Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 24
  1. #11
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Ми отнеми част от летящите пчели и не подхранвай.
    Извинявай, подведох те. Като се замислих - това няма да помогне. Младите пчели автоматично се превръщат в летящи и ефекта ще бъде обратен.

    Вземи две силни семейства и направи едно още по-силно. В едното (това което го готвиш за отглеждач) да не остане открито пило и му добавяш колкото се може повече запечатано. След две седмици пилото ще се е излюпило и ще бъде в идеална възраст за отглеждане на маточници, а семействто - на ръба да изпадне в роево състояние. Майката се отнема, ако има маточници се разрушават и след 24 часа се добавя маточната рамка.
    Метода на брат Адам. Действа всеки път. Може да му поставиш 60 маточника и ще ги изгледа перфектно. Стартер не е нужен.
    След всяка партида просто добавяш 2-4 рамки със запечатано пило и продължаваш.

    Номера тук е пчелите да са поставени на високопротеинова диета три месеца преди поставянето на първите маточници ( т.е. през няколко поколения пчели) за да може пчелите които ще гледат маточниците да са физически добре развити за да отделят обилно количество млечице.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Благодаря.
    Само не разбрах едно нещо.Ако изчакам две седмици и запечатаното пило се излюпи,няма ли майката веднага да почне да осеменява празните пити преди да я отнема,и след като поставя маточната рамка да се получи така че да има открито пило плюс заложените маточници.Може би трябва да затворя майката с ограничителна клетка преди излюпването на пилото.

  3. #13
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Затварянето на майката по-скоро би могло да увеличи вероятността да има щъкащи неплодни свищеви майки точно когато не трябва.

    Отвореното пило не е проблем. При всички ситуации то няма как да бъде избегнато и проверката и разруваването на всички свищеви маточници на 5-6ия ден след пренасянето е задължително. ВИНАГИ! (освен ако не ползваш магазинни рамки и майка под ХР- тогава прегледа е по-скоро препоръчителен).
    Нека напомня, младите пчели превъзхождат многократно наличието на каквото и да е открито пило

    Ако чак толкова те притеснява наличието на някакво открито пило - прехвърли по-голямата част от него при/заедно с отнемането на майката.

    Това е метод който съм изпроблал, но го ползвам само когато условията за отглеждане на маточници не са перфектни.

    Най-големия му недостатък е че се концентрира голяма част от маточниците в една производствена единица, когато нещо се обърка близо 60 маточника си заминават и доста бърка плановете
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Нещата ми се изясниха.Аз мисля да заложа около 40 маточника в отглеждача,понеже първата ми партида отводки няма да бъде повече от 20.Трябва така да съобразя нещата че да заложа втора партида маточници за следващите отводки,които да използвам и като застраховка за първите отводки, ако стане нещо с някоя от майките,не се оплоди или някоя птичка я клъвне, да имам маточници в наличност.Друг е въпросът ако се окаже че някоя от отводките е прегризала предаденият маточник,тогава вече става лошо,защото или трябва да имам друг отглеждач зареден няколко дни по късно ,или да разчитам че някое семейство ще има роеви или маточник от тиха смяна.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Използвам темата, нищо че е прашасала.
    Някой може ли да качи клипове (или линкове към такива) за работния процес при пренасяне на ларви?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Използвам темата, нищо че е прашасала.
    Някой може ли да качи клипове (или линкове към такива) за работния процес при пренасяне на ларви?

    https://www.youtube.com/results?sear...82%D0%B2%D0%BE
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Благодаря, но тук са 191 филма, които обхващат всички процеси. Нямам нито времето, нито необходимостта да ги изгледам всичките. Интересува ме конкретно процеса "пренасяне на личинки". Ще съм много благодарен на всеки, който би подсказал в кой точно филм е той.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Благодаря, но тук са 191 филма, които обхващат всички процеси. Нямам нито времето, нито необходимостта да ги изгледам всичките. Интересува ме конкретно процеса "пренасяне на личинки". Ще съм много благодарен на всеки, който би подсказал в кой точно филм е той.
    Да не ставаш майкопроизводител .

    https://www.youtube.com/watch?v=x_DkkOn-qv4

  9. #19
    Автор
    Регистриран
    08.03.2015
    Мнения
    124
    Уж си грамотен човек пък с един youtube немой са опрайш начи....заповядай
    https://www.youtube.com/watch?v=0eH1jAET6E8

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Да не ставаш майкопроизводител .

    https://www.youtube.com/watch?v=x_DkkOn-qv4
    Благодаря ти! Видях това, което ме интересуваше. Майкопроизводители с лопата да ги ринеш! Ама производството на търтеи малко го могат!

    Цитат Първоначално публикувано от npachovski Виж публикацията
    Уж си грамотен човек пък с един youtube немой са опрайш начи....заповядай
    https://www.youtube.com/watch?v=0eH1jAET6E8
    Мерси за линка! Някой те е излъгал че съм грамотен! Прозд енжинер сам!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •