Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 245 от 496 ПърваПърва ... 145195235243244245246247255295345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,441 до 2,450 от общо 4956
  1. #2441
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Колкото до цената - ами тя е такава, защото е продиктувана от ФИНАНСОВИЯ ИНТЕРЕС НА ИЗКУПВАЧИТЕ. Ама била ниска - ами че тя и 10 лева да стане, вие пак ще ревете, че е ниска. Или пък обратното - дори и 2 лева да стане, изкупвачите пак ще им се увижда и ще мислят че е висока. Няма как - така работи пазарната икономика, и за двамата контрагенти (пчелар и изкупвач) не остава нищо друго, освен да се съобразяват с нея.

    ИЛИ СЕ АДАПТИРАШ КЪМ ЦЕНИТЕ, ИЛИ ФАЛИРАШ !!! Междинен път НЯМА. Това важи както за пчеларите, така и за изкупвачите.

    А това, че изкупвачите били печелели луди пари на гърба на пчеларите - това е само една измислица от типа "търсене на друг виновник за собствените си проблеми".

    Ето ви контра-мнение. Аз съм производител на рамки, но никой не иска да ми ги купува, защото себестойноста ми е много висока. Следователно пчеларите са МОШЕНИЦИ, който печелят луди пари на гърба на бедните производители на рамки.

    Произвеждам кошери, но пчеларите не ги купуват, защото са много скъпи. Следователно пчеларите са МОШЕНИЦИ, които печелят луди пари на гърба на бедните производители на кошери.

    Да продължавам ли нататък?

    Пчеларите са АЛЧНИ МОШЕНИЦИ, които се договарят помежду си да купуват по много ниски цени майки, отводки, кошери, рамки и всякакъв друг пчеларски инвентар. Печелят ЛУДИ ПАРИ на гърба на бедните дърводелци, бедните майкопроизводители и бедните производители на отводки. Предлагам държавата да определи минимални изкупни цени на рамките, кошерите, пчелогонките и другия пчеларски инвентар, защото тия мошеници пчеларите са заслепени в лакомията си за бързи печалби, и цели сектори в страната загиват заради тях.

    Как ви звучи това?
    Г-н Матеев,НЕ изкупвачите определят пазарните изкупни цени на меда,а международните борсови цени.Изкупвачите в този случай са САМО едни посредници между произвофителите-пчелари и европейските фирми, разпространители на пчелни продукти.Изкупвачите според мен са зависими отпроизводството на мед,съответно и от благоразположението на пчеларите.Много често говорите жа пазарните принципи,но тези принципи не се ръководят и определят от едни посредници......

  2. #2442
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    В Бг посредниците си бяха изплели кошницата да дикъуват цените и да си правят каквото си поискат. В съвременният свят на информационен порой дори и хора които не владеят свободно чужди езици разбраха че да си изнесеш меда в границите на ЕС не е толкова сложно. Дойдоха и изкупвачи от съседни страни и става все по трудно да си развяват байрака, но все още са доста по силни от пчеларите които не могат по никакъв начин да се организират и да си отвоюват достойна цена. Нашия Бай Ганювски манталитет ни изяжда главата.

  3. #2443
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    А сега по-сериозно - в България се внася Украински мед на цена 2.00 EUR франко склад на български изкупвач. Това е и пределната изкупна цена, от която обаче трябва да се извадят разходите по изкупуване и анализи. Те са някъде около 30-40 стотинки. Следователно за да им излиза сметката на изкупвачите, те трябва да изкупуват българския мед на цена 3.50-3.60. Това е ситуацията към днешна дата.

    И още веднъж - не си мислете, че изкупвачите са длъжни да ви изкупуват меда. Докато те си имат по-евтина алтернатива, Българския пчелар ще духа супата. Пчеларя може да пиши до небесата, но няма кой да го чуе. Пчеларя може да направи бойкот и да откаже да си продаде меда, но така няма да накриви шапката на никого.

    Изкупвачите си имат алтернатива - да купуват от Украйна.
    Алтернативата на пчеларя е да се стегне в кръста и да започне да търси директни продажби, на които между другото също ще им падне цената.
    Чудя се това кой го пише председателя на Конфедерацията на българските пчелари (КБП) или председателя на Конфедерацията на българските преработватели (КБП)!
    Винаги може по-добре.

  4. #2444
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Матеев, беше взел чудесно решение да на пишеш по темата и не знам защо не издържа.
    Това че изкупвачите въобще не им пукало дали ще ни вземат меда е АБСОЛЮТНА ГЛУПОСТ. Единствения свестен мед който могат да купят на по ниска цена от цената в БГ е украинси. Въпреки че Мария Габриел не ни отговори на писмото аз ви казвам че украински мед тази година може да се изнася от Украйна само докато се изчерпи поземлената квота, а тя се изчерпа е първите минути на настоящата година, тоест ако към дата след първите дни на януари изкупвач твърди че може да внесе евтин (безмитен) мед от Украйна то това е чиста лъжа или чиста контрабанда.
    ......
    Личното ми мнение е, че възможността за масова контрабанда от Украйна никак не е за подценяване. Украйна е много близо до България и има три възможни пътеки за нея - по море, по суша през Румъния и по Дунава. И докато по море и по суша има все пак някакъв граничен и митнически контрол, то движението по Дунава е почти безконтролно. Всеки влекач може да докара цял шлеп с тенекии мед и той да бъде разтоварен някъде по нашия бряг само за една нощ. После върви го търси!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  5. #2445
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Моето виждане:

    1. Изкупвачите не са длъжни да купуват мед от нас. Длъжни са обаче да декларират произхода на меда КОРЕКТНО. Това е по закон, а не от морална гледна точка.

    2. Ако прекупвачите изчезнат, ще има проблеми в сектора. Това е така, защото българския пчелар не е свикнал сам да търси пазар за продукцията си. И тъй като имам малко опит и знания, мога да кажа и какво горе-долу се случва в такъв момент. Част от пчеларите ще изпитат сериозни финансови затруднения, проблеми ще имат най-вече програмисти и хора които не са подготвени за такава ситуация. Друга част от пчеларите няма начин да ги хване със свалени гащи и това са пчеларите, които ще бъдат пчелари със или без програми. Трета част от пчеларите са тези, които ще се адаптират бързо към променената среда и за тях шока ще бъде отрезвяващ и полезен.

    3. Прекупвачи има на мед, прашец, прополис, восък, пчелна отрова, пчелно млечице. Пазар има за всеки от изброените! В София поясите, плувките и хавлиите може и да не вървят, във Варна също не вървят през зимните месеци, но това не означава, че няма пазар. В Кауфланд капачките на меда започнаха да ръждясват и почти никой не го купува. Това означава ли, че никой не купува мед във Варна или, че никой не купува мед от Кауфланд или не се купува фалшив мед?!?!
    Пазарната икономика не може да унищожи пчеларството и какво значи пазарна икономика в този контекст?!?! Винаги когато има търсене, има и предлагане. Свръхпроизводството е проблем за производителя, свръхтърсенето е проблем за купувача, който трябва да плати по-висока цена.

    4. Прекупвачите могат да си определят каквата искат цена, но пчеларите НЕ СА ДЛЪЖНИ да се съобразяват с нея. Когато пчеларя не го устойва цената, той трябва да търси друго решение. Защо се съгласяват на цена под 5 лева? - Защото пазара е повреден и на някои хора не им стига акъла. Това изкривяване се получава поради програмите, а това не е проблем само в България и ЕС, а в целия свят. Не е проблем и само на пчеларите, а на всички производства, който разчитат на финансови помощи.

    5. Изкупвачите печелят луди пари на гърба на пчеларите. Въпросът колко остава при нашите и колко при посредника в Германия е друга тема. Да, всички по веригата страдат от ниските цени и проблемите в сектора, но те се пренасят, а не се създават от пчеларите. Ако меда го изкупуваха по 20 лева/кг, дали някой щеше да го интересува дали е дал 85 лева за кошер или 86 лева?!?! Ако минималната пенсия беше 1000 Евро, дали бабите щяха да търсят яйца за по 12 стотинки или щяха да влязат в първия магазин и да си купят по 14 стотинки.

    6. Мед от Украйна не се внася, защото българския излиза по-евтино. Колеги НЕ ПРОДАВАЙТЕ акация и липа на прекупвачи, само на крайни клиенти или на колеги.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #2446
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    .......Колкото до примера с рамките то той също е кзключително неудачен защото аз и не само аз си купувам по няколко хиляди рамки годишно на жена която ми се каже без да се пазаря или мрънкам. Ако ти не си създал достатъчно ефективно производство за да реализираш продукта му на пазара няма смисъл да обвиняваш за това потребителите ( пчеларите)......
    Знаеш ли защо цените на моите рамки са високи?

    Високи са, защото аз ги произвеждам ЧЕСТНО И ПОЧТЕННО. Високи са, защото аз не крада материала, а го купувам. Високи са, защото цеха ми е официално регистриран, и като такъв е подложен на една камара проверки от държавните институции. Високи са, защото работниците ми са назначени официално на работа и получават официални осигуровки. Високи са, защото плащам като поп както ДДС, така и всички дължими данъци, такси, разрешителни и т.н. Високи са, защото харча пари да изпълня изискванията на закона за пожарна безопасност, задължително видеонаблюдение със подръжка на записи за 1 месец, купуване на пожарогасители, слагане на метални огнеопорни врати между помещенията и какво ли не още.

    Това е. Аз страдам, защото съм ЧЕСТЕН И ПОЧТЕН. Пчеларите обаче с удоволствие купуват рамки от ДЪРВОДЕЛСКАТА МАФИЯ и така ПОДХРАНВАТ И СТАБИЛИЗИРАТ ДЪРВОДЕЛСКАТА МАФИЯ. Правил ли си си някога сметката, че цената на рамките, купувани от пчеларите, е ПО-НИСКА ОТ ЦЕНАТА НА ДЪРВОТО, от което са направени.

    Така че не ми говори за ефективно производство, когато конкуренти ти се явяват крадци, мошеници, далавераджии и хора, които ЛЪЖАТ ДЪРЖАВАТА, като не си плащат данъците, както и хора, които НЕ СПАЗВАТ ЗАКОНА, работейки в НЕЛЕГАЛНИ ДЪРВОДЕЛСКИ РАБОТИЛНИЦИ.

  7. #2447
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Чудя се това кой го пише председателя на Конфедерацията на българските пчелари (КБП) или председателя на Конфедерацията на българските преработватели (КБП)!
    Това го пише човек, който е видял с очите си как стоят нещата поне в 10 различни други браншове. Това го пише човек, който не си е заврял главата в пясъка, и който няма капаци на очите. Като представител на пчеларите мога да се боря за една камара неправди и несправедливости в сектора, и както виждате го правя възможно най-активно, но цените на покупка или продажба не са сред тях.

    Цените на каквото и да било са неподвластни на контрол от когото и да било, включая и от МЗХ или от държавата. Това е нещото, което според мене малко пчелари го разбират.

    Да, можете да обвинявате когото си искате за цените, които не ви устройват, но товва НЯМА ДА ПРОМЕНИ НИЩО. Добре, съгласен съм с вас. Изкупвачите са виновни, защото са алчни за пари. Аз съм виновен, защото не разсъждавам като вас. Държавата е виновна, защото нищо не прави. Украйна е виновна, защото техните пчелари също търсят начин да си реализират продукцията. Всички по света, които не са Български пчелари, са виновни за нашето тежко положение. Само ние сме невинни и онеправдани, защото сме честни и почтенни, честно лъжем държавата и не си плащаме данъците и осигуровките, честно купуваме рамки и друг инвентар без документ, честно изнудваме браншовете под нас да влязат в сивата икономика и да работят мафиотски, за да ни осигурят евтини суровини.

    Въобще ние пчеларите сме честни и почтенни, а всички около нас са мафиоти, печалбари и мошеници. Сега вече успокоихте ли се? Ще спите ли по-спокойно, когато ви казах това, което искате да го чуете? Или ще предпочетете да чуете истината, и да се подготвите за реалноста, така че да имате шанс да оцелеете?

  8. #2448
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    В живота има несправедливости, с които можеш да се пребориш и за които си струва да се бориш. Ина обаче и неща, срещу които Е БЕЗСМИСЛЕНО ДА СЕ БОРИШ, защото шансовете за победа са ПРАКТИЧЕСКИ НУЛЕВИ. С такива неща е по-добре да се примириш и да си концентрираш усилията в друга, по-полезна насока.

    Например не можеш да се бориш срещу смъртта, не можеш да се бориш и срещу цените. Не че някой не се опитва, но досега не съм чувал някой да е постигнал някакъв резултат.

    Нека дори за момент да си представим, че изкупвачите на мед наистина са се събрали, и са договорили изкупната цена. Това е любим пчеларски мит и нека за момент да си представим, че това е самата истина. И какво от това. Какво можем да направим по въпроса, освен да си чешем езиците по форумите. Няма да си продаваме меда? Ами хубаво, не го продавайте. Никой не ви задължава да го продавате. Ваше право е да си го държите на склад или да си го ядете сами.

    Това е пазарната икономика - не ви харесва изкупната цена, ами не си продавайте меда. Не ви харесва цената на пчеларското оборудване - ами не го купувайте. Това са ваши лични права, и вие можете да се възползвате от тях когато си искате и колкото си искате. Тука съм съгласен с вас и напълно ви подкрепям.

    Не съм съгласен обаче с виждането ви, че НЯКОЙ ДРУГ Е ДЛЪЖЕН ДА МИСЛИ ЗА ВАШИЯ БИЗНЕС. Някой друг е длъжен така да ви оформи околната среда, щото вие да имате КОМФОРТЕН БИЗНЕС, без да се главоболите да мислите за каквото и да било. Е няма такова животно в този свят. Пазарните цени са регулатор, основната роля на който е да унищожава тези, които не успеят да се справят с начинанието, което са поели. Ето аз се провалих с производството на рамки. Дори си намерих оправдание - провалих се защото съм честен, а всички други са мошеници. Ха-ха ...... познато ли ви е това чувство и този начин на мислене .......

  9. #2449
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Та да се върнем на темата за цената на меда. Според мене тази тема е създадена с цел ДА СМЕ ИНФОРМИРАНИ какво се случва по света и какви са факторите, които влияят на цената, а не да си търсим виновници и като не ги намерим, да си ги измислим и след това да започнем да ги оплюваме.

    Ето ви една информация, която може би ще ви бъде полезна. Явно украинските износители на мед са намерили начин как да го вкарат в Европа и в момента те провеждат една МАСОВА ТЪРГОВСКА КАМПАНИЯ за търсене на клиенти с цел продажбата на този мед. И това, което ще се случи, тепърва предстои.

    По-долу публикувам текста и прикачените файлове от един мейл, който най-вероятно е изпратен на хиляди получатели (потенциални купувачи) в цяла Европа.

    Greetings.

    Our company is looking for reliable partners for cooperation in the field of export of agricultural products.
    We offer a regular supply of pure polyflora honey from the manufacturer in Ukraine.
    Honey of high quality, without antibiotics.
    Please, study information in the letter attachment.
    I hope for positive result of our cooperation.

    -------------------------

    Best Regards
    Vitaliy Kuzmenko
    Head of Sales Department
    medonos.in.ua
    medonos@mail.ua
    tel +380957365628


    Comm offer honey.pdf
    Intertek_UA_Honey1.pdf
    Intertek_UA_Honey2.pdf

  10. #2450
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Та това е. Пазарната икономика функционира и променя околната среда на всеки един бизнес, включая и на нашия. Нещата се случват честно или не дотам честно, но това не променя нищо. Крайният резултат е, че цените се променят нагоре или надолу в резултат на промените в околната среда. Миналата година имаше дефицит на мед, и това вдигна цените. Тази година явно ще има излишък на мед, и това натиска цените надолу.

    Тъжно, но факт. Тази промяна на цените надолу ще доведе до фалита на някои от пазарните участници (пчелари), и това е нормално следствие от действието на пазарната икономика.

    Извън контекста на пчеларството ще се опитам накратко да разкажа как действува пазарната икономика за тези от вас, които все още не го знаят това:

    1. Появява се ТЪРСЕНЕ на някаква стока. Ако няма търсене, всичко останало отива по дяволите.
    2. Това търсене СЪЗДАВА ПРЕДЛАГАНЕ. Щом някой е готов да даде пари за нещо, винаги ще се намери кой да го произведе.
    3. В началния момент ЦЕНАТА Е ВИСОКА, защото ТЪРСЕНЕТО Е ПО-ГОЛЯМО ОТ ПРЕДЛАГАНЕТО.
    4. Високата цена привлича нови и нови производители и така ПРЕДЛАГАНЕТО СЕ УВЕЛИЧАВА.
    5. В един момент предлагането става равно на търсенето (ПРЕДЛАГАНЕ = ТЪРСЕНЕ) и това е ключов момент, в който събитията започват да се обръщат.
    6. Производителите не знаят, че повратния момент е настъпил, в резултат на което в схемата продължават да се включват нови и нови производители, а съществуващите бясно разширяват производството си.
    7. След известно време на пазара се появява ОГРОМНО КОЛИЧЕСТВО СТОКА, тоест ПРЕДЛАГАНЕ > ТЪРСЕНЕ.
    8. Цената започва да пада, като в повечето случаи тя пада С МНОГО БЪРЗИ ТЕМПОВЕ. Буквално СЕ СРИВА и причината за това е, че голяма част от производителите бясно разпродават наличностите в склада в опити да спасят поне част от бизнеса си. В случая те не търсят печалба - те се опитват да продават на колкото се може по-малка загуба. Тука е мястото да споменем за стратегията ИЗЧАКВАНЕ. Тя е добра, ако човек може да си я позволи (ако има много излишни пари и може да издържи дълго време в изчакване). Ако обаче не може (например има кредит), изчакването е равно на самоубийство, защото то само ще доведе до продаване на още по-ниска цена (на безценица).
    9. Цената спира да пада тогава, когато всички производители са продали всичката си продукция. Междувременно голяма част от производителите са фалирали, което означава, че ПРЕДЛАГАНЕТО СЕ Е НАМАЛИЛО.
    10. Ниската цена от своя страна е предизвикала УВЕЛИЧЕНО ТЪРСЕНЕ, защото са се появили нови купувачи от по-бедните слоеве на населението.
    11. Следователно вече сме изпаднали в ситуация, в която ТЪРСЕНЕТО НАДВИШАВА ПРЕДЛАГАНЕТО. Това е дъното на цикъла.
    12. Производителите не знаят, че това дъно е дошло, и част от тях продължават да фалират или да се пренасочват в други, по-переспективни бизнеси. Тоест създава се пререгулиране, което е обусловлено от големите периоди от време между решение, действие и промяна на цената.
    13. Дефицита на стоката предизвиква ПОВИШАВАНЕ НА ЦЕНАТА. Това повишаване обикновенно се извършва МНОГО БАВНО, защото купувачите не са съгласни да дават повече пари за тази стока, и само малка част от тях я купуват по завишената цена.
    14. Цената бавно пълзи нагоре и това води до все по-голям и по-голям отлив на купувачи.
    15. Производителите, които са оцелели от кризата, ближат рани, но постепенно започват да се възстановяват и стабилизират. Никой от тях обаче не смее да увеличи производството, защото са наплашени от близкото минало.
    16. Цената продължава бавно да пълзи нагоре. Ентусиазма на производителите постепенно започва да се завръща.
    17. Настъпва преломен момент. Цената вече е достатъчно висока, а предлагането все още не може да задоволи търсенето. Появяват се нови и нови производители, които си мислят, че този бранш носи големи печалби. Минава обаче време, докато те организират производството, и докато тяхната продукция излезе на пазара. Това забавяне във времето пак предизвиква пререгулиране. Тоест в този бранш вече има прекалено много производители, които след време ще предизвикат ПРЕДЛАГАНЕ > ТЪРСЕНЕ, но те все още не го знаят това. Бомбата, която ще предизвика следващия срив на цените, вече е заложена, и е само въпрос на време тя да бъде възпламенена.
    18. С това цикъла вече е затворен. Ако ви е любопитно какво предстои, започнете да четете тези точки от самото начало.

    Най-важното, което трябва да запомните е, че ТЪРСЕНЕТО Е ПЪРВИЧНОТО, а не предлагането. Тоест купувачите са първичното, а не производителите. Купувачите колят и бесят, а производителите само се съобразяват с тях. В нашия случай ИЗКУПВАЧИТЕ НА МЕД СА ПЪРВИЧНОТО, а ние само играем по тяхната свирка.

    Другото, което трябва да го знаете е, че ЦЕНИТЕ СЕ ДВИЖАТ ВЪВ ВЕЧЕН ЦИКЪЛ, и ние няма как да го предотвратим този факт. Можем само да го наблюдаваме и да се съобразяваме с него. Можем и да се опитаме да вземаме ПО-ПРАВИЛНИ РЕШЕНИЯ, базиращи се на познаването на този цикъл и на ЗНАНИЕТО КАКВО ПРЕДСТОИ.

 

 
Страница 245 от 496 ПърваПърва ... 145195235243244245246247255295345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •