Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 54
  1. #41
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от iskren Виж публикацията
    В темата за Никот е описано какво представлява комплекта:

    .... и евентуално да си купиш поне държачи допълнително(като за мен най-изгодно е допълнителните държачите да се купят от Ролта-пластик, съвместими са...
    Да, но не са еднакви. Едно от най-значимите различия е, че формата на държачите не позволява "защипване" на клетките. Бургаските държачи са цилиндрични и клетките падат от тях, като постоят в кошера.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #42
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Това е така защото бургазлията прави цилиндричните клетки от фалшива корава пластмаса без пружиниращ ефект. Когато се набият в държачите се разширяват и после при затопляне в кошера много лесно се измъкват. Този проблем обаче се разрешава много лесно посредством конструкцията на самата рамка с маточни чашки. Много внимателно се изчислява позицията на хоризонталните летвички така, щото когато клетката започне да се измъква да мръдне само с 1 мм и да се подпре в долната летвичка.

    Хоризонталните летвички на първите ми рамки ги завивах челно с винтчета в центъра им, така че да могат да се ротират около оста си именно с цел нанизване или вадене на цилиндричните клетки. Впоследствие започнах да правя рамки, в които хоризонталните летвички се нанизват странично в хоризонтален канал, издълбан в страничните летвички. И двата варианта се оказаха добри и работоспособни. Важното е само да има и трета долна летвичка за ограничаване на измъкването на клетките от втората летвичка. Самата втора летвичка ограничава клетките на първата летвичка. А позициите на тези три летвички се определят опитно така че да има оставен минимален луфт от 1 милиметър при нанизани цилиндрични клетки.

  3. #43
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Това е така защото бургазлията прави цилиндричните клетки от фалшива корава пластмаса без пружиниращ ефект.
    Не е проблема изцяло в клетките. Никотските държачи са леко конусовидни и имат по-малък диаметър в основата, отколкото в началото. Разликата лесно се забелязва.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #44
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Да, но не са еднакви. Едно от най-значимите различия е, че формата на държачите не позволява "защипване" на клетките. Бургаските държачи са цилиндрични и клетките падат от тях, като постоят в кошера.
    Аз рядко използвам клетки, гледам маточника да е в отводката поне ден-два преди да се излюпили.
    Този пост е редактиран от Искрен Мутафов; 10.01.2015 в 10:57.

  5. #45
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Добър резултат се получава и със захлюпване на маточнка, върху рамката с решетка.След излизането и се оглежда и ползва по предназачене.Аз съм ги направил от пласмасова тръба 50мм.със залепена мрежа.Отдолу е заострена и с изрязани шипове за по лесно захващане към питата

  6. #46
    Наблюдател
    Регистриран
    03.10.2014
    Мнения
    16
    Пчеларски район
    Суворово
    Колеги,скоро гледах лекция и клипове на Димитър Кукушев на апарат за производство на пчелни майки,който той предлага.Някой има ли наблюдения от този апарат?

  7. #47
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Апаратчето е много добро, за любители.До 100 майки на сезон не му е проблем.

  8. #48
    Наблюдател
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    8
    Има ли колега,работил с апарата на Димитър Кукушев? Да сподели какви са му впечатленията и дали си струва инвестицията!

  9. #49
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от stalev Виж публикацията
    Има ли колега,работил с апарата на Димитър Кукушев? Да сподели какви са му впечатленията и дали си струва инвестицията!
    Може да има и някой, който да е доволен от него, но за определено не съм и бих казал, че според мен не си струва. По-добре си вземи напълно окомплектован Никот.

  10. #50
    Наблюдател
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    25
    Искрене,как почистваш апарата?Майките,които ми подари миналата година са живи и здрави,много кротки и работливи.Имат и наследнички.Благодаря!Мног о здраве и успехи.

 

 
Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •