Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 45 от 46 ПърваПърва ... 3543444546 ПоследнаПоследна
Резултати от 441 до 450 от общо 454
  1. #441
    Потребител
    Регистриран
    31.03.2023
    Мнения
    74
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Това е пътя към продуктивното пчеларство.
    Към изкуственото пчеларство. Против съм, защото изкуственото осеменяване се използва, за да се поддържа максимално дълго гена на чужди за територията породи пчели. Тия породи не могат да оцелеят тук и никой не си дава сметка, какво се получава, когато търтеите на тази порода оплождат майките на местната порода. Така се стига до положение, при което щеш не щеш, ако ще се занимаваш с професията, то трябва да си купуваш редовно майки/ отводки от майкопроизводителите, за това и го нарекох изкуствено пчеларство.

    Проблемите, които е изредил Дони по- горе за подвижното, болните пчели и т.н. са проблеми от законодателен, а не от технологичен характер, че да се решават, чрез изкуственото осеменяване. То не решава производствените и икономически проблеми, само ги замита под килима и не случайно така наречения синдром на изчезващите колонии, засегна най- много и по спомен най- първо в щатите. Съжалявам, но силно неодобрявам политиката им в това отношение, а нас баш натам ни тикат т.е. антибиотици + захар направо с бидоните (там хранилки не знаят какво е) + перманентна и неизбежна зависимост от майкопроизводителите. Силно се надявам да не позная, но към момента такива са ми наблюденията. Към новите стандарти не само, че отводките броят за семейства, ами и пчеларя даже не знае как да си изкара майка, не му и трябва, нали има откъде да си купи, и то много продуктивна.

    п.п. а колкото до историята с острова - това, което се случва там е академична дейност, за която ако не се бъркам, дори брат Адам става нобелов лауреат (или пък е бил номиниран) и е била необходима предвид обстоятелствата. И впрочем не съм сигурен, дали възстановяването е станало чрез изкуствено осеменяване, мисля че след първата световна го включва в практиката и експериментите си. Като цяло гения заради това е гений, защото е изключение, защото е откривател, като си купим оборудване за изкуствено осеменяване и се научим как да го използваме, това ни най- малко означава, че сме станали способни, като брат Адам и постигаме същите резултати.

    п.п.2 трафика е регламентиран, но чисто формално - контрабандата си върви с пълна сила и въобще пчеларския сектор, като цяло в ЕС последните двайсетина години е изоставен, и потъва със скоростта на увеличаващия се брой евро номенклатурчици и корумпета във всякакви ведомства, комисии, организации и не знам си какви безполезни бюрокращини.

  2. #442
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от morning Виж публикацията

    Проблемите, които е изредил Дони по- горе за подвижното, болните пчели и т.н. са проблеми от законодателен, а не от технологичен характер, че да се решават, чрез изкуственото осеменяване.
    Ако това беше вярно, щеше да има поне една държава в която да съществува подобен работещ модел.

    Хората си мислят че чистопородното е олицетворение на всички най-добри гени. В реалност, мнозинството чистопородни индивиди са носители на не чак толкова добри гени, които "разболяват" общата популация (буквално и преносно). Контролираното оплождане има за цел да предпази следващото поколение от точно тези гени.

    Ето това е нагледна ретроспекция за резултатите от въвеждането на контролираното оплождане (Тук е само за царевица, но така е във всеки един отрасъл). За тези които не знаят, разликата между технически коноп и марихуана, между лимец и жито е постигната през последните 100 години. Още помня как баба ми ми е разказвала как са ядяли царевичен хляб като малки, а по-богатите - от пшеница.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри m_gen7465.f1.jpeg‎  
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #443
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Тва е едно голямо ала бала. Ти ще се правиш на господ няма такова положение. Всичките видове, изкуствено получени и засадени, като плодни дръвчета, пчели и всичко остнало умират и нищо не остава. Ще дадат някакъв добив, обаче после не може да се отървеш от заболявания. Даже не мога да повярвам че някой неук учен ще обяснява неща, които са много далеч от него. Това е основни проблем в момента, е че масово се "облагородяват" видеове, които въобще не могат да изкарат на местната почва и променящите се динамично условия. А вие сте се хванали да отглеждате изкуствено пчели. Много опасно и вредно занимание, дано повечето хора се осъзнаят, че да не ви вземат насериозно.

  4. #444
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    592
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    ...дано повечето хора се осъзнаят, че да не ви вземат насериозно.
    Калояне, хубаво е, че тук всеки има право да сподели опита си и да изкаже мнението си. Естествено, че ще има различни мнения. Хубаво е обаче да има дискусии, а не безсмислени спорове. Някак неколегиално е обачее категоричното отричане знанията и опита на даден колега. Още повече в конкретния случай, където ти с лека ръка отричаш някой, от чието ниво в пчеларството си на светлинни години...

  5. #445
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    Калояне, хубаво е, че тук всеки има право да сподели опита си и да изкаже мнението си. Естествено, че ще има различни мнения. Хубаво е обаче да има дискусии, а не безсмислени спорове. Някак неколегиално е обачее категоричното отричане знанията и опита на даден колега. Още повече в конкретния случай, където ти с лека ръка отричаш някой, от чието ниво в пчеларството си на светлинни години...
    Какъв опит бе човек, тук говорим за наука и за научно обосновани твърдения. Не знам въобще дали разбирате сложноста на проблема. Не може всеки който реши да се прави на господ да прави такива неща. Може всъщност но резултатите винаги са плачевни. Тук дискусия не може да има, да си покаже човека анализите с годините и статиите които е написал върху това и то не на мен, а на хората които са учили и са наясно с тази проблематика.

  6. #446
    Потребител
    Регистриран
    31.03.2023
    Мнения
    74
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Ако това беше вярно, щеше да има поне една държава в която да съществува подобен работещ модел.
    Не ми се вярва и в развитите държави, пчеларите да си местят кошерите, където им скимне ей така. Ветеринарния контрол според мен е на много по- високо ниво от България, където дори бих казал, че такъв въобще не съществува, което се отнася не само за пчеларския сектор. За земеделските третирания също - по тази тема поне имам известни преки наблюдения и в западните държави в ЕС, горко му на онзи земеледец, който изтрови нечий пчелин. Всъщност, дори в северноафриканските държави си пазят пчелините, като зениците на очите си.

    Сравнението със растителни култури е неуместно. По- напред в темата стана дума, че селекцията се прави на база добив и сега с тази графика доказваш точно тази тенденция, и вредна практика. За последните сто години, това което се постигна в животновъдството е добитък, който не може да оцелее без антибиотици и стероиди, но - дава много мляко, месо, вълна. Като съм питал стари неуки селяци, които цял живот със животни са се занимавали, защо се получава така, всичките ми отговарят едно и също - защото фуража е боклук. Да, същия този фураж, произведен от тия селектирани сортове, където по нивите реколтата богата, ала качеството .... по- добре не го яж. А тенденцията по темата е да се развиват сортове, които не се нуждаят от опрашители - мерси и го казвам не само, като пчелар.

    Наскоро четох нещо, което е по- коректно за пример. Става дума за кучета. Оказва се, че не къде да е, а тъкмо в Германия планират смяна на немските овчарки със белгийски. От много селектиране, немските овчарки са започнали да губят някои от качествата си, с които са станали толкова известни и предпочитани. И не между другото, още преди двайсетина години бях чел критика по темата на български кучкар, но не му помня името, който алармираше, че по начина, по който се отглеждат немските овчарки въобще, то положението за тази порода не отива на добре.

    И не на последно. Ти си по- наясно и от мен, че контролираното оплождане може да се прави и без изкуствено осеменяване, факт е, че степента на контрола е по- слаб, но е достатъчно резултатен. Такава практика е разработвана и от брат Адам, и от двете страни на завесата след ВСВ, включително и в България, и резултатите са добри.

    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    ....дано повечето хора се осъзнаят, че да не ви вземат насериозно.
    Де тоз късмет повечето хора Дони да бяха взели насериозно или поне половината майкопроизводители да бяха способни и отговорни, като него. Щото тая азиатска нозематоза се разпространи в България не заради него, а от вечния факир и циркаджия в България, на който маса колеги не спряха да му се вържат на акъла.

    Та критикувай и недоволствай, колкото искаш, но наистина нека е в рамките на добрия тон, защото не разбираш на какъв човек опонираш.

  7. #447
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Чакайте малко, тук говорите за селекции тн .. Вкарани чужди породи от чужбина и прочие. Това не трябва ли да минава през контрол и държавни институти, които се базират на научни изследвания. Това е нещото което не ми харесва. Къде са всичките тези неща, като документация, изследвания и тн .. ?

  8. #448
    Потребител
    Регистриран
    31.03.2023
    Мнения
    74
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Това не трябва ли да минава през контрол и държавни институти, които се базират на научни изследвания.
    Че кое в България се базира на научни изследвания? Контрола в нашата държава е само, колкото контролиращите да си приберат комисионните. Е отдеве гледах по новините, последните дни около 1500 човека прекосяват границата нелегално - толкоз за контрола.

  9. #449
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от morning Виж публикацията
    Не ми се вярва и в развитите държави, пчеларите да си местят кошерите, където им скимне ей така.
    В САЩ ветеринарна проверка има само при междущатски превози. И то не между всички щати. За 10 месеца се изредиха всякакви (най-често от пожарната да донесат фиш с глобата), но ветеринари не видях. Всеки кошер го преместихме по 4 пъти из различни части на Калифорния, като най-далечния пчелин беше в съседния щат на 7 часа път по магистралата близо до Рино, Невада. Често със седмици не правехме нищо друго освен да местим кошери - с 3та камиона - 600 кошера на курс.


    В Австралия няма Карника, няма и Кавказска, няма и внос (внася се, ама веднъж на 10 години след дълга процедура на удобрение. Пристига майката, отнемат се придружителките за изследване, ако всичко е наред - майката се придава на отводка в изолиран хангар, изчаква се 1 месец, изследват се нейните пчели за болести - Ако има зелена светлина - викат вносителите да пренесат ларви, след което семейството се унищожава). Там се практикува и инструментално и островно


    Нацистите със много селекция израждат Ниграта и днес вече я няма, но без селекция и контролирано оплождане - нямаше да е съществувала.


    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Чакайте малко, тук говорите за селекции тн .. Вкарани чужди породи от чужбина и прочие. Това не трябва ли да минава през контрол и държавни институти, които се базират на научни изследвания. Това е нещото което не ми харесва. Къде са всичките тези неща, като документация, изследвания и тн .. ?
    Да, всички майки имат здравен сертификат, минават през TRACES и българските ветеринари знаят за тях. Принципно си прав че трябва да го правят държавни институти, да кипи научна дейност и т.н. но откакто се помня, там гонят единствено субсидията и се оправдават с някой друг.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #450
    Потребител
    Регистриран
    31.03.2023
    Мнения
    74
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    ....(най-често от пожарната да донесат фиш с глобата)....
    Че защо пък глоба от пожарната?

 

 
Страница 45 от 46 ПърваПърва ... 3543444546 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •