Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 29
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    На пръв поглед има някаква логика да е добър вариант ! Но подробностите ....... и аз това питам ?

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Kakъв е смисъла от наклона?

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Мисля , че най-вече вентилация !

  4. #14
    Чел съм за такъв кошер. Според описанието обаче прелката трябва да е в най-ниската част. Така с помоща на гравитацията подмора и разпечатките сами се насочват към прелката и се спестява работа на пчелите. Какво обаче ще стане ако подмора е много и запуши входа? Освен това при зазимяване в най-ниската част се слагат питете с пило, а наготе- тези с мед. Така семейството по време на зимуване се качва плавно нагоре и през ранна пролет се намира в най-високата (най-топла) част на кошера. За подвижно пчеларство ще е много не удобен. Лично за мен този кошер има един съществен недостатък. Много трудно ще се получава стоков мед само от "девствени" пити, което е моя основна цел.

    Нека Иван и Коста разкажат нещо повече за самия кошер и работата с него. Кой е истинския откривател не е от особено значение. Няма да разследваме, кой и защо си приписва заслугите.

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    От снимката се вижда, че има втори вход.Проблема със запушването отпада.Ако не е наклона,който ще се яви основния плюс при зимуване това за мен си е тип лежак.Вероятно, когато налконената част е по-къса и е в комбинация със вертикална ще може да се вади и мед от магазинни пити.Кошера наистина е интересен.

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Относно този кошер ще поразмишлявам "наглас" , а ако греша ме поправете ! Значи наклонен корпус - студения и топъл въздух имат по-размита граница - поради наклона . Пролетта майката е в най-горния край и осеменява надоло , като при настъпването на паша пчелите сами я ограничават и зареждат мед също в низходящ ред , като това става лесно , защото майката и без това с неохота слиза надоло , което е предимство пред лежака , където в някой случай майката осеменява навсякъде ! Добрата вентилация пък значи по-малко влага, която и да се появи се оттича лесно ! Тогава защо не - такъва кошер !!!

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281


    Бай Пчеличко общо взето си прав,но така ми се струва малък.След като разгледах блога видях, че има допълнение към наклонената част.Определено прилича на лежак с магазин.Да съгласен съм че има разлики, но когато сезона е добър и пчелите са силни типа кошер не мисля, че е от голямо значение.




  8. #18
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Големината напрактика не е ограничена , а и 14-15 рамки ДБ мисля , че са достатъчни за плодник и мед , поне за моя район . Струва ми се , че този кошер ще е лесно обслужваем , понеже отпада разширяването и свиването , поставянето на магазин , като така не се безпокоят излишно пчелите и няма вдигане на тежести ! На теория този кошер е "РЕВОЛЮЦИЯ" , остава да се провери и на практика !(Лично мнение)

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски

  10. #20
    Автор
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Варна
    Алексеи успял си да го напълниш това лято. Браво ..похвално бих казал.
    поздрави

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •