Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 43 от 46 ПърваПърва ... 334142434445 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 421 до 430 от общо 454
  1. #421
    Потребител
    Регистриран
    31.03.2023
    Мнения
    75
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    За гена не съм съгласен. По-умни от мен са писали трудове и проверявали практически тези неща, не само при пчелите!!!
    Гена на пчелните популации в дадена географска територия не може да бъде подменен с друг/ външен и не случайно правовите държави имат закони за "трафика" на пчели. Като цяло пчелите са твърде различни в много отношения с останалите животни, които отглеждаме, така че какво е при овце, крави и прасета, съвсем не означава, че е същото при пчели.

    А относно твоите пчели - ще си позволя да се съмнявам, защото не малко пчелари се опитаха да ме убедят, че греша, ала като им видя кошерите ..... сори момчета, не знаете какво е силно семейство.

  2. #422
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    592
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от morning Виж публикацията
    ...А относно твоите пчели - ще си позволя да се съмнявам, защото не малко пчелари се опитаха да ме убедят, че греша, ала като им видя кошерите ..... сори момчета, не знаете какво е силно семейство.
    И какво е силно семейство? И с какво твоето силно семейство превъзхожда семействата на всички останали колеги?...

  3. #423
    Потребител
    Регистриран
    31.03.2023
    Мнения
    75
    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    И с какво твоето силно семейство превъзхожда семействата на всички останали колеги?...
    Не знам как стигна до извода, че само аз имам силни семейства, а всички останали колеги нямат. То това е практически невъзможно даже.

  4. #424
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово

  5. #425
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    592
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от morning Виж публикацията
    Не знам как стигна до извода, че само аз имам силни семейства, а всички останали колеги нямат. То това е практически невъзможно даже.
    Просто такова внушение създаде в мен предишния ти пост.
    Пиши по-ясно, за да не се бъркат такива като мен...

    Всъщност се радвам, че съм се заблудил и извинявай!

  6. #426
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    ..........
    Някъде бях чел, че на всеки пчелин има 10-15% заразени пчелни семейства.Ако това е вярно то може да се предположи защо на някой пчелини става 100% стига да няма някакво извънредно обстоятелство което е предразполагащ фактор за бума на паразита.

  7. #427
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Справяне беше образно казано. Церана измести апис. Така, както се случва и с други паразити, щамове на вируси и т.н., ползващи един и същ гостоприемник. Глобалния проблем няма да решим в няколко поста тук. В едно съм уверен. Ако пчеларите раз спрат работа, земеделците ще се справят с пчелите много бързо. За гена не съм съгласен. По-умни от мен са писали трудове и проверявали практически тези неща, не само при пчелите!!! Защо да е пострадал гена? Защо моите пчели не мрат поголовно, а на комшията всяка година?
    От десетилетия се селектират пчели по показател добив а не по устойчивост на болести.С изкуственото осеменяване се избягва предимството на естествено с устойчивост на заболявания.Това не са мой мисли а на по-умните.Чудя се тия де правят майки дали правят и елементарни тестове за хигиенно поведение.
    П.П.По мое мнение при пчелите да се залага само на един показател за силно здраво семество дори и той да е гена не е добра идея.

  8. #428
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    В природата след няколко километра надпревара само няколко търтея
    от незнайно колко достигат майката за да се изонодат а в изкуственото осеменяване на майките се взима търтей и му се реже главата после става онож дането.Има нещо де не е баш ......

  9. #429
    Потребител
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Северно от София
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Да повторя за n-ти път, но Кашковски го обясни човека, но малко го чуват. За да се разболеят от нозематоза пчелите трябва да са с разрушена стена на средното черво. Ако са здрави не се разболяват въпреки наличието на спори. А въпросната лигавица се разрушавала според В.Г. от 3 неща: сол, манов мед или прегоряла захар. Всеки да си прави изводите... а може и да не го прави
    Разрушената мембрана, си е главната причина, поне за Аписа,а предполагам и за Цераната,но ние малко я позабравяме.Тогава лекарства не помагат,затова основното лечение е Профилактиката.Относно прегорялата захар,става въпрос, че захарния сироп не трябва да ври,и ако приемем,че водата трябва да е и мека,то понякога, захарния сироп, вместо да реши проблема става част от него.И въпросният професор,може би е прав,като казва, че лекарствата срещу Нозема са загубено време и пари.

  10. #430
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    895
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    От къде се взе тая прегоряла захар в уравнението?
    Не съм чувал, чел, виждал, някой да дава прегоряла захар. Вероятноста, пчелите сами да намерят, сигурно е 0,00001 процент.
    ...
    А ако ти кажа, че точно това сигурно е причината за в над 50% от случаите, сигурно ще решиш че се бъзикам нещо?
    Колегата Varom е подсказал как става работата. Истината е, без да искам да обидя някой, че доста колеги адски неграмотно си приготвят захарните сиропи. И то пък се случва точно на есен, то па и манов мед тогава си събират завалиите, включваме и акара в уравнението дето им е пийнал соса и ги е нагнел с какви ли не знайни и незнайни вируси и за капак добавяме и складираните медец и прашец с букет от пестициди вътре и става мам'си джейс. И после имало зимна смъртност. Ми ще има. И ние да зимуваме в такива условия, и при нас ще има зимна смъртност

 

 
Страница 43 от 46 ПърваПърва ... 334142434445 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •