Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 28

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    08.05.2013
    Мнения
    1

    пълзящи пчели пред кошера

    пълзят ми пчелите пред кошера и се мъчат да летят но не могат. Каква е тази болест ?
    Ако може да ми дадете някакви съвети какво да правя третирани са за акар

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    09.10.2010
    Мнения
    59
    Почти винаги по това време се появява тази болест, нарича се "салетна", особенно развита за североизточна БГ.

  3. #3
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Превантивни мерки за ненавлизане на болест.
    Хигиена в пчелина
    Селекция (ако горните две отсъстват, няма селекция която може да насмогне на скоростта на внасянето/мутирането на нови болести)
    Целогодишно поддържане (превенция) на вароатозата и нозематозата под контрол (не е задължително да се третира против нозематоза, стига да знаеш че с нея нямаш проблеми - има лаборатории за тази цел, или за по-сигурно - микроскопи)
    Колкото се може по-малко остатъци от пестициди/акарициди в кошера (и редовна подмяна на питите)
    Поддържане на пчелите в добър хранителен режим. Консумирането на големи количества разнообразен прашец са важни за изграждането на имунната система и за детоксикация на токсините. Въглехидратите пък са важни за функционирането й на клетъчно ниво ( тя е метаболитно скъпа и затова пчелите прибягват към нея в краен случай, наблягат на поведенчески механизми- полиране на цялата вътрешност на гнездото с прополис, хигиенично поведение, алтруистично самоотлъчване ....и т.н.).

    Вирусите... до колкото знам не се лекуват с лекарства (антибиотици) и за тях профилактиката е само ваксина ( така и още няма пуснат на пазара такъв продукт - Remebee). Антибиотиците само подтискат бактериите и така помагат на организма сам да се справи с вирусната инфекция, т.е. някои етерични масла също могат да са от полза.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    05.09.2012
    Мнения
    101
    Пчеларски район
    Ловеч
    Тези симптоми навеждат и за "майска болест", но едва ли е това, тъй като тя се развива при продължително лошо време, когато пчелите кърмачки не могат да се облетят. Л. Радоев споменава за такива симтоми и при натравяне с прашец от определени растения.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    12.04.2015
    Мнения
    1
    здравейте ... моят случай е следния ... купих си 4-ри кошера ( 4 пчелни семейства) след транспортът им , още на следващият ден започнаха да пълзят по земята пред кошера? На какво се дължи това , според вас ... ? Има и умрели пчели ...

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    При мен, такова явление имаше преди години. Предходната есен бях третирал против акари с варотом. Тогава установих по няколко акара на килийка с търтеево пило. След това преминах на варостоп и ОК и повече подобни проблеми не съм имал.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    09.10.2010
    Мнения
    59
    Цитат Първоначално публикувано от кирил
    Почти винаги по това време се появява тази болест, нарича се "салетна", особенно развита за североизточна БГ.
    Искам да се извиня, като се вгледах в това което съм написал,имах впредвид думата "самолетна". При нас се получава когато се пръскат полетата, т.е. исках да кажа че са натровени.

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Вчера надвечер, когато отидох на пчелина забелязах много пълзящи пчели по земята.Ще трябва да проверя дали са провеждали някакво пръскане тези дни.Лошото е, че не се обаждат а поставят съобщение на таблото на кметството а аз не мога всеки ден да проверявам.
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество – винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава."
    Атанас Буров

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    18.05.2015
    Мнения
    2
    Пчеларски район
    Ludogorie
    Колеги и при мен се появи това заболяване.Пълзят по земята,събират се на групички,и започват да се ближат.И омират.Кажете с каво може дасе третира.Моля за помощ

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Погледни труповете на пчелите ,ако хоботчетатa са напълно изтеглени , значи са отровени .

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •