Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 13 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 127
  1. #1

    ПЧЕЛАРСКИ ПРОГНОЗИ И ПРЕПОРЪКИ

    В равнинната част на района все още има цъфтящи растения. А и гроздето още не е обрано. В пчелните семейства все още има пило. Предстои третиране с Оксалова киселина и окончателно зазимяване на кошерите, но още е рано според мен. В момента най-важно е да се вземат мерки да не се допусне нападение и кражба през по-топлите дни, когато има летеж на пчелите.

    Колеги, не се притеснявайте да пишете и да подавате информация за това какво става на и около пчелина ви.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Аз съм от Враца и моите днес по обяд при Т 12-13 град. летяха усилено и носеха прашец.
    Working....

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Северозападния регион обхваща областите Монтана, Враца и Видин. В него виреят и са застъпени всички видове медоносни растения.Районът е много плодороден и изключително подходящ за развитие на пчеларството. Пчелините в преобладаващата си част са дребни до 10-15 семейства.Професионалните пчелари със 100 и повече семейства са малко на брой.Практикува се и подвижно пчеларство.Преди 1989г в почти всички ТКЗС имаше пчелини с професионални пчелари с голям опит.Самият аз познавам няколко такива.Живи енциклопедии. Предлагам всички колеги от този регион да си сътрудничат, споделят всичко, да търсят помощ и контактуват по между си по-проблеми свързани с пчеларството.Успех на всички.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    На мен лично ще ми бъде доста полезно да контактувам с колеги от региона. Моля, ако има такива - да се включват по-активно.
    Working....

  5. #5
    Такава е идеята с тези теми по региони. Не че грижите и проблемите на колегите от Добрич, Бургас или Сандански например не трябва да ни интересуват. Но случващото се в района на нашия пчелин, мисля че е най-важно за нас.

    Колеги дайте информация, какво все още цъфти около пчелините ви. Колкото повече данни съберем, толкова по-точен ще бъде фенологичния календар който ще направим. Това се отнася и за колегите в другите райони.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Магарешки трън, цветя по градините, даже има още цъфтящи слънчогледи - при мен слънчогледа цъфтя до 25.09.!!!!
    Working....

  7. #7

    Re: ПЧЕЛАРСКИ ПРОГНОЗИ И ПРЕПОРЪКИ

    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    В равнинната част на района все още има цъфтящи растения. А и гроздето още не е обрано. В пчелните семейства все още има пило. Предстои третиране с Оксалова киселина и окончателно зазимяване на кошерите, но още е рано според мен. В момента най-важно е да се вземат мерки да не се допусне нападение и кражба през по-топлите дни, когато има летеж на пчелите.

    Колеги, не се притеснявайте да пишете и да подавате информация за това какво става на и около пчелина ви.
    По какъв начин мислиш да третираш с оксалова киселина? Питам защото събирам мнения за работа с нея.Купих си изпарител от ТАШ и мислех да експерементирам на няколко семейства ,но колкото по чета и се задълбавам разбирам ,че не съм открил аз огъня,хората на запад от нашата граница доста отдавна практикуват и то с успех работа с оксалова киселина,та май ще третирам всичките само да паднат температурите през Ноември.

  8. #8
    Ами това ще ми е за първи път. До сега никога не съм третирал с каквато и да е киселина. Мисля да третирам с пулверизатор, както мисля титто беше описал в темата за Оксалова киселина. И аз мисля да го направя през Ноември, но задължително ще изчакам, да няма пило.

  9. #9
    16.10.2010г невиждано нападение от оси (поне за мен). Температура около 10 градуса, неспирен лек дъждец, пчелите не летят, но пък оси- стотици и буквално избутват пчелите от прелките и влиза и излизат. Колеги ако някой може да даде съвет, нека го направи скоро. 2 отводки вече заминаха.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    23.10.2010. Враца Т= 13 гр. Усилен летеж на пчелите - носят и прашец. Тук няма оси и това е много добре. Въобще тази есен не съм имал проблемите с тези насекоми, както споменавате вие.

 

 
Страница 1 от 13 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •