Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 42 от 46 ПърваПърва ... 324041424344 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 411 до 420 от общо 454
  1. #411
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Аз имам друго инфо. Това с което са се справяли преди(в соца а и след него) е нозема апис!!! Тя вече напълно е изместена от нозема церана. Церана няма симптомите на апис(няма диаарични петна)!!! Нещо повече. Няма никакви симптоми при първична зараза. Лабораторно в България апис почти не се открива, да не кажа съвсем, докато церана е навсякъде. Дори непрофесионалисти я регистрират под микроскоп в различни нива. И защо присъства и в планински райони без промишлени насаждения и масови пръскания? Няма лечение, до някъде заради фатално късна диагностика. Обикновенно след рухване на семейства или смърт. Единици са тези, които профилактично изследват нивата на спорите в пчелите. Открито лекарство срещу церана не съм чул да съществува. Затова се правят известни профилактики процедурно с надеждата това да даде шанс и да помогне на пчелите сами да се преборят. Това е по-приемлив вариант от масов мор, а за такъв знам(с лабораторно доказана причина) и никак, никак не е приятен. А семейства с ниско хигиенно поведение и слаб имунитет са си осъдени, но при кои същества не е така? Много по-приемливо е обаче, да се наблюдават семействата и да се смени гена навреме, отколкото пасивно да се регистрират тежки загуби.
    Румба как го каза това със смяната на гена като няква фасулска работа.А като няма лек и е навсякъде що не са измрели всички пчели.
    Нещо като ковида ще да е тая церана не че ги няма ама що да не засилват малко работата

  2. #412
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Румба как го каза това със смяната на гена като няква фасулска работа.А като няма лек и е навсякъде що не са измрели всички пчели.
    Нещо като ковида ще да е тая церана не че ги няма ама що да не засилват малко работата
    Бат Жоро, нищо да не знае човек и възможност да няма, има елементарен начин за смяна на гена. Следващата майка трябва да е отгледана от пило на друго, добро семейство или да чете за селекция по Кашковски. Самосмяната не е приемлив вариант. Прави се по план в удобно време, а не когато те си искат. Ся, не е да не знаеш, ма нали е форум... Минаха години, а церана върлува. Не е вирус, та да чакаме бърз имунен отговор. Колко години ще трябват за да се приспособят сами, евентуално, ако, може би, а дали...? Който иска да чака. Личен избор е. Аз не'ам време

  3. #413
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Бат Жоро, нищо да не знае човек и възможност да няма, има елементарен начин за смяна на гена. Следващата майка трябва да е отгледана от пило на друго, добро семейство или да чете за селекция по Кашковски. Самосмяната не е приемлив вариант. Прави се по план в удобно време, а не когато те си искат. Ся, не е да не знаеш, ма нали е форум... Минаха години, а церана върлува. Не е вирус, та да чакаме бърз имунен отговор. Колко години ще трябват за да се приспособят сами, евентуално, ако, може би, а дали...? Който иска да чака. Личен избор е. Аз не'ам време
    Преди време четох статия в която се твърдеше, че при взети проби е установено наличие на спори на церана но заболяване няма.Чудили се няма масова смъртност.Предполага се, че масово пробите са от любителски пчелини не са така малтретиране пчелите и затова няма клиника на заболяването.Нямам идея вярно ли е но ми се струва логично.

  4. #414
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Преди време четох статия в която се твърдеше, че при взети проби е установено наличие на спори на церана но заболяване няма.Чудили се няма масова смъртност.Предполага се, че масово пробите са от любителски пчелини не са така малтретиране пчелите и затова няма клиника на заболяването.Нямам идея вярно ли е но ми се струва логично.
    Още е тайна това. Има някакъв статистически приет праг. Предполага се, че концентрация по-висока от определената започва да бута пчелите. Защо едни пчели съумяват да държат спорите в приемливи граници, не знам.На мен ми се работи с такива пчели. Затова мисля, че гена е определящ. Естествено и ние имаме пръст в това. Чистия кошер и новите пити са доказали важността си. Да уточним 'малтретирането'. Най-често загиват зимни пчели, не участвали в голямата хамалогия. Какво е малтретиране?

    п.с. Недохранването също зависи често от нас, а то не е добре точно за кондицията на зимната пчела.

  5. #415
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    895
    Пчеларски район
    планета Земя
    Да повторя за n-ти път, но Кашковски го обясни човека, но малко го чуват. За да се разболеят от нозематоза пчелите трябва да са с разрушена стена на средното черво. Ако са здрави не се разболяват въпреки наличието на спори. А въпросната лигавица се разрушавала според В.Г. от 3 неща: сол, манов мед или прегоряла захар. Всеки да си прави изводите... а може и да не го прави

  6. #416
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Да повторя за n-ти път, но Кашковски го обясни човека, но малко го чуват. За да се разболеят от нозематоза пчелите трябва да са с разрушена стена на средното черво. Ако са здрави не се разболяват въпреки наличието на спори. А въпросната лигавица се разрушавала според В.Г. от 3 неща: сол, манов мед или прегоряла захар. Всеки да си прави изводите... а може и да не го прави
    От къде се взе тая прегоряла захар в уравнението?
    Не съм чувал, чел, виждал, някой да дава прегоряла захар. Вероятноста, пчелите сами да намерят, сигурно е 0,00001 процент.
    Звучи ми малко като:
    Ако ни прегази влак в морето, сигурно ще умрем.

  7. #417
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    592
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    От къде се взе тая прегоряла захар в уравнението?
    Не съм чувал, чел, виждал, някой да дава прегоряла захар...
    Може би докато си приготвят тяхното прословуто "канди", руснаците често попрекаляват с градусите...(Нямам предвид алкохолните..)

  8. #418
    Потребител
    Регистриран
    31.03.2023
    Мнения
    75
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Това с което са се справяли преди(в соца а и след него) е нозема апис!!!
    Никой с нищо не се е справял - пчелите се справиха. И, когато става дума за спори, разпространението на болеста е свръх лесно, дали пчелина е по балкана или в равнината, не е чак толкова определящо. А това със сменянето на гена е практически невъзможно към момента в България. Гена на всички пчели на нашата територия пострада сериозно последните десетина години. Аз вече забравих какво е силен кошер, отдавна не съм виждал такъв. Единствения вариянт е да намериш някой майкопроизводител, като Дони и всяка година да купуваш майки, само че със тези доходи няма как да стане, а и всъщност не е решение на проблема.

  9. #419
    Потребител
    Регистриран
    31.03.2023
    Мнения
    75
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Да повторя за n-ти път, но Кашковски го обясни човека, но малко го чуват. За да се разболеят от нозематоза пчелите трябва да са с разрушена стена на средното черво. Ако са здрави не се разболяват въпреки наличието на спори. А въпросната лигавица се разрушавала според В.Г. от 3 неща: сол, манов мед или прегоряла захар. Всеки да си прави изводите... а може и да не го прави
    Именно, макар нозематозата да е болест, в случая се явява симптом, а не причинител. Пчелите могат да се справят сами и с цераната, ала не им позволяват условията, които създаваме човешката цивилизация, и сега се мъчим да ги лекуваме. Ние ги разболяваме, но вместо да спрем причините, които влошават състоянието им, решаваме, че ще ги лекуваме, за да могат драгите земеделци да си жулят по нивите с квот им падне. Само, че няма да стане тази математика - от над десет години я мъчат, ма няма да излезе сметката. Разбирам за всичките тези години да бяха стигнали до някакъв резултат, а то - нищо.

  10. #420
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от morning Виж публикацията
    Никой с нищо не се е справял - пчелите се справиха. И, когато става дума за спори, разпространението на болеста е свръх лесно, дали пчелина е по балкана или в равнината, не е чак толкова определящо. А това със сменянето на гена е практически невъзможно към момента в България. Гена на всички пчели на нашата територия пострада сериозно последните десетина години. Аз вече забравих какво е силен кошер, отдавна не съм виждал такъв. Единствения вариянт е да намериш някой майкопроизводител, като Дони и всяка година да купуваш майки, само че със тези доходи няма как да стане, а и всъщност не е решение на проблема.
    Справяне беше образно казано. Церана измести апис. Така, както се случва и с други паразити, щамове на вируси и т.н., ползващи един и същ гостоприемник. Глобалния проблем няма да решим в няколко поста тук. В едно съм уверен. Ако пчеларите раз спрат работа, земеделците ще се справят с пчелите много бързо. За гена не съм съгласен. По-умни от мен са писали трудове и проверявали практически тези неща, не само при пчелите!!! Защо да е пострадал гена? Защо моите пчели не мрат поголовно, а на комшията всяка година?

 

 
Страница 42 от 46 ПърваПърва ... 324041424344 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •