Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 21
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    04.03.2013
    Мнения
    45
    Пчеларски район
    Драгалевци
    Утре ще разгледам подробно за акар...интересно ми е ако няма дали ще е добре да подхраня ако причината е в семейството кошера е 12ДБ в момента е на 9 междурамия?

  2. #12
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m
    Пчелар от 30 години е минал през доста неща и мисля, че мога да му вярвам.
    Отговори ти на въпроса, при положение че няма болести и акар защо се раждат недъгави пчели?
    Не мога да отговоря . Но със сигурност не е от недохранване . Аз като не знам нещо казвам НЕЗНАМ а не си съчинявам небивалици .А ти от къде си сигурен че няма болести ? Занесе ли материал за изследване ?
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  3. #13
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Болести винаги има! Дори и при здравите пчели. Същата е ситуацията и при хората, както и всяко друго живо същество.
    По презумция да се допуска противното е меко казано лекомислено - щом не виждаш вирусите и бактериите - значи не съществуват !?

    Ако някой от тези "стари пчелари" разбере колко нови болести са класифицирани с име в последните 10-20 години ще се побърка, а това дори не е 1/10 от болестите които е известно че съществуват ( още не са изолирани и не им е дадено име, но има софтуер който ги засича като "неизвестна болест" и % сходство с позната такава. по същия начин работят и антивирусните приграми в компютрите)

    В Бг много от болестите които реално съществуват в съседните страни, никога няма да бъдат официално потвърдени че съществуват у нас. Просто такава е политиката - вижте например книгите и списанията у нас - като цяло няма нищо ново през последните 40 години!
    Защо да просвещават пчеларите? - неукия по-лесно се управлява.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    И при мен има такива пчели.Нямам идея колко процента са на семейство.Миналата година около15- 20 август,когато започнах да свалям магазините,видях че няколко силни семейства,които бяха на по два магазина са останали почти без пчели.Когато ги прегледах забелязах доста току що излюпили се недъгави пчели.Въпреки че ги стесних и ги третирах със суперстрипс,след няколко седмици в тези кошери не остана нищо.Сигурен съм че причината за недъгавите пчели и за опразнените кошери е акара.

  5. #15
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от krasimir00
    И при мен има такива пчели.Нямам идея колко процента са на семейство.Миналата година около15- 20 август,когато започнах да свалям магазините,видях че няколко силни семейства,които бяха на по два магазина са останали почти без пчели.Когато ги прегледах забелязах доста току що излюпили се недъгави пчели.Въпреки че ги стесних и ги третирах със суперстрипс,след няколко седмици в тези кошери не остана нищо.Сигурен съм че причината за недъгавите пчели и за опразнените кошери е акара.
    Неотдавна Peter L. Borst изказа теория че повишената смъртност в последните години в световен мащам се дължи на въглеродния диоксид. Аз напълно подкрепям тази теория. При положение че има огромно изобилие от научни доказателства за изключително вредния ефект на въглеродния диоксид, се чудя как досега не сме се сетили по-рано.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #16
    Потребител
    Регистриран
    29.08.2011
    Мнения
    64
    В момента и аз имам това положение в едно семейство. Пчелите които излизат са с недъгави крила изсушени или нямат.
    Този пост е редактиран от Гинчев; 06.08.2013 в 19:59.
    Money never sleeps.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Неотдавна Peter L. Borst изказа теория че повишената смъртност в последните години в световен мащам се дължи на въглеродния диоксид. Аз напълно подкрепям тази теория. При положение че има огромно изобилие от научни доказателства за изключително вредния ефект на въглеродния диоксид, се чудя как досега не сме се сетили по-рано.
    Тази теория никак не е безпочвена! И аз попрочетох някои неща в тази посока. Но трябват сериозни изследвания. Намерих едни изключително подходящи модули за едновременен контрол на температурата, влажността и нивото на СО2 в кошера. Но никак не са евтини (около 100$) с доставката. Та се търсят заможни ентусиасти да финансират един мониторинг в 3-5 кошера за да се намерят зависимостите.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  8. #18
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Това беше по-скоро ирония. Наистина лабораторните изследвания показват че въглеродният диоксид е много вреден за пчелите, причиняващ смъртност по-голяма от тази на пестицидите. В реалния живот обаче въглеродния диоксид е константа (т.е. всички семейства са изложени на него) и въпреки това небесата не са се срутили върху ни.

    Тук исках да направя аналогия с причина и следствие. Щом в семейството има акари ( че кое семейство няма ?) и ХОП - той е виновника. Това че дадено нещо е доказано вредно, не означава че непременно то причинява смъртността. Просто не е достатъчно като аргумент.

    Една друга аналогия:
    Гледаш кокошки ( пчели) в двора си, но един ден откриваш че всички са изчезнали ( пчелите са умряли). И си казваш - "съседа ги е изял". Викаш полицията и излагаш ситуацията обвинявайки съседа за станалото. Съседът е привикан да свидетелства в своя защита. Как да докажеш че съседът е най-вероятният извършител - ами питаш го дали яде пилешко. Той естествено отговаря с "ДА". - Ето на, виждате ли г-н полицай - ТОЙ ги е взел.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #19
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    не само изложени.. но и играе и роля при зимуването им
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  10. #20
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Поради лошото познаване на теорията на вероятностите, повечето хора непрекъснато си правят ГРЕШНИ ИЗВОДИ и вземат ГРЕШНИ РЕШЕНИЯ. При това имат склонност и към ГЕНЕРАЛИЗАЦИЯ (от единично събитие си вадят изводи за всичко останало). Примери:

    1. Има отровни змии - значи ме е страх от всички змии
    2. Ухапа ме куче - всички кучета трябва да бъдат избити
    3. Купих си некачествен китайски часовник за 1 лев - всички китайски стоки са боклуци
    4. Комшията яде гъби и умря - всички гъби са отровни
    5. Имам 20 жълти кошера и само 1 син, на който му умря семейството - синия цвят убива пчелите
    6. Днес на летище София катастрофира самолет - отказвам се от утрешния полет до Москва (всъщност точно утрешните полети са най-безопасни).
    7. Аз съм беден и честен - следователно всички богати са мафиоти.
    8. На комшията откраднаха колата - отивам да си застраховам моята

    Представа си нямате в какви огромни самозаблуди живее всеки един от нас и дори сам си вярва. Това важи и за мене, но аз поне се опитвам да проверявам нещата и се старая да разбера логиката на всяко едно нещо, иначе го подлагам на съмнение. Особенно пък ако единствения довод на спорещия е "ама аз това го правя дълги години - значи е правилно". Когато го чуя това, всъщност получавам доказателство, че спорещия НЯМА РАЗУМНИ ДОВОДИ. И тактично си премълчавам, защото по-нататъшния спор е безсмислен.

    Светът е пълен с хора, живеещи в самозаблуди, и вземащи грешни решения на базата на тези самозаблуди. В бизнеса и в маркетинга това се използва за извличане на финансови изгоди. Това се използва и от властимащите (управляващите). Въобще една малка част от хората доминират над останалите, използвайки като оръжие личното си познание за тези самозаблуди. Спирам да пиша, че май казах повече, отколкото трябваше.

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •