Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 11 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 109
  1. #31
    Наблюдател
    Регистриран
    25.01.2013
    Мнения
    43
    ако не сте ме разбрали.. искам да разбера как се заселват пчелите в оплодното сандъче,,, изтръскват се млади пчели ли. за метода с пило ми е ясно, , но понеже е мининуклеус нямам птакова пило на малки рамки и ще трябва да ги заселя без....

  2. #32
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Преди около 2 седмици и аз зададох същия въпрос и получих много отговори и много варианти, но най-накрая избрах едно собствено решение - просто след една подмяна на 20 стари и негодни майки не ги убих веднага, а ги сложих в оплодните сандъчета заедно с млади пчели и 4 голи рамки с восъчни основи. Към днешна дата от 20 сандъчета на 3 от тях майките и пчелите някъде са избягали, но останалите 17 са с почти изградени пити (70-80%), и дори в тях има по някоя друга килийка с мед, пило и прашец. Тоест вече си е станало едно функциониращо мини семейство и точно след 2 дена ще изхвърля старите майки и ще сложа нови, току що излюпили се. Може и да се наложи да се стръскат още малко пчели, ако бройката им много е намаляла.

  3. #33
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    По- добре ги подари вместо да ги убиваш!Просто идея

  4. #34
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    На кого му е нужна стара майка?

    Иначе аз вече се натъкнах на поредния пчеларски проблем, който се чудя как да се справям с него. Става въпрос за майките - когато ми трябват, никъде ги няма, и обратното - в един момент се сдобиваш с камари от излишни майки, които да се чудиш какво да ги правиш.

    Та си задавам въпроса има ли някакъв начин да се направи нещо като пансион (общежитие) за майки, където всяка една от тях да изчаква момента, в който ще бъде необходима за някой кошер. Става въпрос за нещо компактно, нещо в една терморегулирана стая, а не в стотици нуклеуси, пръснати на поляната.

    Любопитно ми е ако направя някакви малки нуклеусчета педя на педа и напълня цяла една стена в една стая, дали майката ще може да живее там месец или дори цялата зима? Естествено ще им е топло и ще ги храня в изобилие, но това дали е достатъчно?

    Знам че ще възникнат хиляди проблеми с останалите пчели около майката, но все пак някой срещал ли е нещо подобно някъде из интернет?

  5. #35
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Тази идея е част от по-голямата идея да се направи производство на пити с пило. В някакво хале да се сложат стотина кошера, който ще ги затопля и подсиля още от януари. Тяхната цел ще е една единствена - да пълнят пити с пило, които аз ще изземвам и ще слагам във външните кошери 3-4 седмици преди главната паша. Може да не е хале. Може да е оранжерия, в която дори ще им насея например фацелия или лофант, за да си имат и прашец.

    Нещо като разделение на труда - едни кошери да се грижат за многото пило, други - за многото мед. При такова разделение на труда начина на гледане на двата вида кошери ще е коренно различен, което би могло да помогне за по-високи резултати и в двете направления. Тези с пилото ще ги храня в неусвест и ще ги топля през цялото време, а тези с меда ще ги пръскам по шевовете с пчели в точния ден на главната паша.

    Пак някъде някой да е виждал нещо подобно?

    Готов съм да направя и някой друг експеримент, но дайте ми някаква сламка, за да не започвам от чистата нула.

  6. #36
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Сигурно имаш предвид нещо от рода за работа с "помощни семейства"
    Бях чел някъде за това дори си мислих да направя някое друго.Става въпрос за 4 рамкови нуклиуси които работят само за пило.Периодично се отнема по няколко пити с пило и им се дават изградени пити където майката да работи.Пилото се пръска из кошерите за мед като по този начин се подсилват основните семейства преди медосбора.Точната технология не я знам,но както всичко друго е въпрос на проба и грешка,докато се уцели с правелните действия.Предполагам че майките трябва да са млади и качествени и да се прави постоянно стимулиращо подхранване.Едно от предимствата е че винаги разполагаш с резервна работеща майка в случай на проблеми с основните семейства.

  7. #37
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Да, нещо подобно, но искам да добавя и факта, че многото нуклеуси трябва да са наблизо един до друг, за да мога лесно да ги обслужвам, топля, храня и т.н. Тези мини семейства трябва преждевременно да се развиват и да са в силата си тогава, когато другите навън все още им е студено и се развиват бавно.

  8. #38
    Наблюдател
    Регистриран
    08.11.2011
    Мнения
    44
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    Тази идея е част от по-голямата идея да се направи производство на пити с пило. В някакво хале да се сложат стотина кошера, който ще ги затопля и подсиля още от януари. Тяхната цел ще е една единствена - да пълнят пити с пило, които аз ще изземвам и ще слагам във външните кошери 3-4 седмици преди главната паша. Може да не е хале. Може да е оранжерия, в която дори ще им насея например фацелия или лофант, за да си имат и прашец.

    Нещо като разделение на труда - едни кошери да се грижат за многото пило, други - за многото мед. При такова разделение на труда начина на гледане на двата вида кошери ще е коренно различен, което би могло да помогне за по-високи резултати и в двете направления. Тези с пилото ще ги храня в неусвест и ще ги топля през цялото време, а тези с меда ще ги пръскам по шевовете с пчели в точния ден на главната паша.

    Пак някъде някой да е виждал нещо подобно?

    Готов съм да направя и някой друг експеримент, но дайте ми някаква сламка, за да не започвам от чистата нула.
    1 .По една тръвна до всеки кошер ,като почне пашата я отместваш .
    2.http://www.users.callnetuk.com/~heaf...ng_for_all.pdf стр. 94
    3.Г Г Затрива

  9. #39
    Наблюдател
    Регистриран
    25.01.2013
    Мнения
    43
    никой не каза как сезаселва нуклеусчето с пчели....знам ч се стръскват млади пчели, , но без пило вътре едва ли ще останат...

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Така. Помощните нуклеуси е най-добре да са пет рамкови. Не е необходимо да зимуват някъде при специални условия. Те са нещо като фабрика за пчели. Изисква се само редовно подхранване. Рано на пролет правят много бурно развитие. Добре е да се поставят до основния кошер, за да е по-лесно при работа с двете семейства. Също така е добре дя са оборудвани и с втори корпус. Това е така, за да може да има пространство във времето когато не се налага да се тегли пило от нуклеуса. Освен това е много по-лесно да се раздели на две т.е. Да се вземе отводка.

 

 
Страница 4 от 11 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •