Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 21
  1. #11
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от aleko
    В литературата пише друго.Белязаните майки при брачен полет стават по често жертва на птици.
    Възможно е. Обаче онази мадама - германката със зелените кошери, е направила възможно най-подробен филм как се правят майки. В него тя веднага лепи на гърба им едни малки пластмасови етикетчета с номерца. След това майките се слагат в едни малки нуклеусчета заедно с 250 грама пчели и ги изпращат на един специален остров, в който отглеждат маркови бащини семейства. Та във филма казват, че в този остров цяла Германия си праща майките за оплождане. Както и да е. В този филм маркирането беше веднага след раждане. Тогава и само тогава човек е сигурен, че това е неговата си майка.

  2. #12
    Наблюдател
    Регистриран
    21.04.2013
    Мнения
    25
    Пчеларски район
    София
    немога да си обесня зашто пет майки се излиупват и след няколко дни изчезват на какво се далжи това?
    Такова нещо за пьрви пьт ми се случва sadsmile;

  3. #13
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ако не са затворени в килийки, те се избиват една-друга.

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    21.04.2013
    Мнения
    25
    Пчеларски район
    София

    здравеи

    Матеев аз щтом се излиупи майка веднага махам останалите маточници а и дори данеги махна по закон една винаги остава и след два три дни изчезва а кайи ко става освен при оплождането да се губи

  5. #15
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция

    Re: здравеи

    Цитат Първоначално публикувано от cmn_trol
    колеги искам да ви попитам как бележите майките преди или след като се оплодят и ако се бележат преди да се оплодят грешка ли е?
    Аз лично ги бележа щом им се излюпи първото пило, до тогава - никакъв тормоз.
    Маркирането може да се направи по-рано, ако и е дошло времето за експорт - преди да бъде затворена в транспортната клетка.

    Майките които се маркират при излюпването им са тези които са предназначени за разплод. Към тях може да е прикрепена статистика като тегло ( при излюпването), ден на излюпване ( партида), от коя майка са личинките, номер на кошера отглеждач, номер на нуклеуса, дата на понасяне.... абе абсолютно всичко за което може човек да се сети. Тук увеличаването на вероятността дадена майка да не се завърне е по-маловажно от това да бъде направена грешка в родословието.

    За промишлено производство на майки ( тези които отиват в производствени кошери) повечето от тези неща са ненужни, гледа се номера на нуклеуса, а не номера на майката. Няма никакво значение ако случайно някои майки са си разменили местата ( шанса е приблизително 1 на 100). Тук по-важното е да се постигне по-голям успех при оплождането. Освен това има едни трикове( при промишленото производство), които просто не стават ако преди това си докосвал майката с ръце.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #16
    Потребител
    Регистриран
    01.01.2012
    Мнения
    85
    Пчеларски район
    Североизточен
    Не съм чувал за такъв случаи.Случвало ми се е неоплодена майка да ми излети при преглед, някой се връщат, други не.Ако е успяла да направи облитане преди това може би...Но работеща майка да си вдигне дебелия гъз и да се върне в своя кошер не го вярвам.

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    При промишленото производство за всяко едно действие, което се прави на пчелина, си има разработен специализиран инвентар. Десетки различни видове сандъчета, кутийки, пръчици, тапички - огромно разнообразие от всякакви джаджи, като единствената цел на всяка една от тях е ИКОНОМИЯТА НА ВРЕМЕ. Когато всяко едно действие се извършва хиляди пъти, вече си струва да се разработи джаджа, която да икономисва някоя друга секунда или минута. Тази микроикономийка, умножена по хиляди, води до икономия на цели работни места.

    При ръчното пчеларство и при под 100 кошера единствения универсален инструмент са човешките ръце и пръсти, и това води след себе си до прилагането на други технологии за пчеларстване, съобразени със съответния инструмент (ръцете и пръстите).

    Това всъщност е голямата разлика между повечето филмчета и това, което в действителност правят пчеларите. Например за майката - има си специализирани инструменти, посредством които тя може да бъде маркирана без да се докосва с човешки ръце. Въпрос на личен избор на всеки е дали да си прави (купува) такива инструменти, или да използва ръцете си.

  8. #18
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Има и още нещо, което се явява най-голямата разлика между промишлено пчеларстване и индивидуално. Това е баланса на ПАРИ и ВРЕМЕ. При индивидуалното пчеларстване повечето пчелари не си ценят личното време. Тоест оценяват го на НУЛА ЛЕВА НА ЧАС. Това оказва влияние и на решенията им - готови са да загубят повече лично време в името на икономията на някакви пари. Ярък пример за това са например рамките - всеки пчелар предпочита сам да си ги сглобява и обтелва, защото така икономисва пари.

    При промишленото пчеларство труда струва пари - например 4 или 5 лева на час. При това положение цената на нещо е равна на цената на материалите + цената на труда. И когато човек започне да търси начин за намаляване на крайната цена, много често се оказва, че труда е скъпото нещо, а не материалите. И именно това стимулира разработването на различни приспособления, които да икономисват този труд. Понякога дори си струва да се разработи (купи) машина за много пари, която в дългосрочен план всъщност ще НАМАЛИ крайната цена на нещото. Например разпечатваща машина, голяма центрофуга, машина за восъчни основи и т.н.

  9. #19
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Отговарям на колегата относно белязането на М.Принципът е да се бележи след като пронесе.В противен случай може и да не се оплоди защото самата боя е допълнителен товар и пречи при брачния полет.Пчелите се стремят да премахнат боята и започват да прогризват част от маркировката и понякога тя остава на половина.Рисковано е белязането преди оплождане и поради риск да не попадне част от боя и по крилцата.Та съвета ми е да се бележи поне седмица след пронасянето.Преди белязането трябва да се потренира върху поне 20 търтея и чак тогава да се бележат М.Самия аз съм тренирал върху търтеи с паста за зъби или латекс.Така вече се придобива увереност в действията и риска се свежда до минимум.Експериментирал съм и с лак за нокти.Най лесно става с маркер за белязване на майки.

  10. #20
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Учени разкриха загадката как пчелната ларва става царица

    https://nauka.offnews.bg/news/Novini...tca_20208.html

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •