Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 294 от 496 ПърваПърва ... 194244284292293294295296304344394 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,931 до 2,940 от общо 4956
  1. #2931
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Кадърния счетоводител ще ти направи кадърно сметките, но само ако разполага с подробна и съвестно водена документация. А тя трябва да се създава от пчеларя.
    Точно така - добрите счетоводители са специалисти по националния сметкоплан и воденето на двустранното счетоводство, но то се базира на ПЪРВИЧНИ СЧЕТОВОДНИ ДОКУМЕНТИ, които пчеларя трябва да съставя за всяка една операция. Няма ли документи, няма и счетоводство.

    Та ако искате да въведете счетоводство, първо трябва да си организирате ПЪРВИЧНИЯ ДОКУМЕНТООБОРОТ и да спазвате стриктно правилата, които сами сте си въвели.

  2. #2932
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Счетоводителят ще ти направи сметките както ти му ги поискаш
    Вярно ли? Как не съм се сетил да му поискам да ми калкулира една 1000% печалба (но реална, а не по документи)

  3. #2933
    Автор
    Регистриран
    15.03.2014
    Мнения
    108
    Темата е за цената на меда, но това си включва и счетоводното "обслужване" разбира се ...

  4. #2934
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от panoneca Виж публикацията
    Темата е за цената на меда, но това си включва и счетоводното "обслужване" разбира се ...
    Така е! И всеки свежда проблема до собствените си потребности, разбирания и ниво на камбанарията, от която гледа на него.
    Счетоводното обслужване зависи от вида пчеларстване:
    - хоби пчелари - 20-30 кошера - счетоводство не му трябва;
    Достатъчно е да си води за собствена информация един "халваджийски" тефтер за разходите, колкото за собствена информация.
    - семеен бизнес - 200-300 кошера;
    Тук освен "халваджийския тефтер" си трябва и съвестно събиране на информация и първични счетоводни документи, особено ако е ЕТ или ЗП. Счетоводител му трябва накрая да му направи годишното приключване и данъчната декларация.
    - промишлено пчеларство;
    Тук си трябва истинско счетоводство и ежемесечно обработване на документацията, събиране на статистически данни и следене на приходите и разходите.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  5. #2935
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Излизаме от темата но да поясня. Законодателя дава възможност на ЗП ако не е по ДДС да не води счетоводство. Признават са опр. процент разходи и не събираш никакви документи.

  6. #2936
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Излизаме от темата но да поясня. Законодателя дава възможност на ЗП ако не е по ДДС да не води счетоводство. Признават са опр. процент разходи и не събираш никакви документи.
    А ЗП подава ли данъчна декларация?
    Не излизаме от темата, защото обсъждаме себестойността. А да си изчислиш себестойността (не за данъчните, а за собствена консумация) без документи не може да стане. Продължавам да твърдя (и мога да изпиша куп аргументи в защита на тази теза), че за пчеларя е най-точно да си определи себестойността на меда на годишна база. Това е най-добре да стане когато приключваш финансовата година
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #2937
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Да, разбира се. Но нещата са много опростени и можеш и сам да се справиш. Това е голямо улеснение и ние го приемаме като даденост и не го оценяме достатъчно, особенно хората на които не им се е налагало да водят счетоводство.

  8. #2938
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Колко и съвестно да си водим „първичните“ документи няма начин да не смотаме нещо. Аз примерно си водя една екселска табличка за приходите и разходите и когато приходите (примерно от продажба на буркани с мед) са ми 24 лв аз ги въвеждам като 20, а разходите ако са 77 ги въвеждам като 80, хем по лесно за смятане, хем и остава някой лев за фонда „И аз съм човек“ . Това го правя не че се отчитам на някой, просто по навик

  9. #2939
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.10.2011
    Мнения
    252
    Та каква е цената на меда?

  10. #2940
    Наблюдател
    Регистриран
    23.02.2011
    Мнения
    4
    Цитат Първоначално публикувано от cecko96_1 Виж публикацията
    Та каква е цената на меда?
    Букет и Рапица - 5лв, Липата е 5.50лв. Фирмата е Апимел гр. Раковски

 

 
Страница 294 от 496 ПърваПърва ... 194244284292293294295296304344394 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •