Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 272 от 496 ПърваПърва ... 172222262270271272273274282322372 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,711 до 2,720 от общо 4956
  1. #2711
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    От документа, който публикува Матеев ми излязоха повече въпроси от колкото отговори.

    Вноса от България е много малък, а от Германия огромен. Което ме навява на мисълта, че Германия реекспортира мед за САЩ, а защо българските фирми не експортират директно за САЩ, а го дават в Германия?

    Като разделя цената на количеството излиза, че меда внесен от Германия е 5,05 долара/kg, а внесения от България е 3,41 долара/kg.

    Трето цената на дребно варира в огромни граници, в зависимост дали меда е органик. Това е един сертификат, който се дава от USDA и значи, че меда е натурален( като този който се изкупува от българските пчелари). Ако на буркана с меда има логото USDA ORGANIC, цената е много по-висока. От вноса по държави , най-долу има секция с внос на органик мед. Там я има България (цената е 4,67$/kg). Но германия не фигурира като вносител на органик мед. Тогава къде отива българския органик мед, който се изкупува? Или на вътрешния пазар, или на други по-скъпи пазари, или се смесва с нискокачествен мед. Ако се смесва не е нормално да се сравняват цената на смесения мед с цената на българския органик мед.

  2. #2712
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Някой има ли данни какви са квотите за износ на мед от БГ за ЕС, и кой заема тези квоти?
    Не мисля че има такива квоти. Те са за държави извън ЕС.

  3. #2713
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от Иван_Барабан Виж публикацията
    Здравейте,
    Ще си позволя да се намеся споделяйки мнението си на страничен наблюдател на "големите" изкупно-прекупвачески взаимоотношения в страната ни.

    Никой от подвизаващите се във форума (те са предимно средни и малки производители) не се опитва или не споделя, ако го прави, да се договаря директно с европейските изкупвачи. По селскостопанските панаири всяка пролет в Германия и Франция се договарят директни продажби на билки и ядки, а до колкото знам винаги има запитвания и за мед и за сладка. Билки и ядки се изкупуват от 100 до 10 000кг, така че количествата не са проблем (някой би решил, че на дребно никой не би се интересувал). Винаги би могло да се правят и кооперативи за окрупняване на количества.
    Причините за липсата на такава инициатива са няколко за мен:
    Колега, точно количествата са проблем. Трябват ти големи количества хомогенизиран мед и то целогодишно. Иначе не знам какви са тия панаири, но не виждам как ще стане. Да натоваря един багажник мед и германците да си купуват от мен, вместо от магазина, ей така на доверие, без да ме знаят кой съм и без да знаят какво им продавам.

    п.п. А иначе в Кипър съм слушал разкази, че пчеларите само си оставят пълните магазини в едно преработвателно хале и си отиват. Работниците вадят меда, записват кой колко килограма е дал и всичко се събира/хомогенизира заедно. После цялото количество се продава заедно на международните пазари, а сумите се превеждат по сметките на пчеларите, в зависимост от дела който има всеки един пчелар. Разбира се за да работи тази схема, никой не си и помисля да слага захар в меда, антибиотици или каквото и да било. Тук за жалост това не може да стане.
    Този пост е редактиран от ves; 21.06.2016 в 15:28. Причина: послепис

  4. #2714
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.11.2013
    Мнения
    209
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Никъде не съм казвал, че вие изкупувате био мед. Казах, че ваш мед достига до Германия и там се оказва, че е био. Как става този номер, вие ни кажете.
    Няма как от България да тръгнат 10 кг мед, 5кг био мед, а в Германия да стигнат 200кг мед и 50кг био мед. Ако нямате нищо общо с това, то тогава сезирайте най-малкото НАП и агенция митници. Не мога да повярвам, че не сте наясно, но както и да е...
    Ако сте толкова невинни, колкото казвате, да взема да отида до НАП, агенция митници, прокуратура, кзк, кзп и медиите и да им пусна един жокер? Какво ще кажете? Вие имате интерес това да се случи, защото този фокус с меда пречи на бизнеса ви. Няма нищо по-приятно от насрещна проверка на НАП
    Че...какво ще кажете?
    (Хубаво си помислете. Утре нямам много работа, мога да Ви отделя няколко часа.)

    P.S Забравих да спомена, че някои прекупвачи работят на загуба...поне документално.

    Нашият мед си е 100% конвенционален, и както казах нямаме нищо общо с Био гимнастиките (ако имахме - не би било много логично да обсъждаме темата тук. Естествено, че сме наясно какво и как се случва - целият бранш го знае. Измамата, както виждате, вече е придобила световен мащаб и ще намери развръзка от само себе си, тъй като в същността си е злоупотреба с европейски средства (субсидията, която пчеларите получават). В крайна сметка всеки си носи отговорност за действията, не е наша работа да сме пъдари, полицаи и данъчни.

    Поздрави

  5. #2715
    Автор
    Регистриран
    14.02.2015
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Северозападен
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    Колега, точно количествата са проблем. Трябват ти големи количества хомогенизиран мед и то целогодишно. Иначе не знам какви са тия панаири, но не виждам как ще стане. Да натоваря един багажник мед и германците да си купуват от мен, вместо от магазина, ей така на доверие, без да ме знаят кой съм и без да знаят какво им продавам.
    Значи, вие не го продавате директно на крайния клиент, вие го продавате на германския търговец на едно или на собственика на малка верига магазини за здравословни храни, или на местен производител на десерти, в които влага мед в рецептите си, или на някой друг.
    "Тия панаири" са ежегодни събирания на производители и търговци с цел пряко договаряне (стимулирано от ЕС). Министерството на земеделието прави щандове и канят фирми и производители да си покажат продукцията. Голяма част от тези фирми са т. нар. "наши фирми", много много често се класират и упорити и настойчиви "не наши" производители.
    Примери за такива панаири много - само за 10 мин и супер елементарни езикови и google умения можеш да намериш 100 панаира. Да не говорим, че ако разпиташ в МЗ, трябва да ти съдействат.
    Панаир в Германия

    Пчеларско изложение в Англия

    Списък на панаирите в Европа



    За количествата, знам примери за по 1000-2000кг износ за Холандия и Германия за мед. За ядки, сушени плодове и билки и за по-малки съм чувал.
    За хомогенизиране .... както писа някъде Дамянов, вече има цехове където може да си хомогенизираш меда на ишлеме. Така, че и този проблем отпада. Желание трябва само и упоритост, защото в България винаги има кой да ти пречи и да ти обяснява колко е невъзможно това или онова.
    Този пост е редактиран от Иван_Барабан; 21.06.2016 в 19:45.

  6. #2716
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Иван_Барабан Виж публикацията
    .....За хомогенизиране .... както писа някъде Дамянов, вече има цехове където може да си хомогенизираш меда на ишлеме.......
    Благодаря ти за това случайно вмъкнато в текста изречение. С него ти ме светна, че аз на практика притежавам два двутонни хомогенизатора. Това всъщност са двете машини, с които си бъркам инвертирания сироп. Имам ги вече цяла година, но до момента не съм се сещал, че те на практика се явяват напълно оборудвани хомогенизатори с бавнооборотна бъркалка и отопление с водна риза.

    Благодаря ти за акъла. Ще черпя една бира.

  7. #2717
    Автор
    Регистриран
    14.02.2015
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Северозападен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Благодаря ти за това случаино вмъкнато в текста изречение. С него ти ме светна, че аз на практика притежавам два двутонни хомогенизатора. Това всъщност са двете машини, с които си бъркам инвертирания сироп. Имам ги вече цяла година, но до момента не съм се сещал, че те на практика се явяват напълно оборудвани хомогенизатори с бавнооборотна бъркалка и отопление с водна риза.

    Благодаря ти за акъла. Ще черпя една бира.
    На две майки бих се зарадвал повече!

  8. #2718
    Потребител
    Регистриран
    02.06.2016
    Мнения
    69
    Бихте ли припомнили колко са фирмите които могат да изнасят мед?! Кои са хората зад тези фирми? Дали някои от тях нямат преработвателни заводи и във Украйна? и Дали не си платили преди време на един корумпиран чиновник да подпише документ който забранява износа на не хуманизиран мед.

  9. #2719
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    хомогенизиран мед

  10. #2720
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Тази година румънските търговци масово изкупуват реколтата от плодове, така беше и миналия сезон. Ягоди не можах да си купя, моя познат земеделец не смогваше да си изпълни поръчките за Румъния. Цената тук им харесва явно, никой не им пречи да купуват и мед. Но мед не купуват или поне аз не знам. Или цената не им харесва, или по-вероятно надделява важността на познанството с производителя/пчеларя/ и качеството на неговия мед през годините.
    Дотук в темата прочетох конкретна информация за цените на меда по света и много злобни коментари, които обаче няма как да прикрият действителните факти. Борбата срещу пазарните цени е изначално обречена, ефект може да има само временен. Горе - долу това беше главната причина да фалира социализма, дори и в богатата на ресурси Русия.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 272 от 496 ПърваПърва ... 172222262270271272273274282322372 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 22 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 22 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •