Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 103 от 496 ПърваПърва ... 35393101102103104105113153203 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,021 до 1,030 от общо 4956
  1. #1021
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от FVCVS CAESAR
    Просто е като гъбено семе - Не храним по време на медосбора.

    Или ако трябва да доразвия идея № 3 на Г-н Матеев - вместо прополисова решетка, поставяме снелгрова дъска, а над нея корпус с втора майка. По време на медосбора блокираме долната майка в един корпус или в изолатор с няколко пити, налитаме пчелите от горното семейство в долното и всичката летяща гад отива на фронта - всичко за победата. А в горното семейство наливаме каквото си щем, ако искаме и ракия можем да им даваме. Това ще се отрази на пчелите и на тяхната рабоспособност и най-вече на тяхната жизненост, но няма да повлияе върху качеството на събрания от долното семейство мед.
    Но всъщност аз нищо не доразвивам, защото топлата вода е отдавна открита. Страничните ефекти ща са нарушена възрастова структура и на двете семейства. Отделен въпрос е доколко има смисъл от двусемеен кошер, вместо от два самостоятелни кошера. И все пак, според мен, си зависи от района и от целите, които гоним.
    На мен изобщо не ми изглежда просто. Ако знам кога ще цъфне слънчогледа и го чакам цяла година е ясно, но ако имам много прашец, а нектароотделянето е разтеглено във времето...е как става.
    Загуби ме на "2 майки" .
    Такива упражнения даже не мога да си ги представя. Аз викам по-добре да си гледам 2 семейства отделно с цялото ми уважение към колегите практикуващи така.
    Феромоните на майката дали ще ги усещат пчелите най-горе в медовия корпус?
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  2. #1022
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Колко повече елементи ще има кошера, а дали накрая резултата ще бъде желания или напразно ще се блъскаме?
    Колко пъти ще се наложи да го отворя този кошер?
    А как ще се третира акара?
    Ще почистваме ли хранилката или ще чакаме на пчелите.
    И много други въпроси ми изникват...
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  3. #1023
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Феромоните на майката дали ще ги усещат пчелите най-горе в медовия корпус?
    Няма да ги усещат добре, но какъв ти е проблемът?
    По-скоро проблемът при теб би бил, ако натрупаш три 12р ДБ един върху друг, че ще ти трябва кран. Но ти нали беше млад и предполагам, че би се справил и без помощта на подемни механизми.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  4. #1024
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от FVCVS CAESAR Виж публикацията
    Няма да ги усещат добре, но какъв ти е проблемът?
    По-скоро проблемът при теб би бил, ако натрупаш три 12р ДБ един върху друг, че ще ти трябва кран. Но ти нали беше млад и предполагам, че би се справил и без помощта на подемни механизми.
    Нали за това ядем бе Аз точно за 3бр 12 ДБ си мисля как ще стане номера.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  5. #1025
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    В Сръбските технологии имаше за двумайчино или там двусемейно отглеждане.Теорията е:Ако две отделни семейства дават по 20кг. ,то обединени ще дават не 40 а 80кг.

  6. #1026
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    В Сръбските технологии имаше за двумайчино или там двусемейно отглеждане.Теорията е:Ако две отделни семейства дават по 20кг. ,то обединени ще дават не 40 а 80кг.
    Само че тази теория има пропуски и понякога вместо 2 х 20 = 60, става така че 2 х 20 = 30. И нямам впредвид ситуации, в които семейството отслабва или губи работното си настроение поради роене.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #1027
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Аз правих експеримент преди 13-14г. и резултата беше : 2х20=10.Голям смях.

  8. #1028
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Аз гледам 12 р ДБ двумайчино и може да се погледне и от друг ъгъл на нещата. Правиш 2 отводки на по 3-4 рамки май месец, на слънчогледа ще ти дадат 1 може и 2 магазина мед... До есента са силни и на пролет прехвърляш и зареждаш за нови отводки.... това е вариянт в който от отводката се вади мед .

  9. #1029
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    На времето идва един сърбин ,на сбирките да ни убеснява как се работи.Доколкото си спомням ,бяха две семейства едно върху друго ,разделени с някаква преграда.При паша между тях се слагат Х магазини с две ХР.При теб две отводки Х 2 магазина =4 магазина. От основното семейство ,какво вадиш?

  10. #1030
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Минавам на лс, че темата я омацахме.

 

 
Страница 103 от 496 ПърваПърва ... 35393101102103104105113153203 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 17 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 17 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •