Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 292 от 496 ПърваПърва ... 192242282290291292293294302342392 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,911 до 2,920 от общо 4956
  1. #2911
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    В момента много се търси мед на дребно,не знам каква е причината,а мисля че има доста време до когато ще почне търсенето да е по голямо.Говоря за района на СОФИЯ

  2. #2912
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Въпроса ми не е насочен конкретно към Друмев. А е по-скоро риторичен към всички, които се оплакват от ниските цени. Редно е, когато нещо се твърди, то да бъде подкрепено със съответните доказателства. А именно, след като цената е ниска, нека да е ясно защо това е така? До сега не съм видял нито един смислен отговор ? Ако твоят мед струва толкова значи трябва да си пример за подражание!!!
    Ами меда ми от тези 2 кошера струва наистина толкова. Но меда от пчелина от 150 кошера не струва толкова. Преди години един познат казваше, меда е единствената стока при която ако предложиш по-голямо количество получаваш по-голяма цена. И това не е случайно. Докато гледаш 20 кошера в двора между другото морето е до колене от 60 нагоре разходите са други.
    Всяко увеличаване на кошерите води до намаляване на добива. Разбиват се на малки пчелини, което води до транспортни разходи, инвертар. Пашата се поделя, подхранването е по-голямо, болестите се рапространяват по-бързо и други и други.
    Аз лично не се наемам да изчислявам колко ми излиза килограм мед. В добива се намесва и субективния пчеларски фактор. Чувам от колеги добиви в диапазона от нула до 35 килограма от кошер.
    Винаги може по-добре.

  3. #2913
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Именно това, което казваш за по-голямото количество е граала на цената.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  4. #2914
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Зависи от каква гледна точка гледате.На теникия 6,5лв/кг,буркан 8,5-1.0лв за опаковка=7,5лв/кг

  5. #2915
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    .............Та въпроса ми е - колко е себестойностТа на килограм ...мед.....
    Интересно поставен въпрос.

    Ще се опитам да нахвърля няколко разхода и се надявам колеги да допълнят списъка.

    100 пчелни семейства
    Работна заплата - 800 лв (тракторист взема 800-1 000 лв) - 9 600 лв
    Работна заплата за жената за 6 месеца на половин работен ден - 1 200 лв
    Транспортни разходи за гориво - 200 дни x 5 лв = 1000 лв
    Амортизация на автомобила (10% върху стойността на автомобила (около 5000лв) = 500 лв
    Амортизация и поддържане на инвентара (10% върху стойността на инвентара (около 5 000лв) = 500 лв
    Захар или инверт (1,5-2) средно 1,75лв x100 x 8 килограма на семейство (някои може да дават повече, някой по-малка, други никак - нека не спорим - 1 400
    Рамки - около 500 за сезон x 0.50 - 250 лв
    Основи - около 500 за сезон x 0.17 - 250 лв - 85 лв
    Ток - 12 месеца x 10 лв - 120 лв (топене на восък, центрофуга, разпечатваща машина, рамки, малко дърводелство и др.)
    Третиране x 2 лв на семейство - 200 лв
    Майки - 33 бр x 20 лв - 660

    Всичко това прави около 15 500 лв
    Ако предположим среден добив от 25 кг - 15 500/2 500 = 6.2 лв. себестойност

    Повечето от нас не слагаме в калкулацията труда (нашия и на близки и роднини) и си казваме - "оооооо... аз спечелих" Спечелили сме ама "ку.ец" и то голям.

    Ако пък случайно искаме да повишим ефективността на труда, то трябва да инвестираме в техника. Ще спестим труда на близки и роднини, но инвестициите са сериозни.

    Не претендирам за прецизност, но в общи линии това е рамката.............. и те така.

  6. #2916
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    забравил си да добавиш 230лв за проби от натравяния

  7. #2917
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Друмев ако си разбрал, кажи сега колко е твоя мед?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  8. #2918
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Ники, благодаря за отговора. От колко години се мъчите с родата?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  9. #2919
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Зависи от каква гледна точка гледате.На теникия 6,5лв/кг,буркан 8,5-1.0лв за опаковка=7,5лв/кг
    За да имаш що годе реална оценка за себестойността на меда (подчертавам - себестойност, а не цена или печалба!) трябва да си водиш дневник за всички приходи и разходи през една цяла година. Приходите трябва да са разбити по продажби Х1кг*У1лв/кг, Х2кг*У2лв/кг и т.н. Отделно ако си продавал майки, отводки, восък или други пчелни продукти си ги водиш отделно. Записваш си и всички разходи, включително и тези за труда (определяш си часова ставка), за данъци, осигуровки, транспорт и разни други свързани с този ти бизнес. Отделяш приходите от продажби на мед от другите приходи от пчеларстването и изчисляваш колко процента са. Вземаш от разходите за простота същия процент и делиш тези разходи на общото количество произведен мед (допускаме, че си ти е останало за продаване не повече от 10% от общото количество) Така ще имаш една доста груба, но достатъчна за практиката оценка на себестойността на кг произведен от теб мед. Разликата от полученото число и постигнатата средна цена от продажбите ще ти даде печалбата за 1кг. Това не е чиста печалба, която ще харчиш както си искаш, но това вече е тема на друг разговор.
    PS С Ники сме писали по едно и също време, като той е казал горе долу същото в числовия си пример.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #2920
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Много голяма себестйност ми се вижда... не се обиждайте но ако някой ден получа подобна себестойност за моя мед още на другия ден пускам за продажба всичко и започвам да си търся работа или да помисля с какво друго да се захвана....

    При определяне на себестойността се включват и разходите за вестници, списания,книги,членски внос (ако сте в дружество) изобщо всички разходи направени през съответната пчеларска година само за пчелите.

    Макар че при всеки е индивидуално разходите за труд и най-вече цената на труда да се определя на база 365 дни (1 календарна година) е малко погрешно. Отчита се само труда положен за пчелите (макар че е по вярно да се напише пчеларството) на база 22 работни дни в месеца х 8 часа и да се определи дали ще е почасово заплащане, дневно или месечна заплата (като за долна граница се приема минималната заплата)
    Затова и малко не съм съгласен с колегата и работните заплати които си е написал - излиза че например жената - 6 месеца е работила плътно всеки ден по 4 часа което едва ли е така...
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313 Виж публикацията
    Работна заплата - 800 лв (тракторист взема 800-1 000 лв) - 9 600 лв
    Работна заплата за жената за 6 месеца на половин работен ден - 1 200 лв
    Но както казах тук всеки сам определя каква ще е цената на труда му а това съответно влияе и на крайната цена на продукта му.
    При армотизацията трябва да се отбележи че не всяка година се начислява, а след изтичане на срока армотизация на ДМА не се начислява - и вече не е разход...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

 

 
Страница 292 от 496 ПърваПърва ... 192242282290291292293294302342392 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •