Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 37 от 46 ПърваПърва ... 273536373839 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 361 до 370 от общо 454
  1. #361
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Имам едно питане: Може ли единия ден да се третира за нозематоза, а на следващия ден с ОК примерно? Някой правил ли го е това?

  2. #362
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от krasimir2006 Виж публикацията
    Да - йод е, а рецептата аз я прилагам :
    600мл. вода
    600гр. захар
    30мл. йод септадон

    От готовият сироп с помоща на 50 кубикова спринцовка от аптеката - по 50 мл. на кошер.
    Може ли дата на третиране-ориентировъчно. С пило-без пило. На кълбо или разпуснати.

  3. #363
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Имам едно питане: Може ли единия ден да се третира за нозематоза, а на следващия ден с ОК примерно? Някой правил ли го е това?
    Тук е обяснено много добре, трябва да знаеш сръбски или английски. Лекцията е със заглавие : Нозема церана - симптоми, разпространение, превенция.
    https://www.youtube.com/watch?v=0_MrOIVNSK0

  4. #364
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Тетрата / смрадлика/ е много ефективна само за външна употреба, вътрешно е токсична за живите организми. Като се слага в захарен сироп е опасна. Правилната билка е пелина.

  5. #365
    Потребител
    Регистриран
    15.06.2012
    Мнения
    80
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Може ли дата на третиране-ориентировъчно. С пило-без пило. На кълбо или разпуснати.
    Профилактично еднократно два пъти в годината - април и септември.

  6. #366
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от krasimir2006 Виж публикацията
    Профилактично еднократно два пъти в годината - април и септември.
    За Септемви донякъде съм съгласен, че е ок да е еднократно, но за Април може би е по-добре да е поне 2 пъти, за да се обхване по-голяма бройка пчели.
    Иначе и аз третирам по почти същата рецепта(при мен е 30 мл йодасептрон на литър сироп 1:1).
    При пчелите има мед, защото има ред!

  7. #367
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    Тетрата / смрадлика/ е много ефективна само за външна употреба, вътрешно е токсична за живите организми. Като се слага в захарен сироп е опасна.
    Това съм го пропуснал. Какво пише в "Билките в България и използването им " :
    Тетра-смрадлика-кукуч. Билката действа затягащо, противовъзпалително и антисептично. Употребява се при диария и дизентерия.
    В Българската народна медицина смрадликата се употребява още при киселини и язва на стомаха, задух, кръвохрачене, заболяване на бъбреците и др.

    Май само -вътрешна употреба до тук? Излиза, че не е толкова токсична за живите организми, освен ако човека е изключение.

    пп. Куров, не се впрягам, стана ми интересно и отворих да видя, защото съм ползвал със сироп на пролет.

  8. #368
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Дренките и те действат затягащо, трябва да се пробва отвара от сушени дренки в сиропа напролет и да се сподели челен опит.

  9. #369
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Пролетно време може с отвара от змийско мляко или глухарче.Есента с див пелин.Змийското мляко не го препоръчвам защото там трябва да се внимава с дозата.

  10. #370
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Това съм го пропуснал. Какво пише в "Билките в България и използването им " :
    Тетра-смрадлика-кукуч. Билката действа затягащо, противовъзпалително и антисептично. Употребява се при диария и дизентерия.
    В Българската народна медицина смрадликата се употребява още при киселини и язва на стомаха, задух, кръвохрачене, заболяване на бъбреците и др.

    Май само -вътрешна употреба до тук? Излиза, че не е толкова токсична за живите организми, освен ако човека е изключение.

    пп. Куров, не се впрягам, стана ми интересно и отворих да видя, защото съм ползвал със сироп на пролет.
    Чети ако имаш време - https://www.google.bg/search?dcr=0&s....0.Vai7AdptkiE
    Един абзац само ще копирам. Отровна ли е?

    В такива случаи се казва – всичко зависи от дозата. Основното прилагане на смрадлика/тетра като лечебно средство е външното – за различни промивки, компреси и вани. Препоръчват се и продукти за пиене, но сравнително по-рядко и винаги в слаба концентрация и малки дози. Не рискувайте да проверявате дали растението е отровно, а само спазвайте препоръките при дозиране на този лек. Ако приемете по-голямо количество, ще последва повръщане и ще се почувствате зле.

 

 
Страница 37 от 46 ПърваПърва ... 273536373839 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •