Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 246 от 496 ПърваПърва ... 146196236244245246247248256296346 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,451 до 2,460 от общо 4956
  1. #2451
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Изкупвачите на мед също като нас се подчиняват на горната схема. Също като нас те търсят начин да закупят по-евтина суровина и да продадат по-скъпо готовата си продукция. При тях също има цикъл с добри и лоши години. При тях също важат правилата за фалиране на тези, които не могат да се справят със съществуващата ситуация по време на срив. При тях също има нови постъпления от нови изкупвачи, които си мислят, че бизнеса е много печеливш, в резултат на което инвестират в него.

    Ако пчеларите са прави, че бизнеса на изкупвачите е свръхпечеливш, то тогава може да очакваме появата на много на брой нови изкупвачи, които благодарение на конкуренцията сами ще увеличат изкупната цена. Междувременно обаче цената ще продължи да се клати нагоре-надолу, и това ще продължи вечно. Циклите на цената не са толкова опростени, колкото ви ги описах. Обикновенно цената се движи по доста по-сложен закон с цикли, които са вложени един в друг (голям, среден, малък и така на много нива). Другото насложняване е появата на нови, инцидентни фактори, които значително могат да разклатят цените, при това най-неочаквано. Такова явление наблюдаваме в момента. Има още едно насложняване, което се дължи на факта, че пчеларския бизнес не е изолиран от другите биснеси и от явленията в живота. Тоест на цената могат да повлияят и външни фактори, които в общия случай са непредсказуеми.

    Като цяло винаги се наблюдават общи закономерности, които ако ги познаваме, можем да се съобразяваме с тях. Например ако цената ще се вдига, то това ще става бавно, но ако ще пада, то това обикновенно става много бързо. При това положение вярното пазарно поведение на пчеларите е следното:

    1. След ръст на цените много трябва да се внимава кога ще се достигне най-високата точка. Обикновенно една минимална корекция в посока надолу може да бъде предвестник на голям срив. Правилното поведение е меда да се продава колкото се може по-бързо.
    2. Ако цената вече се е сринала и се е задържала на дадено ниво известно време, това може да е предвестник на бъдещ ръст. При това положение правилното поведение е изчакване на по-висока цена.

    Сега, при тази ниска цена, правилното поведение е изчакване, но трябва да се дебне дали няма да се появят признаци за ново, още по-голямо падане. Това е така, защото ние все още не знаем дали дъното на цените е достигнато.

  2. #2452
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Съгласен съм с голяма част от написаното но не със всичко. Теориите са верни само че не са приложени вярно върху нашия случай.
    Не трябва да забравяме че нашия мед е за износ и теориите които Матеев търпиливо ни предоставя трябва да важат и за другите европейски страни. Опааа греда в Бг. меда се изкупува най евтино явно тука общата пазарна теория по някаква причина не важи. Каква ли е?
    Не съм съгласен и че МЗХ не може нищо да направи. Примера е съвсем от скоро. МЗХ побърка млекопреработвателите и стовари върху тях цялата административна машина за да пресече контрабандата и менте производството с цел леко вдигане изкупната цена на млякото в защита на на млекопроизводителите. Може да затегне контрола и търговците на мед.
    Колкото до твоите рамки Матеев аз не разбирам защо се опитваш да натовариш потребителя (пчеларя ) с контролни функции. Има си служби по всякакъв контрол можеш да си ги сезираш ние просто преценяваме съотношението качество цена и купуваме или не.

  3. #2453
    Наблюдател
    Регистриран
    25.01.2011
    Мнения
    8
    Здравейте г-н Матеев!
    Първо, поздравления за сайта, който успяхте да направете за кратко време. Посещавам сайта ви от време на време и установявам , че друг като него в страната няма. Браво !
    Регистриран съм в сайта още преди вие да го купите. Публикувал съм само няколко коментара, тъй като не съм достатъчно знаещ пчелар, имам само едно пчелно семейство. Темата по която пиша сега не ме засяга. Медът който вадя стига за мен и близките ми. Направих си труда и изчетох всичките ви коментари свързани с цената на меда за тази година. Вчера , в един от тях вие пишете: "Следователно за да им излиза сметката на изкупвачите, те трябва да изкупуват българския мед на цена 3.50-3.60 лв. Това е ситуацията към днешна дата". Това е достатъчно да смачка не само регистрираните пчелари във вашия сайт, ако те решат да дадат вяра на коментарите ви. Правилно сте избрали момента да коментирате цените на меда за тази година. Вече започна ваденето му от рапицовата паша, следва мед и от останалите паши до края на м. юли. Аз оставам с впечатление, че написаното от вас е в полза на една голяма фирма-изкупвач на мед, чието седалище е в гр. Пловдив. Същата фирма има публикации в този сайт. Някой тук ви пита, вие на страната на пчеларите или на страната на изкупвачите сте ? Аз питам същото.

  4. #2454
    Автор
    Регистриран
    31.03.2015
    Мнения
    201
    Пчеларски район
    плевен
    И да ревем и да се вайкаме нищо няма да направим . Преди години цената от 3,60 падна на 1,60 и нищо не се промени . Имаше и по стари идиотизми` цената на мед 1,50, а цената на захарта 2,40 и пак мълчание . Скъпи "мухари" тъй наречени пчелариq спомнете си как зърнарите блокираха София и цяла България с трактори .Кравари изливаха мляко и закараха умрели крави в София .А ние спим, спим за това цената на мед е добра даже висока .

  5. #2455
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Разсъждение то на Матеев е логично, няма нищо лошо в това.Логиката на пазара не винаги е приятна.

  6. #2456
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    То с трактори, и баба може! Ако изливаме мед, ще съберем всичко жилещо от околията. После току виж, някой бъде ухапан! И ето журналята пак ще си заработят заплатите, като кажат че някой си го е ужилил слон! Алтернативата любима- аз произвеждам колкото продавам! И не ми остава излишък за прекупвачи, а за подаръци!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  7. #2457
    Автор
    Регистриран
    31.03.2015
    Мнения
    201
    Пчеларски район
    плевен
    О РОБЕ СЪБОДИСЕ

  8. #2458
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от мухозол Виж публикацията
    Имаше и по стари идиотизми` цената на мед 1,50, а цената на захарта 2,40 и пак мълчание ..
    Точно по това време аз станах пчелар. Съседа се отказа защото нямаше икономическа полза от пчелите. Купих му един кошер и така...
    Кризата е чистилище, което ще изхвърли "пчеларите-бизнесмени" от сектора, което мен ме радва.
    Винаги може по-добре.

  9. #2459
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Ако правилно съм разбрал, повечето тук пледират да се върнем към практиката на социализма - държавата да има монопол върху изкупуването и преработката на меда и тя да определя изкупните цени. Тогава нещата ще са точно по този сценарий - всички ще плюят държавата за ниските изкупни цени и с право. За сега обаче действа механизма на цикличността в пазарната икономика, механизма "търсене->предлагане->цени" и той е такъв, какъвто го описва Матеев. При сегашната система държавата има много малко лостове, с които да може да се намесва на пазара. Крайно време е някой да се хване и да напише една книжка със заглавие "Развитие на пчеларството в условията на пазарна икономика" и тя да стане нещо като Светото Евангелие от Матея (ев).
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #2460
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Ако правилно съм разбрал, повечето тук пледират да се върнем към практиката на социализма - държавата да има монопол върху изкупуването и преработката на меда и тя да определя изкупните цени. Тогава нещата ще са точно по този сценарий - всички ще плюят държавата за ниските изкупни цени и с право. За сега обаче действа механизма на цикличността в пазарната икономика, механизма "търсене->предлагане->цени" и той е такъв, какъвто го описва Матеев. При сегашната система държавата има много малко лостове, с които да може да се намесва на пазара. Крайно време е някой да се хване и да напише една книжка със заглавие "Развитие на пчеларството в условията на пазарна икономика" и тя да стане нещо като Светото Евангелие от Матея (ев).
    ......................
    Винаги може по-добре.

 

 
Страница 246 от 496 ПърваПърва ... 146196236244245246247248256296346 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 11 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 11 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •