Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 389 от 496 ПърваПърва ... 289339379387388389390391399439489 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,881 до 3,890 от общо 4956
  1. #3881
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Точно в момента действията на изкупвачите са от пазарни по пазарни. Те си гледат личния интерес и си правят личните сметки. И определено ги правят много по-добре от пчеларите. И ще са най-големите глупаци, ако решат да се самоубиват в името на пчеларите. Но тъй като най-вероятнно те не са глупаци, най-вероятно ще предприемат следните ПАЗАРНИ ДЕЙСТВИЯ:
    1. Пускане на персонала в неплатен отпуск и временно замразяване на изкупуването до изясняване на ситуацията.
    2. Търсене на други алтернативи за осигуряване на заетост на персонала. Например други продукти за изкупуване/преработка.
    3. Стягане на коланите по всички направления (минимизация на разходите, уволняване на част от персонала и т.н.).
    4. Намаляване на изкупната цена. Това ще намали и изкупените обеми мед, но нали персонала вече е драстично редуциран, така че всичко се връзва.
    5. Търсене на алтернативи за продажба на бизнеса, въпреки факта, че в момента цената му се е сринала почти до кота нула.
    6. Ако в сметките трябва да се включи и банков кредит, действията по горните точки ще са още по-жестоки и по-драстични.
    7. Пчеларите ....... ами съдбата на пчеларите не влиза в тази сметка. Нека да си се оправят самички кой както може.

    И всичко това са си съвсем пазарни методи. Аз бих направил същото, ако бях изкупвач. Важното е да разберете, че пчеларите ги няма в тази сметка. Те не са 9-тата дупка на кавала. За тях въобще няма предвидена никаква дупка. Те са интересни на изкупвачите САМО АКО БИЗНЕСА ПРОЦЪФТЯВА. Само тогава може да се говори за някакви взаимоотношения и за някаква справедливост в тези взаимоотношения. В условия на криза обаче всеки се спасява поединично и справедливоста остава на заден план. Всъщност въобще я няма ........
    Тъй. Чудесно го описа. И до къде ще доведе това?
    1. Много хора ще се откажат от пчелите.
    2. Много от тези които не се откажат, че започнат да измислят всевъзможни тарикатлъци тип "инвертен мед".
    3. Качеството хептен ще падне, Германия ще ни отреже, а и субсидиите ще спрат.
    4. Още повече хора ще се откажат и ще започнат да продават пчелини.
    5. Пазара на отводки ще се срине.
    6. Ще са останали 1-2 прекупвачи които ще купуват за жълти стотинки и ще продават за бели стотинки.

    Та въпросът ми към теб е ти какво ще направиш в това положение? Имам предвид с пчеларския бизнес?
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  2. #3882
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Добре Матеев, ще ти отговоря по същия начин.
    Пчеларите и те са вложили средства и тяхното съществуване зависи от обема и цената. След като цената се сваля те почват да наливат хранилките, цената още се сваля те наливат още повече, което води до още сваляне на цената и спиране за изкупуването. Тогава те се преореантират и в техните сметки вече не влизат изкупвачите.
    Явно сме тръгнали по този път и нещата ще стават все по-зле.

  3. #3883
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Нещата си идват на мястото,къде е биомеда всеки иска да дърпа парички наготово ,сертифицира се и 50 лева сигурни кошери и отводки по програмите .Производителите на отводки и те хвърлят шапките в небесата кога са видяли такава гарантирана и мазна печалба маикопроизводителите тоже,когато ти се дава всичко на готово и почваш по лесния начин тубите с инвертиран сироп .Краино време е балона да се спука и да останат само читавите пчелари.

  4. #3884
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Гледам модерно е да се цитираш, та и аз да съм модерен...

    Ако искам цена на меда, първото което ще направя е да заобиколя прекупвачите. Те са паразити, които виреят на наш гръб. Как? Като се кооперирам с хора от моя район, такива на които вярвам. Ще ги събера, ще обясня идеята, ще наемем човек, който да търси купувачи и движи "нещата". Важното е да предложим качество и да създадем ИМЕ. Без инверти, без антибиотици, амитрази, захари, води... България всеки втори пчелар е "био" или в преход (поне). "Биото" е в кавички щото ние си знаем, ама ако няма мушенгии ни е 100% био въпреки слънчогледите и т.н.
    Сега "за пореден път" започват т.нар. МИГ-ове. Ако си пръв, а в повечето общини няма начин да не си, имаш предимство при одобрението на проектите. Ами напишете един проект, вземете едни пари, ако нямате собствени да инвестирате, и направете едни "преливен цех" както би го нарекъл Искрен. И това е. Произвеждаш преработваш, продаваш, а ако искаш можеш и да разфасоваш на дребно с "бранд", па после може и така да го изнасяш... Никой от пчеларите не се занимава с това, а всеки плаща на тези които го правят вместо тях. НО без "тези" да генерират ПЕЧАЛБА, а да си вземат само мотивиращите заплати и бонуси. Общото събрание контролира и дава съвети и идеи.
    Златни правила - "ако се лъжем, рано или късно ще се хванем" и взаимния контрол не е таен а явен и задължителен. Ако някой сгази лука е веднъж и за винаги.
    Звучи утопично, но съм убеден, че това е начина.

    КООПЕРИРАНЕТО Е ИСТИНАТА!
    Не е необходимо да сменяме продукта, а само начина по който го предлагаме.
    Помните ли едно време в складовете колко много "търговци на едро" имаше и всичките продаваха всички марки прах за пране. Сега колко има? В Русе дали има 1-2 вече не знам, а бяха безчет! Има само официални вносители и представителства на производители.
    И с прекупвачите ще стане така. Те сега са български фирми продаващи мед в Германия. До 10 години 80% от българския мед ще се продава от български производители, пак в Германия! Живот и здраве да има само.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  5. #3885
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    През живота си аз съм участвал в ТРИ ЦЕНОВИ ВОЙНИ, и понеже сега виждам зараждането на 4-тата, ще ви разкажа какво се случи с първите 3, та дано някой да си извади някаква поука. Аз моята вече съм си я извадил, и ще действам съобразно нея.

    ЦЕНОВА ВОЙНА 1
    В зората на пазарната икономика ние решихме да се занимаваме с търговия на едро. Наехме един голям празен склад от ОПСО-то и след това се договорихме с "Ален Мак" Пловдив да ни дава на консигнация цели тирове с парфюмерия и козметика. Отстъпката за нас беше 7%. Снабдявахме всички магазини и магазинчета в Габровски окръг. Бизнеса потръгна и през него превъртяхме десетки ТИР-ове с продукция на Ален Мак. Появиха се свободни (спечелени) пари и започнахме да закупуваме и доставяме парфюмерия и козметика и от други доставчици - български и западни. Асортимента ни наброяваше хиляди позиции. Успешния опит, натрупан с нас, Ален Мак реши да го разпространи в цялата страна, и създаде много други подобни изнесени складове на консигнация в цялата страна. Също така Ален Мак започна да дава добри отстъпки и на други "пътуващи" търговци, които нямаха складове, но искаха да продават на едро тук или там. И .........

    ...... и тогава започна ЦЕНОВАТА ВОЙНА. Започнахме да се конкурираме помежду си, защото част от магазинната мрежа беше в обсега на 2 или повече търговеца на едро. За да задържим някой редовен клиент, бяхме принудени да сваляме цените. Конкурентите ни пък сваляха цени, за да го привлекат този клиент. Ален мак отказа да раздели страната на региони и да даде ексклюзивитет на един единствен търговец за даден регион. И това беше най-голямата му грешка, която доведе до неговия фалит. Междувременно ние търговците се биехме един с друг в рамките на тези 7% отстъпка, като я сваляхме на 6, 5, 4 или дори 3%. Гвоздея в ковчега беше забит от една фирма (Славков 90), която се появи в Габровски окръг и създаде едно мини-складче с отстъпка за него от само 2%. Другото го даваше на магазинната мрежа.

    Крайният резултат:
    1. Ние се отказахме от бизнеса и закрихме склада на едро. Захванахме се с други бизнеси, и там успяхме. Причината - не ни излизаше сметката.
    2. Славков 90 фалира, защото явно 2-та процента за него не покриваха реалните му разходи. Причината за фалита - човек, който не може да си прави сметките. Нещо подобно наблюдавам в момента и сред пчеларите.
    3. Ален Мак фалира и към днешна дата от него е останал само един спомен. А това беше най-могъщия козметичен производител от Бай-Тошово време, който захранваше с хиляди тирове парфюмерия и козметика целия Съветски съюз. Причината за фалита - недалновидно комунистическо ръководство, което не можа да проумее новите пазарни принципи.

    ЦЕНОВА ВОЙНА 2
    Та се разрази по време на втория етап от нашето развитие. На този етап ние обикаляхме с леки коли из целия бивш Съветски блок и предлагахме на големите супермаркети доставка на Български стоки. Това се случи веднага след кризата в Русия, която изпразни рафтовете на техните магазини. Бизнеса потръгна и ние като търговци изнесохме стотици ТИР-ове с Български стоки, като най-масов беше износа на шампоани от Българска Роза гр. Карлово. Става въпрос за Коприва, Роза и Лайка - хитови марки, от които Българска Роза Карлово е изнасяла милиони всяка година за Съветския съюз. Заявявахме толкова много, щото завода в един момент вече не насмогваше на нашите заявки, и поради тази причина ние се принудихме да станем производители на шампоани. За нула време успяхме да организираме и да разширим производството, като при първоначално планиран капацитет от 6000 броя на ден след 4 месеца достигнахме до 4 ТИР-а на ден (160 000 шампоана). Първата година изнесохме 700-800 TIR-a, и всичко щеше да е супер, ако пак не беше започнала ВТОРАТА ЦЕНОВА ВОЙНА.

    Накратко - други български частни фирми като видяха нашия успех, също започнаха да произвеждат шампоани и да ги предлагат на руския пазар. За нула време пазара се насити, стигна се до свръхпредлагане, и естествено цените започнаха да падат. Ценовата война се водеше повече от година, и в края на краищата доведе до ниво на цените, което не беше изгодно на нито един производител.

    Крайният резултат:
    1. Ние се отказахме от производството на шампоани и започнахме да произвеждаме обикновенни пасти за зъби в алуминиеви тубички.
    2. Всички наши конкуренти също се отказаха, като някои от тях просто фалираха и името им повече не се видя до ден днешен.
    3. Българска Роза Карлово също фалира, като с това също се сложи точка на най-известната марка Български шампоани, чийто имидж беше граден повече от 30 години.

    ЦЕНОВА ВОЙНА 3
    Историята на тази ценова война е подобна на историята на предишната. С пастите за зъби ние постигнахме огромен успех и пак стигнахме до износа на 700-800 TIR-a годишно. Пак нашите конкуренти се усетиха със закъснение, че в това има хляб, и пак започнаха да правят същото, което пак доведе до задръстване на Руския пазар с евтини пасти за зъби. Пак се разрази ценова война, която пак доведе до падане на цените до такова ниво, щото вече на никого да не му беше изгодно да ги произвежда. Пак фалираха една камара новоизлюпили се Български козметични производители, а ние (нашата фирма) пак се наложи да се преориентираме към друг бизнес.

    Този път обаче вече бяхме нахитрели, и започнахме да произвеждаме ДВУЦВЕТИ ПАСТИ ЗА ЗЪБИ. Технологията беше секретна, а самите машини за пълнене на тези пасти си ги правихме самички. С две думи - вече нямаше как някой да ни конкурира, освен ако не си разработи собствена машина. Тука пак постигнахме голям успех, измерващ се в по няколко стотин ТИР-а на година, и тука вече конкуренти не се появиха. Развиха се други събития, но те вече не са интересни за тази тема.

    ИЗВОДИ
    1. Войната при складовете на едро доведе до фалита или до смяната на бизнеса НА ВСИЧКИ УЧАСТНИЦИ В ТАЗИ ВОЙНА. Тази война затри Ален Мак Пловдив както и затри от пазара една камара търговски марки (поне 100), имиджа на които беше граден десетки години.
    2. Войната при шампоаните доведе до фалита или до смяната на бизнеса НА ВСИЧКИ УЧАСТНИЦИ В ТАЗИ ВОЙНА. Тази война затри Българска Роза Карлово както и едни от най-известните Български марки шампоани (Коприва, Роза, Лайка).
    3. Войната при евтините пасти в алуминиева тубичка доведе до фалита или до смяната на бизнеса НА ВСИЧКИ УЧАСТНИЦИ В ТАЗИ ВОЙНА. Респективно бяха затрити една камара известни търговски марки на различни Български козметични производители.

    АМИ СЕГА .........
    Ами сега се зараждат (появяват) признаци за появата на НОВА ЦЕНОВА ВОЙНА, като този път продукта ще бъде Български Пчелен Мед. Ако наистина западняците продължават в същия дух да малтретират с ниски цени Българския Пчелар, това ще доведе до задържането на големи количества НЕПРОДАДЕН ПЧЕЛЕН МЕД. И когато на пчеларите им се свършат скътаните бели пари за черни дни, само гледайте какво ще се случи. Ще се разрази НЕВИЖДАНА ПО МАЩАБИТЕ СИ ЦЕНОВА ВОЙНА НА ВЪТРЕШНИЯ ПАЗАР. Признаци за това вече се наблюдават. Самите вие вече виждате как тук или там вече се появява мед по смешни цени. Но това е само началото .......

    Преживявал съм го вече няколко пъти и точно и ясно знам какво ще се случи и какъв ще е крайният резултат. Не искам да ви плаша, но пазара точно така работи. Свръхпредлагането ще срине цената на меда до нива, по-ниски от цената на захарта или дори от цената на водата. И естествено това ще доведе до фалита на над 80% от участниците в сектора (пчеларите). И ако си мислите, че някой ще ни помогне (напр. МЗХ или държавата), значи жестоко се лъжете.

    Та това е положението към днешна дата. Стоим на ръба на бръснача, и съдбата ни зависи от това дали Германеца или някой от Българските изкупвачи ще се събуди сутринта накриво и ще си каже "Е..ал съм ги българските пчелари. Те не заслужават да си хабя нервите или парите .....".

    ПС:
    Това е, което исках да ви го кажа. Олювайки нашите изкупвачи, вие всъщност режете клона, на който седите. Ако сте търсачи на силни усещания или искате да си направите ХАРАКИРИ, продължавайте в същия дух. Колкото до мене лично - аз вече съм си взел своите решения и вече съм предприел действия в посоката, която смятам за правилна. Подготвям се сам да си продавам меда и в никакъв случай нямам намерение да влизам в ценова война. Когато всички започнете да се избивате с ниски цени, аз ще продавам скъпо и прескъпо КАЧЕСТВЕН ПРОДУКТ с ПЕРФЕКТЕН ДИЗАЙН и ОПАКОВКА и подобаваща РЕКЛАМА и МАРКЕТИНГ по целия свят. И дори ще изкупувам чужд мед (разбира се по ниски цени), защото вероятно няма да насмогвам с моя. Миналата година например купувах мед заедно с питите от Бормалийски ..... Купувах дребни количества и от други пчелари. Тази година пак ще купувам преди всичко пролетен мед и преди всичко заедно с целите пити. Но за това ще направя специална обява във форума.

  6. #3886
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Добре Матеев, ще ти отговоря по същия начин.
    Пчеларите и те са вложили средства и тяхното съществуване зависи от обема и цената. След като цената се сваля те почват да наливат хранилките, цената още се сваля те наливат още повече, което води до още сваляне на цената и спиране за изкупуването. Тогава те се преореантират и в техните сметки вече не влизат изкупвачите.
    Явно сме тръгнали по този път и нещата ще стават все по-зле.
    Много си прав в разсъжденията си. Това обаче са пазарни процеси, които няма как да ги спрем, въпреки факта, че осъзнаваме тяхното пагубно въздействие.

  7. #3887
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Тъй. .....Та въпросът ми към теб е ти какво ще направиш в това положение? Имам предвид с пчеларския бизнес?
    Ще се спасяваме поединично. Който не може или не знае как - ами ще духа супата.

    Не изключвам аз също да съм от хората, които няма да успеят да се справят. Важен е обаче факта, че аз осъзнавам какво се случва и вече съм започнал да набелязвам мерки, ако нещата се развият по най-лошия възможен сценарий.

  8. #3888
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Тъй. Чудесно го описа. И до къде ще доведе това?
    1. Много хора ще се откажат от пчелите.
    2. Много от тези които не се откажат, че започнат да измислят всевъзможни тарикатлъци тип "инвертен мед".
    3. Качеството хептен ще падне, Германия ще ни отреже, а и субсидиите ще спрат.
    4. Още повече хора ще се откажат и ще започнат да продават пчелини.
    5. Пазара на отводки ще се срине.
    6. Ще са останали 1-2 прекупвачи които ще купуват за жълти стотинки и ще продават за бели стотинки....
    Много добре описа един напълно РЕАЛИСТИЧЕН СЦЕНАРИЙ, който има вероятност да се случи, ако нещата продължат в същия дух. Аз си го мисля същото, но ме заболяха ръцете да пиша, така че благодаря ти за постинга.

  9. #3889
    Потребител
    Регистриран
    18.03.2013
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    общ. Козлодуй , обл. Враца
    И дори ще изкупувам чужд мед
    Чудесно , един изкупвач в повече

  10. #3890
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Че има влошаване на качеството на мед е факт, но не мисля че пчеларите имат вина за това. Които е хранил и преди храни и сега проблема е друг, прекупвачите откриха ГРАЛА на успеха. Купуват мед от Китай или Украйна на 1-2 лв. мешат го с български и взимат по 10лв. И така за 2 години са милионери до тук добре, ама Германците не се прости и вместо да печелят затриват и тях и нас от пуста пуста лакомия. Сега ще ви дам един действителен пример. 2015г. колега продава продава меда си през прекупвач и партидата е върната от Германия, 1016г. изкарва директно мед без да минава през прекупвач и меда е оценен на като високо качество. Но до колкото разбрах изкарването на мед в чужбина е мисията невъзможна. Няма ли как да се направи някакво сдружение и да се изкарва истински БГ мед?

 

 
Страница 389 от 496 ПърваПърва ... 289339379387388389390391399439489 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •