Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 101 от 496 ПърваПърва ... 519199100101102103111151201 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,001 до 1,010 от общо 4956
  1. #1001
    Автор
    Регистриран
    18.01.2012
    Мнения
    112
    Скоро се обаждах на един изкупвач на мед (представи се от Асеновград), не ме устрой цената и му казах. Пич няма как да ти дам меда си на цената която ми предлагаш след като си познавам качеството 100% чист, натурален и подхранване на пчелите само с собствената им продукция (т.е. мед) и след 5 минутен разговор ми казва - слушай каква ще ти кажа, вече никои не прави изследване на меда за добавки на захари, а се прави само анализ на добавки и остатъци от антибиотици. Като му казах какъв ми е добива на мед от кошер направо ми се изсмя по телефона. Спомена че имал около 100кошера и варирал с добива около 60 до 90кг от кошер. Незнам колко е вярно това което ми каза за анализа,но нека по запознатите колеги споделят мнение.
    И да се лъжем няма смисъл в това - самозалъгваш себе си като пчелар!!!

  2. #1002
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    "Чета, чета и сякаш съм поподнал в тема по окачествяване на меда или начини за производство на по-голямо количество мед.
    Май се отвлякохте доста в страни."
    Има , има връзка. Колкото повече се изхитряваме да пробутваме захарен сироп вместо мед (благовидни предлози - подхранване от нужда уж), толкова повече цената на "меда" ще се приближава към тая на захарта.Та това отвличане в страни е показателно.
    "Ако започна да си храня пчелите със сок от женшен, ще получа мед от женшен, нищо че в природата няма нектар от женшен.
    Ако започна да си храня пчелите със сок от ягоди, ще получа мед от ягоди.
    Ако ги храня с Апинверт, ще получа мед от жито и ечемик."
    Каква цена да очакваме за подобен "мед"?
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  3. #1003
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.11.2013
    Мнения
    209
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Много благодаря на АПИТРЕЙД за публикувания документ с изискванията на западните му партньори за параметрите, на които трябва да отговаря меда. Това е НАЙ-ЦЕННАТА ИНФОРМАЦИЯ в темата от нейното създаване до ден днешен. Ако документа го преведете на български или излезете с ваш подобен документ - тогава пчеларите ще са ви безкрайно благодарни, защото с това вие всъщност ще докажете, че искате ясни, точни и честни взаимоотношения.

    Към документа имам два неудобни въпроса, които не са критика - все пак ви разбирам, че вие давате парите и в резултат на това вие сте в правото си да налагате изискванията, но все пак ще съм ви благодарен, ако ми отговорите:
    1. Защо в документа има ЗАВИШЕНИ ИЗИСКВАНИЯ към някои параметри спрямо цифрите, написани в директивите, законите и наредбите - напр. ХМФ, съдържание на вода, Диастаза и т.н.?
    2. Защо в документа са изтрити източниците на информация за състава на меда - Food Laws и Honey Regulations? Оставен е само номера на директивата, за която вече знаем.

    Здравейте,

    Въпросите не са неудобни, а отговорите са съвсем логични.

    1. По отношение на параметрите - ХМФ и диастаза се изискват така, защото са показателите, които най-пряко се влияят от термичната обработка на меда. Все пак като го получат във варели от по 300кг, клиентите трябва още веднъж да го загреят, за да могат да го филтрират и разфасоват. С тези изисквания, те си осигуряват нужния резерв. Водното съдържание - такова близо от 20% най-често говори за недобре узрял мед, обичайно българският мед е с водно съдържание 17-19%. Отделно медът с друг произход - Китай, Южна Америка, Виетнам и бог знае още откъде, може да идва с по-висока влага и по този начин клиентите се подсигуряват - в това обаче не съм се задълбочавал.

    2. На празните места в документите изтритите думи са името на държавата, в която работи този клиент. Това не е от значение за нашата дискусия и няма отношение в случая. Все пак, не очаквайте да ви дам информация на кого и как продаваме, въпреки че някъде по-горе имаше призиви да си покажем и счетоводните документи и калкулации

    Относно това да преведем документите и да ги даваме на пчеларите - ами не знам каква част от хората, които практикуват пчеларство в Бъглария, въобще ще се заинтересуват.

    Поздрави на всички и лека вечер.

  4. #1004
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от asm22 Виж публикацията
    1. Медът е естествен сладък продукт, произвеждан от медоносни пчели Apis mellifera от нектара на растенията или от секрети на живите части на растенията, или от екскретите на смучещите насекоми по растенията, които пчелите събират, трансформират чрез комбиниране със специфични вещества от организма си, отлагат, дехидратират, складират и съхраняват в пчелни килийки до съзряване.
    Да, да ама не

    Един пример в Израел се добива пчелен мед които 90 % от него е есенции (екстракти), захарен сироп и едва 10 % донесено нещо друго бог знае откъде (пустинята е голяма)... Наскоро 2012 година швейцарците сертифицираха този мед като Био и го продават в Швейцария на цена от 30 евро за бурканче от 500 грама ...... аз или които и да е друг с 100 % пчелен мед по-горното определение дали ще вземем подобен сертификат може би когато в календара има и дата 31 февруари .... но това е много обширна тема...

    Breitsamer - доколкото знам е третата по големина в Европа компания купуваща и пакетирваща пчелен мед - покриваш ли изискванията им няма никакъв проблем да се продава директно на тях освен обичайните изисквания към меда, количество, опаковка, къде да бъде доставен те в писмото си изрично дори е с по дебел шрифт са написали че - не признават никакви разходи за анализ на меда направен от продавача/пчеларя, не искат меда да е придружаван от такъв анализ. Такъв може да има само и единствено ако те изрично го поискат. Меда се изследва в тяхна лаборатория в Германия за тяхна сметка и ако отговаря се заплаща ако не отговаря се връща като разходите за транспорт се за сметка на продавача.
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  5. #1005
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Става въпрос за евреите!Те могат и мед със камъни да продадат на такава цена.

  6. #1006
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Както казва Цар Киро, "Захар и есенция"... ъъъ "Спирт и есенция"!
    Това ме сеща за една статия в списание "Менте и оригинал". Имаше списание с такова или подобно заглавие преди не малко време. Та там пишеше за появила се на пазара фалшива водка "Финландия", която при опитване не можела да бъде различена от оригинала дори от най-големите специалисти. При химически анализ също не можела да се установи разлика. На всичкото отгоре не била вредна за здравето, но все пак е менте! Различавала се от истинската само по някакви символи на капачката, или нещо такова.
    То в случая проблемът е по-скоро за оригиналния производител и неговите дистрибутори, защото някой се опитва да прави пари на гърба на утвърдената търговска марка. Иначе потребителят е на далавера, защото ще пие по-евтина водка... докато някой не го светне, че е менте... и тогава най-вероятно ще спре, нищо, че ползата и вредата от нейната употреба е сигурно точно толкова, колкото и от истинската.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  7. #1007
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Като ви гледам, мисля си че сте големи идеалисти. Не знам обаче дали знаете, че във всеки един бранш и във всеки един хранителен продукт, който го купуваме и ядеме, си има някакви МАЛКИ ТАЙНИ на производителите, които е по-добре потребителя да не ги научава. Колбаси, консерви, компоти, мляко, сирене, кашкавал и още 1000 други продукта - всичките те имат в себе си ТАЙНИ СЪСТАВКИ с цел поевтиняване, увеличаване на срока на годност, придобиване на търговски вид и т.н.

    Масово се използват оцветители за подобряване на цвета. Масово се използват усилватели на вкуса, които имат пристрастяващ ефект, и ви карат дадения продукт да го ядете пак и пак. Масово се използват некачествени или дори развалени суровини, които след някаква обработка се превръщат в кренвирши, колбаси и т.н. Масово се използват стабилизатори, консерванти и всякаква друга химия за увеличаване на срока на годност. Загледайте се в дългия списък от Е-съставки, написани на етикета на всеки един продукт. Всичко това е химия, и то официално разрешена. А че има и неофициално разрешени съставки сами можете да се досетите.

    На фона на цялата тази химия, която ежедневно я ядем, меда е едва ли не най-екологично чистия продукт, дори и когато има престараване с храненето на пчелите.

    ПС: Иначе нали знаете от рекламата, че един от производителите на кренвирши най-после реши да ги прави от месо - ха-ха....
    Сега чакаме някой млекопреработвател да реши да прави сиренето и кашкавала от мляко ........

    А колкото до изкупвачите на мед - те трябва да са доволни, че меда наистина го правим с пчели. Иначе и сред пчеларите има и тарикати, които си позволяват да правят алхимии, и с тях наистина трябва да се води борба.

  8. #1008
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Ооо в тази държава едва ли е останал и един идеалист. По-скоро става въпрос за репутация, както на всеки един пчелар така и като цяло на меда с произход България. Не е далеч времето когато доставчиците на мед ще са по списък при търговци и преработватели и ако се издъниш един или два пъти забрави да продадеш трети път.
    На ниво държава ще е същото колкото повече издънки толкова по-ниска цена за български мед.
    Иначе знаем, че всички сме дяволи просто има една граница след която ще търпим дългосрочни вреди.
    Винаги може по-добре.

  9. #1009
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Направих си труда да преведа на български изискванията за качеството на меда, изкупуван от западните фирми. Който му е интересно - може да ги прочете. Прави впечатление, че е разрешено сравнително много нишесте - чак съм гръмнат, но няма грешка - допустими са цели 10% нишесте.

    Другото, което не ми е ясно - съдържание на захароза <5%, а на C4 захар < 7%. Може ли АПИТРЕЙД да ми обясни каква е разликата в двата параметъра?

    Product Specification.pdf

  10. #1010
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Нека Апитрейд да каже, но мисля че захарозата са нередуцирани захари, а Ц4 и Ц3 захари се търсят и в редуцираните.

 

 
Страница 101 от 496 ПърваПърва ... 519199100101102103111151201 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •