добит мед. Веднага ти казвам защо, през годините хората се убедиха че читав мед могат да купят само от истински пчелар а не от веригите магазини а ти ще предлагаш главно там. Единствено чужденците взимат мед от хранителните вериги. Така че и по 3 лева да пуснеш буркана ще привлечеш бабите и хората в лошо финансово положение който иначе трудно биха си купили мед. А основната клиентела на обикновения пчелар не може да му е вземе който и да е индустриалец (така да го кажем). А колкото до хигиената при вадене на мед-а винаги трябва да е на ниво. Това че вадиш меда в фургон не те прави мизерник не държащ на качеството. Каквато е личната хигиена на дадения човек такъв ще му е и майсторлъка. Аз не съм ходил на ни един пчелин в който да не се държи на хигиената. Лесно казваш така ли е при вас, Лесно хвърляш такива закачливи думи може би заради големия финансов ресурс с който разполагаш. Но запомни едно всеки пчелар си мечтае за хубава база с разпечатваща машина с помещения с терикот, топла вода, изобщо голяма складова база но той тръгва от нулата не с 500 кошера за 1 месец. И рано или късно ако е настоятелен ще го постигне! Но да изместваме темата на колегата Бай Пчеличко
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  8. #18
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз говорих по-принцип, а не в личностен план. Не си мисли, че аз съм идеалния. При мене също в момента е мизерия, че чак ме е срам да щракам снимки и да ги показвам.

    Останалото, което казваш, съвпада с моите думи от предишния постинг - никой не може да вземе пазара на дребните пчелари. Проблема е с едрите пчелари и е нормално те да се опитват да икономисват труд посредством индустриализация (направа или купуване на машини и други съоръжения).

  9. #19
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от ianev
    .... Лесно казваш така ли е при вас, Лесно хвърляш такива закачливи думи може би заради големия финансов ресурс с който разполагаш. .....
    Не идеализирай чак толкова много. Не разполагам с голям финансов ресурс (иначе сега щях да съм на Бахамите). Просто се опитвам правилно да управлявам ограничени ресурси (хора и пари), голяма част от които са на други хора (колеги съдружници и банки). Имам смелостта да го правя и познанията да допускам по-малко грешки. Но това не означава, че съм безгрешен, и че и при мене не стават гафове в резултат на грешни решения. Такъв е живота ..... Опитвам се да постъпвам правилно и да се адаптирам към заобикалящата ме обстановка, но не всеки път се получава. Живота е една голяма игра, в която друг пише правилата (властимащите), а ние сме принудени насила да я играем тази игра. И единствения правилен път е да полагаме усилия да се адаптираме към чуждите правила, колкото и да са кофти написани.

    Хората обикновенно виждат лъскавата страна на нещата (виж го тоя каква кола кара), ама я ела да поживееш с мене няколко дена и след това сам да прецениш това ли е живота, за който мечтаеш. Почти съм сигурен, че ще се откажеш, когато видиш лудницата, нервите, стреса и всичко останало.

  10. #20
    Новите правила ще ги напишат големите в бранша. То между другото се започна с изисквания от сорта 3 години да ти е регистриран пчелина иначе не може да участваш по каквито и да е програми Почти съм сигурен че ще се прием. Щом едрите пчелари с по над 1000-1500 кошера взеха да повдигат въпроса за субсидия на пчелно семейство ... За каква сума пари ще лапнат не ми се мисли
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •