Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 21
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    19.05.2012
    Мнения
    20

    Хм ......... това не го знаех

    Здравейте колеги , накратко да ви разкажа - реших да се пробвам да си направя майки по метода на пренасяне еднодневни ларви. Два дена преди това на бъдещото семейство отглеждач отнех майката ,дожаля ми да я унищожа и я придадох в клетка на друго много слабо семейство което бе без майка.
    Пренесох 10-на ларви в маточната рамка , след 6 дена на рамката имаше 4 много добри запечатани маточника , при прегледа унищожих няколко свищеви моточника в отглеждача ............през това време майката на семейството отглеждач бе освободена и приета от слабото семейство където тя си осеменяваше по рамките.
    На 8-я ден при преглед на маточниците в с изненада видях че три от маточниците бяха разпечатани /унищожени/. "Тръгнах" по рамките в отглеждача и ........ старата майка се бе завърнала в семейството си и си осеменяваше най-спокойно. Това не го знаех , че е възможно.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393

    Re: Хм ......... това не го знаех

    И аз не знаех, че е възможно. А сигурен ли си, че това е същата майка? Извинявай за въпроса, но провери ли в слабото семейство дали има майка?
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    19.05.2012
    Мнения
    20
    Да сигурен съм , пропуснах да кажа , че веднага проверих в слабото семейство - нямаше майка

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    09.03.2011
    Мнения
    69
    Да напълно е вазможно да се върне маиката и при мен се е случвало такова нещо само че аз разделих едно семеиство на две и пренесах маиката.

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Случвало ми се е нееднократно подобно нещо.Отделял съм майки за да ги дам на колеги в отделен нуклеус с малко пчели.Когато е идвал колегата за майката съм забелязвал,че се е прибрала в основното семейство.Но има си и обяснение.Нуклеуса е до основното семейство и майката при малко пчели е била на пост и молитва и е станала лесно подвижна/говоря за оплодена майка/.В друг случай пък я дадох в съседен пчелин,прибра се и след няколко дена беше на ройче пред кошера си на една вишня.Прегледах основния кошер и там видях два маточника.Много пъти от самосмяна обръщат в роене,но роевете са много малки.Мисля,че колегата Бонев е писал за подобни случаи.Виждал съм и оплодена майка да излиза повторно/в това съм сигурен защото съм виждал как пчелите почистват шлейфа предния ден от майката/.Не мога да я объркам,защото всички други веднага ги бележа след като пронесат и тази я следях за да я бележа и нея.Та за това вече не се учудвам от нищо.

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    99
    Пчеларски район
    разградско
    аз съм имал случай купешка приидадена майка да се върне в кошера си (придадена в отводка ,където не беше се оплодила майката),при смяната и с нова .Това значи ,че тя е излизала на брачен полет ,през сезона ,щом е успяла да си намери стария кошер

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    21.04.2013
    Мнения
    25
    Пчеларски район
    София

    здравеи

    колеги искам да ви попитам как бележите майките преди или след като се оплодят и ако се бележат преди да се оплодят грешка ли е?

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Най-лесно е веднага след нейното раждане. Ако работите с Йентеров апарат или с апарата на Никот, то тогава след запечатване на маточника върху него се нахлузва пластмасова клетка и майката се ражда вътре в тази клетка. Веднага след това можете да я маркирате. Така го правят и по филмчетата, с които е пълен интернет.

    Иначе няма никакво значение кога ще я маркирате, и дали въобще ще я маркирате, но нали не ви се претърсва цял един кошер, за да я намерите и да я стресирате? А когато се ражда, тя ви е под ръка. Между другото това е и единствения сигурен момент, в който знаете че това е именно вашата майка, която планомерно сте създали. После в кошера вече не се знае дали е същата майка, или някоя друга, победила в битка след самосмяна или каквото там друго се е случило.

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    01.01.2012
    Мнения
    85
    Пчеларски район
    Североизточен
    В литературата пише друго.Белязаните майки при брачен полет стават по често жертва на птици.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    21.04.2013
    Мнения
    25
    Пчеларски район
    София

    здравеи

    благодаря за барзия отговор аз си ги произвеждам сам с заредени маточници от осиротялото семеиство мисля че е по добре от колкото да копувам

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •