Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 99 от 496 ПърваПърва ... 4989979899100101109149199 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 981 до 990 от общо 4956
  1. #981
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Относно смесването на меда - ще спестя името на фирмата изкупуваща мед - управителя реши да ми се похвали и вървейки из склада отваряше тенекиите една след друга да ми покаже качествен мед като разговора беше колко строго следели за качеството и чистотата на меда... проблемът бе че от всички тенекии се носеше миризма не на мед а на нафталин и като му го казах почеса се малко умно и каза само е ще го смесим с малко хубав мед и пак ще замине не е проблем....
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  2. #982
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Така е - антибиотичния също го смесват, за да разредят антибиотика. Въобще всякакви гафове в параметрите могат да бъдат компенсирани чрез смесване с подходящото количество хубав мед. То затова и преработвателите искат от нас хубав мед - за да оправят гафовете там, където са се цакнали.....

  3. #983
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от FVCVS CAESAR
    По колко го изкупуваш меда, че имам малко за продаване?
    Ти се шегуваш, но аз съм сериозен, че мога да го направя и избощо няма да е трудно.

    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov
    Относно смесването на меда - ще спестя името на фирмата изкупуваща мед - управителя реши да ми се похвали и вървейки из склада отваряше тенекиите една след друга да ми покаже качествен мед като разговора беше колко строго следели за качеството и чистотата на меда... проблемът бе че от всички тенекии се носеше миризма не на мед а на нафталин и като му го казах почеса се малко умно и каза само е ще го смесим с малко хубав мед и пак ще замине не е проблем....
    ХаХаХа...този нафталин няма махане и трябва много да го разреди, че да не се усеща.

    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    Така е - антибиотичния също го смесват, за да разредят антибиотика. Въобще всякакви гафове в параметрите могат да бъдат компенсирани чрез смесване с подходящото количество хубав мед. То затова и преработвателите искат от нас хубав мед - за да оправят гафовете там, където са се цакнали.....
    Да, но не са готови да си плащат за грешката.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #984
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Така сега говорих с лабораторията и се оказва, че изследвания на мед НЕ СЕ ПРАВЯТ ЗАЩОТО НЯМА ТЪРСЕНЕ.
    Имат всичката апаратура и изследванията им се признават в целия свят, но не ги предлагат ЗАЩОТО НЯМА ТЪРСЕНЕ.
    Ако фирмите наистина правеха изследвания, то първото място би била тази лаборатория, а не разни измислени.
    Иначе правят анализ на АНТИБИОТИЦИ, а за този анализ няма друга сертифицирана лаборатория в България.(Да, сертификата им е валиден или ползват на друг клон, а и те извършват сертифициране)
    Цената за анализ на ветеринарни антибиотици е 943 лева.(това е от-до, всичко което може да ти мине през главата да сложиш в месо,мед,мляко и т.н)
    Ядосаха ме много с това, че неискат да правят изследвания и почнах да търся колко пари искат другите лаборатории за изследванията.
    Зарадваха ме първо от централната научноизследователска лаборатория в Бургас към БТУ "Асен Златаров".
    Цените на всяко едно изследване са под 30 лева . Има няколко 37 до 50 лева, но те не ни интересуват.
    Ето линк с ценоразписа им и к'ви десетки хиляди ни ги говорят.
    След това ме зарадваха от министерство на околната среда и водите.
    Оказва се, че хората от изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) не само, че правят изследванията, а и имат повече техника от БАБХ.
    Другия весел момент е че правят ГМО изследвания.
    Цените се оказаха по-ниски, отколкото очаквах - ето вижте ЛИНК.

    Ако продължа да търся сигурно и безплатно ще намеря изследванията.
    Или нашите прекупвачи и преработватели не знаят как да работят с интернет и телефон или НИ ПРАВЯТ НА ГЛУПАЦИ.
    Всичко това ми отне 10-15 мин в интернет и на телефона. Всеки сам да си прави изводите.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  5. #985
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Има си европейска директива, която точно и ясно казва ЩО Е ТОВА МЕД: http://eur-lex.europa.eu/legal-conte...1L0110&from=EN

    В нея точно и ясно се казва, че след излизане от кошера меда не трябва да се смесва с нищо друго, освен с друг мед. Тоест всички алхимии, правени от преработващите предприятия, СА НЕЗАКОННИ. В същото време нищо не се казва за това, което пчеларя дава като храна. Няма никакви ограничения. Щом нещото е произведено от ПЧЕЛИ, то си е ПЧЕЛЕН МЕД, независимо с какво са хранени тези пчели.

    Ако започна да си храня пчелите със сок от женшен, ще получа мед от женшен, нищо че в природата няма нектар от женшен.
    Ако започна да си храня пчелите със сок от ягоди, ще получа мед от ягоди.
    Ако ги храня с Апинверт, ще получа мед от жито и ечемик.

    Не разбрах какъв е проблема на изкупвачите с тяхното вманиачване на тема изследвания. Осъзнавате ли, че те не само контролират дали това е мед (това е тяхно право), а се опитват и да ни се месят КАК Е НАПРАВЕН ТОЗИ МЕД !!! Още малко и ще започнат да ни казват в какъв цвят трябва да си боядисваме кошерите, защото едикое си изследване може да открие и цвета на кошера, и ако не е син, цялата партида мед ще бъде отказана.

  6. #986
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Та във връзка с горния постинг ще помоля представителя на фирма АПИТРЕЙД точно и ясно да напише на страниците на форума КАКВИ СА КРИТЕРИИТЕ, по които те определят кой е истинския мед и кой - не. Нуждаем се от таблица от всички параметри и техните стойности, за да можем пчеларите да си направим предварително сметката какво може и какво не може да се дава като храна на пчелите. Ясно е че тази таблица ще е изсмукана от пръстите, но дори и това да е така - покажете я бе хора. Не ни карайте да хвърляме боб или да ходим по врачки.

  7. #987
    Автор
    Регистриран
    31.01.2011
    Мнения
    112
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Има си европейска директива, която точно и ясно казва ЩО Е ТОВА МЕД: http://eur-lex.europa.eu/legal-conte...1L0110&from=EN

    В нея точно и ясно се казва, че след излизане от кошера меда не трябва да се смесва с нищо друго, освен с друг мед. Тоест всички алхимии, правени от преработващите предприятия, СА НЕЗАКОННИ. В същото време нищо не се казва за това, което пчеларя дава като храна. Няма никакви ограничения. Щом нещото е произведено от ПЧЕЛИ, то си е ПЧЕЛЕН МЕД, независимо с какво са хранени тези пчели.

    Ако започна да си храня пчелите със сок от женшен, ще получа мед от женшен, нищо че в природата няма нектар от женшен.
    Ако започна да си храня пчелите със сок от ягоди, ще получа мед от ягоди.
    Ако ги храня с Апинверт, ще получа мед от жито и ечемик.

    Не разбрах какъв е проблема на изкупвачите с тяхното вманиачване на тема изследвания. Осъзнавате ли, че те не само контролират дали това е мед (това е тяхно право), а се опитват и да ни се месят КАК Е НАПРАВЕН ТОЗИ МЕД !!! Още малко и ще започнат да ни казват в какъв цвят трябва да си боядисваме кошерите, защото едикое си изследване може да открие и цвета на кошера, и ако не е син, цялата партида мед ще бъде отказана.

    1. Медът е естествен сладък продукт, произвеждан от медоносни пчели Apis mellifera от нектара на растенията или от секрети на живите части на растенията, или от екскретите на смучещите насекоми по растенията, които пчелите събират, трансформират чрез комбиниране със специфични вещества от организма си, отлагат, дехидратират, складират и съхраняват в пчелни килийки до съзряване.

  8. #988
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Както сигурно знаем, в зависимост от изходния материал, полученият мед се различава по своите вкусови качества, аромат, склонност към кристализиране и други показатели - рапица, захар, акация и цената съответно трябва да е различна и тя Е различна. Макар че има клиенти, които казват "Абе все мед, дай от по-евтиния, само да няма захар в него." Но ако ги пита човек защо не трябва да има захар (дори и 2%) в него, едва ли ще могат да дадат рационален отговор. Друг пък ще каже "Нали не е от рапица", щото бърка рапицата със соя, пък е чувал, че соята е ГМО и причинява рак. За слънчогледовия пък някой компетентен "професор" ще каже, че е "все едно пиеш олио или ядеш тахан халва". А като му дадеш да го опита, ще изкоментира: "Аааа, това не е слънчоглед. То онова е като олио, бе! Ти не си ли виждал слънчоглед, бе!"
    Сещам се за едно филмче (или клипче - не помня вече), което може би сте гледали, а може би не. Мисля че случката се беше случила във Франция. Пчелите хвърлиха в паника пчеларите, правейки някакъв шарен мед - син, зелен, червен. В крайна сметка се оказа, че наблизо имало бонбонена фабрика, която пчелите посещават.
    Та зелени бонбони може, но зелен мед - в никакъв случай!

    Между другото, защо никъде не се продава на дребно "цвеклов мед", "тръстиков мед"?
    Впрочем, ясно е защо - никой няма да си купи такъв "мед".
    А защо тогава никъде не съм виждал етикет "слънчогледов мед", "рапичен мед"?
    Вместо него се продава "букет", "пролетен букет", "полифлорен", "билков"... вероятно по същата причина.

    Маркетинг и реклама!
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  9. #989
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Да, нещата са точно така. Всичко си го пише и не е от вчера или днес.
    От юридическа гледна точка, ако продукт мине през пчелата, то той става пчелен продукт. Едно нещо като не е забранено значи е позволено.
    Всяко внасяне от преработвател на друг продукт в меда го прави МЕЛ или МЕТ, но никога не може да бъде продаван като ПЧЕЛЕН МЕД(индустриалния мед не може да бъде продаван като мед,пчелен мед и т.н).
    Ако се въведе система за контрол от пчеларя до клиента, то ще може проследи количеството и ако някой излезе с повече мед отколкото е купил, то той го е фалшифицирал.
    Този технически мед не може да се продава като пчелен мед. Много ясно си го пише, че и вече България е длъжна да е въвела тези правила или търпи санкция от ЕС.
    Непозволените препарати са описани на дълго и широко, а за количество C4 аз не съм виждал. Аз мога и с люцерна да храня, ако искам и няма забрана.

    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    Не разбрах какъв е проблема на изкупвачите с тяхното вманиачване на тема изследвания. Осъзнавате ли, че те не само контролират дали това е мед (това е тяхно право), а се опитват и да ни се месят КАК Е НАПРАВЕН ТОЗИ МЕД !!! Още малко и ще започнат да ни казват в какъв цвят трябва да си боядисваме кошерите, защото едикое си изследване може да открие и цвета на кошера, и ако не е син, цялата партида мед ще бъде отказана.
    Изкупвачите проблем нямат, ама изобщо. ТЕЗИ ИЗСЛЕДВАНИЯ ГИ ПРАВЯТ САМО С ЦЕЛ ДА СВАЛЯТ ЦЕНАТА НА МЕДА И ДА ПЕЧЕЛЯТ ПОВЕЧЕ.
    Ако купувача в Германия иска изследвания, то ТОЙ СИ ГИ ПЛАЩА. Аз не съм чул за фирма дето дава правото си да прави изследвания на продавача. Има си международно търговско право и си има правила и закони.

    Показахме цените в целия свят.
    Показахме цената на изследванията.
    Показахме качеството на меда в ЕС колко е по-ниско.
    Е...поне за мен вече няма място за съмнение къде е проблема.


    Изискванията са : съдържание на фруктоза, глюкоза, захароза, влага, съдържание неразтворимо във вода, електропроводимост, свободни киселини, диастазна активност, ХМФ.
    Всичко друго е измислица на прекупвачите. Можем да даваме на пчелите захар с кофите и пак продукта се казва мед и да е годен за човешка употреба, ако отговаря на горните изисквания.
    В закона НЕ пише "забранява се подхранване на пчелите със захар".
    "Когато медът се пуска на пазара или се влага в продукти, предназначени за консумация от човека, не се допуска добавянето на хранителни съставки, хранителни добавки или добавянето на друго освен мед. Доколкото е възможно, медът не трябва да съдържа несвойствени за състава му органични и неорганични примеси."

    Проблема как и на кого ще го продава прекупвача не е на пчеларя. Еми утре, ако искате и да ви го закарам в Германия, защото така било по-лесно.
    Мен не ме интересува, че някой си искал мед с по-малко захар. А доколко е така или това е лъжа само прекупвача знае.

    Аз оставам с впечатлението, че ВСИЧКИ ни мислят за балъци и че могат да ни правят на такива.
    Прекупвачът има правото да купи или да откаже, но няма правото да изнудва.

    Както днес говорих с лаборатории, така утре генерално мога да реша проблема.
    Пускам няколко "жалби тип сигнал" до НАП, БАБХ, МЗХ, Агенция "Митници", КЗК, КЗП и т.н и т.н
    Много бързо ще стане ясно колко мед е влязъл във фирма Х и колко е излязъл.
    Но трябва ли така да се случват нещата, че тези фирми да се усетят, че прекалиха много отдавна.
    А забравих и икономическа полиция, че имам много колеги и приятели икономисти работещи там.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  10. #990
    Автор
    Регистриран
    31.01.2011
    Мнения
    112
    @Дамян Дамянов прегледайте пак каква дефиниция е дадена за пчелен мед.

    1. Медът е естествен сладък продукт, произвеждан от медоносни пчели Apis mellifera от нектара на растенията или от секрети на живите части на растенията, или от екскретите на смучещите насекоми по растенията, които пчелите събират, трансформират чрез комбиниране със специфични вещества от организма си, отлагат, дехидратират, складират и съхраняват в пчелни килийки до съзряване.

 

 
Страница 99 от 496 ПърваПърва ... 4989979899100101109149199 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 8 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 8 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •