Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 11 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 109
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Как се заселва ново нуклеусче?

    Как става първоначалното заселване на малки нови нуклеусчета , които са с неизградени рамки. Мисля за в бъдеще да ги използвам за временно жилище на млади или стари майки, но не знам как да организирам първоначалното изграждане на питите.

    Нуклесите вече са при мене, нови майки - също. Какво да правя по-нататък? Не мога просто да пусна майките - какво ще правят сами в кошерче с неизградени рамки. Мога ли да взема и да им дам малко млади пчели от други кошери? Как се процедира? Има ли някакви тънкости?

    И следващия етап, когато и дойде време майката да я взема и да я придам на даден кошер, какво ще се случи с шепата пчели в нуклеусчето? Мога ли някакси да ги съхраня в очакване на нова временно пребиваваща майка?

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски

    Re: Как се заселва ново нуклеусче?

    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    Как става първоначалното заселване на малки нови нуклеусчета ,

    С черпак,изтръскване на рамки с люпещо се пило...Основите могат да се изградят от основните семейства,като след това ги нарежеш по размера на малките рамки.

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Трябва да се направят отводки, на които да се предадат майките.Няма начин на съхранение на майките, в очакване да бъдат използвани някога си.
    Правят се отводки, сборни или индивидуални и след няколко часа, когато пчелите усетят осиротяването се придават майките.Препоръчително е отводките да се преместят на десетина километра, за да не се върнат старите пчели в кошерите си.
    Възможно е и без местене, ама трябва да се стръскат млади пчели.
    Сега вероятно ще възникнат въпроси как се правят отводки и как се придават майки!?
    Ако за това питаш, или аз не съм разбрал въпроса!?
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество – винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава."
    Атанас Буров

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Друго имаше предвид Матеев. Той ще ползва малки оплодни сандъчета с по-малки рамки, които не са му изградени.
    Другото, което пита, а и мен ме интересува е като се произведат майките и се придадат за смяна на стари майки какво се прави с пчелите, които останат в оплодните сандъчета. Аз няма да ползвам такива, а ще са в нуклеуси. Така или инъче майката ще снесе яйца и ще има пило. Други майки няма да има, които да сложа пак там да се оплодят. Тия пчели и пило какво се правят после?

  5. #5
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция

    Re: Как се заселва ново нуклеусче?

    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    Как става първоначалното заселване на малки нови нуклеусчета , които са с неизградени рамки. Мисля за в бъдеще да ги използвам за временно жилище на млади или стари майки, но не знам как да организирам първоначалното изграждане на питите.

    Нуклесите вече са при мене, нови майки - също. Какво да правя по-нататък? Не мога просто да пусна майките - какво ще правят сами в кошерче с неизградени рамки. Мога ли да взема и да им дам малко млади пчели от други кошери? Как се процедира? Има ли някакви тънкости?

    И следващия етап, когато и дойде време майката да я взема и да я придам на даден кошер, какво ще се случи с шепата пчели в нуклеусчето? Мога ли някакси да ги съхраня в очакване на нова временно пребиваваща майка?

    Зависи колко са ти големи нуклеусите и какъв модел ти са рамките. Има няколко начина и ако покажеш модела ще ти кажа за какво стават и за какво - не.

    По-малките нуклеуси са с по-ограничена функционалност, аз ползвам 6 рамкови ЛР ( за оплождане на майки, не за помощни семейства).
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Вече донякъде ми се изясни как се правят отводки в малки кутии или в малки кошери с 3, 4, 5 или 6 рамки. Финландците имат такива и аз вече се обзаведох с няколко бройки. Ето линк:

    http://www.paradisehoney.fi/EN/Hives...d_Mate_-series

    Това са си малки кошери за 6 броя СТАНДАРТНИ РАМКИ, като в комплектацията има и преграда, която може да ги направи на 2 х 3 рамки. Има си вход за пчелите отпред и отзад и комплект вътрешна и/или външна хранилка. Та когато става въпрос за стандартни рамки, вече има някаква яснота как се правят отводки.

    Какво да правя обаче с това микрокошерче, което е само с 4 малки НЕСТАНДАРТНИ рамчици с размер 8 х 10 сантиметра:

    http://en.lyson.com.pl/p3029206_bee-...lystyrene.html

    или с това миникошерче, в което има 6 броя НЕСТАНДАРТНИ РАМКИ с размер 20 х 15 сантимера:

    http://en.lyson.com.pl/p3028917_mini...mini-plus.html

    От всичките имам по няколко броя ей-така от любопитство - да видя, да пипна, и сега вече настана време да ги ползвам, но не знам как. Купил съм 20 майки и всеки момент ще дойдат. Отделно от това днес изтече 72 часовия период на апарата на Никот и от него извадих 95 току-що излюпили се личинки и ги заложих в 3 кошера-отглеждачи. Тоест скоро при мене ще бъка от майки, някои от които дори ще са ми излишни и веднага възникна въпроса:

    Мога ли да ползвам тези вече закупени кошерчета за временно настаняване на излишните майки докато им дойде времето за някоя нова отводка след акацията?

    И кое кошерче от трите линка по-горе се нарича нуклеус? А как се наричат останалите 2 вида?

    И за какво въобще служат средните и най-малките кошерчета или нуклеусчета или както там им е името?

    Извинявайте за елементарните въпроси, но колкото и човек да чете теория, като дойде време за практиката, наученото от книжките се изпарява. Пък и да си призная около майкопроизводството най-малко съм чел, а там изглежда е най-сложното.

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Колегата пчелар, който ме учи, гледа пчели цял живот, но винаги си е правил майки посредством самосмяна или чрез подрязване на крилце и краче. На практика това с апарата на Никот и тези малки кошерчета е новост и за него и той чистосърдечно си призна, че явно човек се учи цял живот. И сега и двамата чакаме някой полезен съвет от форума.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Не се ли казват оплодни сандъчета?
    Аз бих им изрязал пити от големи изградени. Даже може и с възрастно пило. 2-3 изградени, 2-3 с основи и насипвам пчели с черпака - пчели от рамки с люпещо се или открито пило. На другия ден маточника и по каналния ред...
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  9. #9
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Тоест смисъла на тези най-малките е да се сложи маточник и да се роди вътре майка и след това да чакаме да се оплоди. Така ли е? Затова ли се нарича оплодно сандъче?

    И след това я хващаме, боядисваме с червено и си заминава по етапния ред в някой кошер. Така ли е?

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Аз бих те посъветвал за оплождане на майките и за запазването им да използваш тези големите, нищо, че в майкопроизводствените стопанства го правят в най-малките. Причината е, че колкото повече пчела има при захранването на майката, толкова по-качествена ще е тя. А зареждането на такъв нуклеус си е стандартна отводка. Подхранването докато майката се оплоди е необходимост. След като вече не ти трябва тази отводка, т.е след като майката се оплоди и осемедни две пити, и я придадеш където си решил, то пак можеш да заредиш друга майка за оплождане или да подсилиш някое семейство с нея.

 

 
Страница 1 от 11 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •