Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 8 ПърваПърва ... 45678 ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 76
  1. #51
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Колега,хубаво ги пишеш тези неща,но цитирай и източника от където ги копираш,или ги сложи в подфорума който е за целта- >> Обсъждане на статии публикувани в пресата или форума<<

  2. #52
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Най-голяма част от нещата са от брат Адам ( все пак става въпрос за развъждане тип Бъкфаст). Последните няколко статии са до голяма степен от книгата "Breeding the Honeybee" на брат Адам. По очевидни причини предпочетох да се придържам до голяма степен към хронологичната подредба на статиите в тази книга.
    Друга част от нещата са от " Queen rearing and bee breeding" на Harry Laidlaw Jr. и Robert Page; "Background to bee breeding" на John Atkinson; "Bee sex essentials" на Larry Connor; статии на Paul Jungels; собствен опит, както и от лична кореспонденция с Бъкфастски пчеловъди.
    Трудовете на Ruttner, свързани с тази тема, умишлено не са включени, по обективни причини.

    Смятах тези неща да ги напиша най-накрая в полето "използвана литература" както си му е реда, за да не спамя след всяка отделна статия, пък и би ми отнело време да търся някои неща от коя точно книга бяха.

    Не ги слагам в подфорума за публикувани статии в пресата, защото съм сметнал че не им е там мястото. Тук споделям за практиката при развъждането на Бъкфаст. Практика, която се основава на точно ето тази теория. Някои от другите селекционни програми с които съм запознат също смятам да ги спомена накратко, като база за сравнение.

    Още няколко теми и почвам практическата част........
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #53
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    Ха сега де!?
    Кого да подкрепям, като и двамата сте ми симпатични?

    Колегата scutellator прави героични усилия да запълни липсващото звено, когато в часовете по биология съм гледал през прозореца, или съм щипвал какичките.
    Т.е – всичко друго, но не и да съм учил.

    Темата става много обемна и вероятността да бъде прочетена от много колеги от точка „0” до точка „край” значително намалява.
    Много хубаво ще бъде, ако в края на това много обемно разсъждение колегата scutellator предложи и съкратена версия по точки(и базирано на неговия опит)
    „ЗА ДА ИМАМЕ ДОБРИ МАЙКИ ПРАВИМ”:
    1.
    2.

    Аз не съм брат Адам и нямам капацитета да го стигна.
    Но ако някой ми предложи примерна схема, какво и как да правя, за да имам по-добри майки, няма начин да не се възползвам. И ДЪЛБОК ПОКЛОН ЩЕ НАПРАВЯ.!

    Благодаря! - Всичко добро!

  4. #54
    Близо до единия ми пчелин има няколко "пчелара",за които е важно в кошера да има някаква майка. От къде е дошла и дали е качествена не ги интересува.Разчитат предимно на самосмяна.
    Селекцията при мен се опорочава от некачествените търтеи ,които се раждат в тяхните семейства.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  5. #55
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от Лежаков
    Селекцията при мен се опорочава от некачествените търтеи ,които се раждат в тяхните семейства.
    Господин Лежаков,недейте така моля,форума се чете от доста хора .-10 точки.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  6. #56
    Потребител
    Регистриран
    11.12.2010
    Мнения
    84
    Селекция на супер пчели, супер майки, супер търтеи и резултата е на лице пчелите изчезват може би ако престанем да се правим на пчелни богове който да решават кой да мре и кой да живее нещата може и да се нормализират тоест да са нормални .Нима примера с пчелите в Бразилия не е показателен.Помислете на къде се е насочило човечеството ГМО ,хербециди,пестециди,монок лтури и защото ние пчеларите сме пресметливи събираме отровен прашец за да се довършим.
    Като ПЧЕЛАРИ ние сме ДЛЪЖНИ да да защитаваме природата а не само да си гледаме пчеличките а селекцията да оставим на природата която без нашата ВЕЛИКА помощ се е справяла милиони години.
    Прост не виждам големия ефект от селекцията на нас ни трябва ПАША сейте садете дървета не пестете труд една фиданка акация струва 22 стотинки трябва да има биоразнообразие пчелите сами ще си вземат лекарствата от природата едно коренче лавандула е 6 стотинки

  7. #57
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Колега не мога да се съглася съвсем с теб, ако не за друго то именно поради изброените фактори (гмо, хербециди и т.н.) селекцията ще става все по-наложителна. При достатъчно знания (инвентар, умения и прочие) или това, с което спомага scutellator, човекът става не пчелен бог, а приятел на пчелите и съдейства на природата.

    Това е част от възхитата ми към тази професия - в пчеларството, ако движиш срещу природата с абсолютна сигурност, ще стигнеш до колапс, просто тука няма как да се успее, ако не си в общение с природата.

    п.п. относно пашата и дръвчетата съм съгласен.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  8. #58
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Интересна тема!
    Изчетох повечето постове в нея доста внимателно, а останалите може би не чак толкова, но не намерих отговор на следния въпрос, който ме вълнува от известно време:
    На какъв принцип работи спермотеката? Т. е. при оплождането на яйцата сперматозоиди от произволен търтей ли се използват, или сериите сперматозоиди от различните търтеи излизат последователно една след друга? Питам, защото досега не съм срещал в литературата нищо по въпроса, а според еволюционната логика, или по-скоро, според моята логика, сперматозоидите трябва по някакъв начин да са смесени или да излизат сперматозоиди от произволни търтеи, но в кръчмарски пчеларски разговори съм чувал обратното - че всъщност сперматозоидите излизали на партиди!?

    Колкото до практическата страна на въпроса, мнението ми е следното:
    За съжаление или не, в нашата малка страна, пренаселена с пчелини и пчелинчета, по обясними причини селекцията изглежда “Мисията невъзможна”. Често за лошите показатели на пчелното семейство биват обвинявани майките, но женските пчели, в т. ч. и пчелите-майки имат не само майка, но и баща, който винаги е неизвестен. Действително майката е тази, която съхранява в себе си генетичния материал от бащите и на практика действително отговорността за качествата на семейството се съдържа изцяло в нейните яйчници и в нейната спермотека.
    Затова никак не е чудно, че от “качествена” майка, може да произлезе “некачествена” такава и обратното. Всъщност майката може да си е качествена, но спермата в нея да е неподходяща и обратното.

    А на практика нещото, което мисля че може да се направи за подобряване на селекцията, е от време на време да се доставят майки от другаде за освежаване на генетичния материал в околността и вместо да се мисли само за това, как да се унищожава търтеевото пило, да се помисли за отглеждането на по-качествени търтеи.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  9. #59
    Решението е инструментално оплождане. И после много стриктен подбор и отбор.

  10. #60
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    На какъв принцип работи спермотеката? Т. е. при оплождането на яйцата сперматозоиди от произволен търтей ли се използват, или сериите сперматозоиди от различните търтеи излизат последователно една след друга?

    Във сперматеката(семенното мехурче)дифузията е непълна (освен при инструментално осеменяване с миксирана и центрофугирана сперма). При оплождането на яйцето се изпуска "микс" от сперматозоидете от няколко търтея (съотношението между тях се определя на случаен принцип). Сперматозоидите от различните търтеи в този "микс" са във постянна конкуренция (освен при екстремални ситуации, когато разнообразието липсва)
    В различните периоди от време "миксът" е раличен (заради непълната дифузия) и би могло да се каже че сперматозоидите от раличните търтеи излизат на "партиди" или "серии".
    (не се сещам за източника)

    За съжаление или не, в нашата малка страна, пренаселена с пчелини и пчелинчета, по обясними причини селекцията изглежда “Мисията невъзможна”.

    Изолирани пчели не съществуват никъде по света и въпреки това се провежда селекця. Дори и ако съседът и отглеждаше 10 различни раси в пчелина си,това не би имало никаво отношение към теб. За да си говорим за селекция така или иначе оплождането трябва да бъде контролирано по някакъв начин. Дори и когато в радиус от 100 км се отглежда една и съща рас пчели, дори и ако в същия периметър няма никакви други пчели освен твоите. Щом си преценил че някои семейства не стават "за нищо", дори и те да са от "правилната" раса , то не би ги оставил за разплод нали? (това трябва да се отнася и за бащината, така както се отнася за майчината линия)


    Затова никак не е чудно, че от “качествена” майка, може да произлезе “некачествена” такава и обратното. Всъщност майката може да си е качествена, но спермата в нея да е неподходяща и обратнотоПчелите по принцип са хетерозиготни. Всяка майка както "добри" носи и "лоши" (предимно рецесивни) гени. Точно и това е целта на селекцията - постигане на известна стабилност, а развъждането е с цел подобрение.

    Що се отнася до цвят, от видимо напълно "чисти" майки (от жълтите) съм виждал да дават пълна цветова гама от търтеи - от изцяло жълти без черни отенъци до наситено катранено блестящо черно (все едно не са от една и съща майка).
    Единственият начин да разгранича "чистите" от тези които са само "видимо чисти" е да проверя поколемието им от търтеи дали е униформено.
    Виждал съм и обратното - F2 кръстоска , която дава цветово напълно униформено поколение от търтеи (естесвено не жълти, а черни).


    А на практика нещото, което мисля че може да се направи за подобряване на селекцията, е от време на време да се доставят майки от другаде за освежаване на генетичния материал

    Селекция означава обедняване на генетичното разнообразие (тъй като постоянно се пресяват и изхвърлят индивиди). Затова никоя селекционна програма не може да бъде постоянно "затворена". От време на време е необходимо добавянето на "нов" генетичен материал (след като е преминал отсяване). Тук съвсем не става въпрос за "опресняване", а за постепенно и плавно интегриране. (Методът е подобен на начина на застойванане на супа, в противен случай става същото както при супата)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 6 от 8 ПърваПърва ... 45678 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •