Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 28
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Възможно е. Въпреки че паралича освен от ABPV, може да бъде причинен и от KBV, IAPV, LSV...... (все параличови вируси) или от вируса на хроничния паралич.


    Освен акари, вектор на разпространениято може да бъде (поотделно или съвкупно) нозематоза, трипанозоми, гладуване, както и (ниски нива -много под L50) земеделски пестициди и пчеларски акарициди(мравчена киселина включително) - просто отслабващи имунната система на пчелите, или за по-правилно си го представете като "последната капка" която кара чашата да прелее.
    Какво трябва да се прави в такива ситуации и какво не трябва да се прави - профилактика, превантивни мерки, лечение или всичко си отшумява от самосебе си.

    http://www.beeologics.com/colony-health/bee-viruses/

    Много добре е обяснено, но няма профилактика.

  2. #12
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Превантивни мерки за ненавлизане на болест.
    Хигиена в пчелина
    Селекция (ако горните две отсъстват, няма селекция която може да насмогне на скоростта на внасянето/мутирането на нови болести)
    Целогодишно поддържане (превенция) на вароатозата и нозематозата под контрол (не е задължително да се третира против нозематоза, стига да знаеш че с нея нямаш проблеми - има лаборатории за тази цел, или за по-сигурно - микроскопи)
    Колкото се може по-малко остатъци от пестициди/акарициди в кошера (и редовна подмяна на питите)
    Поддържане на пчелите в добър хранителен режим. Консумирането на големи количества разнообразен прашец са важни за изграждането на имунната система и за детоксикация на токсините. Въглехидратите пък са важни за функционирането й на клетъчно ниво ( тя е метаболитно скъпа и затова пчелите прибягват към нея в краен случай, наблягат на поведенчески механизми- полиране на цялата вътрешност на гнездото с прополис, хигиенично поведение, алтруистично самоотлъчване ....и т.н.).

    Вирусите... до колкото знам не се лекуват с лекарства (антибиотици) и за тях профилактиката е само ваксина ( така и още няма пуснат на пазара такъв продукт - Remebee). Антибиотиците само подтискат бактериите и така помагат на организма сам да се справи с вирусната инфекция, т.е. някои етерични масла също могат да са от полза.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    12.04.2015
    Мнения
    1
    здравейте ... моят случай е следния ... купих си 4-ри кошера ( 4 пчелни семейства) след транспортът им , още на следващият ден започнаха да пълзят по земята пред кошера? На какво се дължи това , според вас ... ? Има и умрели пчели ...

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    При мен, такова явление имаше преди години. Предходната есен бях третирал против акари с варотом. Тогава установих по няколко акара на килийка с търтеево пило. След това преминах на варостоп и ОК и повече подобни проблеми не съм имал.

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    18.05.2015
    Мнения
    2
    Пчеларски район
    Ludogorie
    Колеги и при мен се появи това заболяване.Пълзят по земята,събират се на групички,и започват да се ближат.И омират.Кажете с каво може дасе третира.Моля за помощ

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Погледни труповете на пчелите ,ако хоботчетатa са напълно изтеглени , значи са отровени .

  7. #17

  8. #18
    Автор
    Регистриран
    31.03.2015
    Мнения
    201
    Пчеларски район
    плевен
    Цитат Първоначално публикувано от ivandespotov Виж публикацията
    Не може да отвори ? За този проблем ме питат много колеги но нямам отговор . И летящата пчела изчезна ??

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от мухозол Виж публикацията
    За този проблем ме питат много колеги но нямам отговор . И летящата пчела изчезна ??
    Защото вече е пълзяща. А отговора е НОЗЕМАТОЗА.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    А отговора е НОЗЕМАТОЗА.
    На тая уверена диагноза мога да предложа само тоя отговор:

    http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=92&page=39
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •