Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 42
  1. #11
    Потребител
    Регистриран
    17.01.2013
    Мнения
    56
    Цитат Първоначално публикувано от mladen99
    Цитат Първоначално публикувано от armancho1
    За момента се ровя повече във форумите защото наистина нямам време а тук информацията е по отсята, като ми мине сесията обезателно трябва да прочета и ми се струва че само с една няма да стане работата. А колкото до кошера входа му е 5-6см. аз си го правих сам малко на изуст, но мисля че добре се получи единственото което съм пропуснал е отвор на дъното, но мисля че не е фатално, на този етап.
    Може да се консултуриш с някои пчелар, в твоя регион има много такива, въпросът е какво ще ти кажат и какво ще спестят.
    Страхотен отговор.Човека пита ти го пращаш да пита някой друг.Който знае му отговаря.Ти като не знаеш защо въобще пишеш.

  2. #12
    Правилно му е писал колегата Младен не става само с четене колега Доналд. Трябва практика а най лесно е като ти покаже някой колега пчелар от региона. И в процеса на работа си задаваш въпросите и много от нещата ти се изясняват. Знам какво е никой да не ти показва и да се оправяш сам, само с четене и гледане на филми. За това не съм върнал колега който ми е поискал помощ и съм му показвал нагледно както на неговия така и на моя пчелин. За скромния си вече към 4-та година съм помогнал на 10-тина прохождащи колеги но както писах по горе знам какво е да ти отказват. От тук само колегата Лалов ми е помагал практически за което винаги ще съм му благодарен
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  3. #13
    Потребител
    Регистриран
    26.04.2011
    Мнения
    98
    Аз бих процедирал по следният начин.Ако семействата ти са силни и имаш предстояща паша изчакай да съберат и извади по 1 магазин мед.Междувременно на пазара вече ще има оплодени млади майки.Уговаряш си доставката на майката и ако в уречения ден до обяд я имаш,правиш следното.От най-силния кошер изваждаш 2 рамки с разновъзрастно пило,а от другите 2 по 1 рамка пило и по 1 рамка мед и прашец(обикновенно са крайните).Работиш бавно и внимаваш да не пренесеш някоя от майките в отводката.Затова е хубаво да ги намериш по питите за да си сигурен.Междувременно подреждаш извадените пити в 6 рамковия кошер-по средата пилото,в краищата питите с мед.След това-ако можеш да преместиш отводката на разстояние около 3-4 км. за около 25 дни,ще е най-добре.Така летящите пчели няма да се върнат и няма нужда от процедурата със стръскване за която те посъветва колегата Бонев.Така младото семейство тръгва най-бързо да се развива.Ако няма къде да го местиш-следваш инструкцията със стръскване и затваряш капака.Изчакваш 5-6 часа и внимателно поставяш майката с клетката върху питите в средата на новото семейство.Отваряш след 2-3 дни да видиш дали е освободена майката.След това при нужда, сироп за развитие на малчугана и градени рамки или основи.

    Ако досега не си придавал майка,огледай внимателно клетката,пластмасовите имат две зъбчета които трябва да се отрежат за да има от къде да излезе майката.Успех...
    Гладът не е заради това,че не можем да нахраним гладните,а заради това ,че не можем да нахраним богатите.

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2013
    Мнения
    35
    Здравейте отново вчера направих отводката и процедирах по следния начин: взех от 2ата кошера по 2 пити с пило и прашец и от един друг една пита с мед, която разпечатах, всичко това събрах в кошера който предварително натрих с лук от вътрешната страна.Стръсках и малко пчели в отводката и сложих една преградна дъска в края.Напълних хранилката със захарен сироп и сложих капака. Сега чакам развитие.

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    26.12.2012
    Мнения
    27
    Пчеларски район
    лесковец
    Аз пък си направих отводка по следния начин.На 27 април преместих четирите си семейства на вилата,където очаквам да съберат малко аморфа.На 28 сутринта на старото място на кошерите имаше много пчели и ми стана жал за тях та ги прибрах в едно нуклеусче.Донесох им една пита с прясно пило,две стари пити и една основа.Появиха се 6–7 маточника ,но не отстраних нито един(мисля че те ще изберат най–добрия).От няколко дена вече трябва да има майка,но не успявам да я открия,та ще чакам да се оплоди и тогава може да се похваля че имам ново семейство.Очаквам вашите мнения и препоръки.

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2013
    Мнения
    35
    Здравейте, днес открих новоизлюпената майка. Но все още няма снасяни яйца, след колко време трябва да се оплоди и да почне да снася? Какво да правя с останалите маточници да ги оставя или да ги премахна, не вярвам да почне да се рои ?!

  7. #17
    Наблюдател
    Регистриран
    06.12.2011
    Мнения
    44
    Няма да се рои!! Първата майка , която е излязла е прогризала другите маточници отстрани и е убила другите майки. Остави отводката на мира за поне 10-дена , да може майката да се оплоди и да пронесе.

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2013
    Мнения
    35
    Цитат Първоначално публикувано от ясен
    Аз пък си направих отводка по следния начин.На 27 април преместих четирите си семейства на вилата,където очаквам да съберат малко аморфа.На 28 сутринта на старото място на кошерите имаше много пчели и ми стана жал за тях та ги прибрах в едно нуклеусче.Донесох им една пита с прясно пило,две стари пити и една основа.Появиха се 6–7 маточника ,но не отстраних нито един(мисля че те ще изберат най–добрия).От няколко дена вече трябва да има майка,но не успявам да я открия,та ще чакам да се оплоди и тогава може да се похваля че имам ново семейство.Очаквам вашите мнения и препоръки.

    Защо е имало пчели на другия ден на старото място да не би вилата ти да е наблизо, или си ги преместил по време когато са били на паша ?

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    26.12.2012
    Мнения
    27
    Пчеларски район
    лесковец
    Да,вилата ми,наистина е наблизо,около 5км.Преместих пчелите около 21 часа,а на другата сутрин в 7:30 имаше почти две рамки пчели и всички натоварени с много прашец.За 4-5 дена напълниха 4 пити с мед и прашец и изградиха две основи.До 2-3 дена майката трябва да пронесе.

  10. #20
    Наблюдател
    Регистриран
    18.06.2012
    Мнения
    16

    Отводка

    Значи направих отводка на 18.05.Въпроса ми е тази отводка като създаде маточници,ще може ли да взема 2-3 пити пило от съштия кошер и да му придам маточник от отводката и по този начин да направя и втора отводка.

 

 
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •