Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 93 от 496 ПърваПърва ... 43839192939495103143193 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 921 до 930 от общо 4956
  1. #921
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    За първи път чувам че трябва да си пиша ЕГН-то на табелата на пчелина , че от недобросъвестни работодатели, оператори и т.н. може лесно да бъде намерено можеби е вярно, въпреки че е в нарушение според Закона за защита на личните данни.По принцип фактура се издава от ПРОДАВАЧА на КУПУВАЧА последния да оправде където трябва изразходените средства. В случая се съставя Договор за покупко-продажба, който купувача депозира в НАП за да докаже произхода на стоката си или нещо подобно. Тънкия момент е в това че в НАП не проверяват доколко са коректни тези договори (за тях е важно да има да събират данъци), а и не ги интересуват точно какви са били договорките между купувача и продавача,при положение че те в повечето случай са устни...

  2. #922
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Ако те привикат в НАП(малко вероятно) обясняваш, че фактурата е ФАЛШИВА и гори КУПУВАЧА. Ще се влачите по дела най-вероятно, но като свидетел.
    Всяка фактура трябва да е придружена с платежен документ, иначе има стойност на тоалетна хартия. Когато парите са преведени по банков път, то отново срещу фактурата има доказателство, че парите са ПЛАТЕНИ.
    Когато има фактура,парите са платени Е НУЖНО ПРОДАВАЧА ДА ИМА СТОКОВА РАЗПИСКА! Иначе документално и за пред съда ВИЕ сте в нарушение.
    Ако нямате подписана стокова разписка(или аналог), то значи, че стоката не е получена от купувача и той може да си иска парите обратно, да заведе дело и т.н
    Винаги когато продавате стока ТРЯБВА ДА ИМАТЕ СТОКОВА РАЗПИСКА за ваше добро, а на купувача не му пука.
    Че по-просто документите са стокова,фактура,касов бон(документ за взети пари).
    На такива документи НЕ СЕ ПИШЕ НА ЗАДНАТА СТРАНА! НЕ СИ ПИШЕТЕ ИМЕНАТА И КАКВОТО И ДА БИЛО НА БЯЛАТА СТРАНА!
    Фактурата не се допозира в НАП, а се представя само при проверка(да не ви се случва) и трябва да се пази колкото можете повече време.
    НАП ги интересуват документи и когато има съмнение се прави проверка(данъчна ревизия), а ако цъфнете в документите на някоя фирма може да започнат проверка на цялата верига от продавача на захар,кошери,лекарства до купувача на мед в Германия.

    За транспорт е нужна само стокова разписка и не само, че няма проблем да дадете такава, а и си здравословно! Тя казва само, че физически е предадена стоката и не поражда задължение(данък) към НАП. Ако продавача няма документ, че е платил стоката, а вие имате стокова разписка МОЖЕТЕ ДА ГО СЪДИТЕ, че не ви е дал парите.(дори и да го е направил ) ХОРАТА РАБОТЯТ С ДОКУМЕНТИ, а не с думата на "бай Гошо".
    В съда са важни документите и НАП какво си твърди не е важно. Точно това е причината да се назначава съдебно-счетоводна експертиза. Мнението на НАП е толкова важно, колкото на бай Гошо, като няма доказателства.
    Колко колеги някога са виждали стокова разписка?!? Е ЕГН-то не е чак толкова голям проблем!
    Отивате при един счетоводител и го питате какво и как, а дори и пари няма да иска. Поне на мен никога не са ми искали дори и ако не съм им клиент.

    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  3. #923
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Не съм счетоводител ,мисълта ми беше ,че получен доход се облага затова се декларира.Кажете кооперацията ,като ми дава Х тона зърно ,какъв документ ми издава?НАП преди беше с друго име ,но ме намериха и ми направиха акт 400лв.Правили ревизия и от там засичат ,че не съм декларирал доход.

  4. #924
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Не съм счетоводител ,мисълта ми беше ,че получен доход се облага затова се декларира.Кажете кооперацията ,като ми дава Х тона зърно ,какъв документ ми издава?НАП преди беше с друго име ,но ме намериха и ми направиха акт 400лв.Правили ревизия и от там засичат ,че не съм декларирал доход.
    Тази тема не е за тук.
    Най-вероятно са дали на НАП договора и документ показващ плащането. Дали в брой или кеш няма значение.
    По-просто изгледа така: Фирма Х даде на лицето Y сумато от 1000 лева дължими по договор номер 12552343/от 12.01.1998.
    И НАП казват: Ами...лицето Y дължи данъци, а не ги е платило и няма декларация за този доход.
    Не съм запознат точно как и колко данък се плаща и кога точно не е дължим.
    При плащането в натура нещата са много сложни и би трябвало да изгледат така:
    Фирмата Х плаща задължението си към лицето Y в натура по цената х лв/т
    Не съм се интересувал точно как стоят нещата при този случай.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  5. #925
    Наблюдател
    Регистриран
    02.03.2011
    Мнения
    20
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Точно така става.Пускат насрещна проверка ,викат те в НАП и си изгаряш.
    Такааа...Продаваш си меда без договор. След 1 месец ти изпращат по пощата договор за продажба в който е описано всичко (име, егн, количество и цена), и е подписано от купувача, но подпис на продавача липсва... Е, и??! Какво трябва да направи продавача? Нещо или нищо? Изборът е негов.. Всеки може да си напише в един договор като вземе егн-то на човека КАКВОТО си иска, но няма ли подпис на продавача, каква стойност има договора?

  6. #926
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от t.slavov Виж публикацията
    Такааа...Продаваш си меда без договор. След 1 месец ти изпращат по пощата договор за продажба в който е описано всичко (име, егн, количество и цена), и е подписано от купувача, но подпис на продавача липсва... Е, и??! Какво трябва да направи продавача? Нещо или нищо? Изборът е негов.. Всеки може да си напише в един договор като вземе егн-то на човека КАКВОТО си иска, но няма ли подпис на продавача, каква стойност има договора?
    Без много думи
    Договорът е обосновка на плащането и теб като продавач не те интересува, защото парите вече са в джоба ти. Ако сте се разбрали да плащаш данъци, то ако искаш може, ако нещо фирмата ти е направила номер...пият една студена вода.
    НАП иска причина за плащането и без такава фирмата гори. Защо Фирмата Х е дала едни пари на лицето Y? Кой трябва да плаща Х или Y?
    Ако ти дължиш на фирмата Х пари и в същото време Фирмата X ти дължи друга сума е възможно да се сключи договор и да се плати само разликата между двете задължения. Правил съм го и е много удобно, защото не въртите едни пари през банки напред-назад, дай фактура, на ти фактура. По ДДС нещата стават много сложни и колкото по-малко оборот има, то толкова по-добре. Ти може да не си взел парите, но ДДС-то се декларира до датата и не им пука на НАП.

    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #927
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Казвате ,документ за доход.От кооперацията получавам хартийка 6 на 6см. с малкото ми име, декарите и килограмите.Явно при тях се води документация ,от където НАП вади моя доход.

  8. #928
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Казвате ,документ за доход.От кооперацията получавам хартийка 6 на 6см. с малкото ми име, декарите и килограмите.Явно при тях се води документация ,от където НАП вади моя доход.
    Давай на "ти".
    Дано постовете да се преместят.
    Покажи ми тази хартия и ако мога ще ти кажа какво става.
    Ако си си признал в НАП, то това ти е грешката. НАП НЕ Е СЪД. Всичко можеш да обжалваш в съда.
    Ако си казал "Да, взех пари от Фирмата X", си си вкарал автогол. В такива институции се ходи само с адвокат. Всяка дума излязла от устата ти е доказателство в съда.
    Признаеш ли си, че имаш нещо общо с фирмата Х = автогол, кажеш ли взех пари = автогол.
    Най-добре е да говориш само, ако имаш адвокат и той ти е казал да го направиш.
    Нито дума! Дори да кажеш не си спомням = автогол, ама тя жената... = автогол, имам ниви = автогол, ама те не ми дадоха парите = автогол.
    Пример: Адвоката ти може да каже "Нивите не са използвани със знанието на лицето Х и той не е вземал пари". Адвоката ти може да си говори каквото иска и той не е подсъдим.
    Абсурдно е но така работи системата в почти цял свят.
    Мен като ме спре КАТ дори и "Добър вечер" не им казвам, защото служителите на КАТ могат да свидетелстват, ако обжалваш акт и го правят.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #929
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Е стана много дълго.Писах ,че не съм счетоводител.Не съм и адвокат.Уж съм пчелар ,ама кой знае.

  10. #930
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Е стана много дълго.Писах ,че не съм счетоводител.Не съм и адвокат.Уж съм пчелар ,ама кой знае.
    Нито пък аз , но поне за обща култура тези неща трябва да се знаят. Незнанието не е оправдание в живота или съда.

    Мненията е по-добре да се преместят в СЧЕТОВОДНИ ВЪПРОСИ или нещо подобно.
    Извинявам се на модераторите!
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

 

 
Страница 93 от 496 ПърваПърва ... 43839192939495103143193 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •