Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 15

Тема: Гол рой

  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана

    Гол рой

    Не можах да намеря четиво по темата и да попитам тук как се прави?
    Искам да прехвърля две семейства в нови жилища с нови рамки без да ползвам старите защото питите са по на 7-8години.
    Говорих с пчелар и той ме посъветва да си купя по една изградена рамка от друг пчелар и да сложа останалите с основи.
    Аз се чудя като нямат никави запаси с храна, как ще се хранят и майката ще и стигне ли тази една пита.
    И колко силно трябва да е семейството да може да гради усилено.
    И ако искам да сменя и майката кога да я сменя?
    И старите пити с меда мога ли да ги претопя?
    Ако някой го е практикувал ще съм му благодарен да изкаже мнение.

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    21.02.2011
    Мнения
    48
    Първо смени питите постепено след затоплянето на времето ще почне и усилен градеж така че можеш да махаш по 2-3 пити и да слагаш основи като преди това старите ги местиш постепено към края за да няма пило, и следкато смениш питите може да ги слагаш в новите кошери, иначе какво ще правиш тези с пило? да не мислиш да ги претопяваш с пилото

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    11.12.2010
    Мнения
    84
    Като си взех първите два кошера бяха с черни пити и докато четях и тичах да вдигам капаците за да видя какво става.Кошера се напълни с повече търтей от колкото пчели и като започна едно роене. в магазините не видях пчели, въобще не разбрах какво се случва цяло лято но от есента до пролетта четях,четях .....ааа забравих да спомена,че мед опитвах от рамкоповдигача .Но си спомням аромата на кошерите като вдигнех капаците.

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    07.03.2011
    Мнения
    57

    Re: "гол рой"

    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m
    Не можах да намеря четиво по темата и да попитам тук как се прави?....

    В момента не ти знам в какво състояние са ти семействата аз бих направил следното...Сменяш тази година половината пити,другата години сменяш останалата част от питите....не си прави експерименти с това 1 изградена рамка и останалото основи за градеж....Ако искаш да останеш без пчели това е начина....ще върнеш семейството в първи клас...
    В крайна сметка не разбрах,след като искаш да сменяш питите защо не изцентрофогираш меда и след това да ги изхвърлиш.
    Защо искаш да си усложняваш живота с това да усложняваш и този на семействата който имаш...
    Не забравяй че ти трябват тъмни пити в началото на годината,майките осеменяват първо най-тъмните части от изградената рамка в този периот на годината....

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Питите са стари деформирани на дупки и се ронят, според мен това е една от причинете, че майката не иска да снася.
    За налитането на основи четох че стимулирало роене и пчелите започвали да работят усилено и тук в форума се споделя това мнение.
    Въпроса ми беше ако някой го е правил да сподели опит.
    Да изчакам ли малко да стане по силно семейството или да действам на акацията. Сложил съм и по една пита за градеж, но са слаби и не градят.

  6. #6
    Направи както ти казват колегите. Колко рамки покрива това семейство? На година спокойно може да подмениш половината основи в плодника. Сложи 1 основа след седмица отваряш и гледаш ако са ти е изградили слагаш още една и така. И постоянно наливаш сироп и ще видиш как ще градят. Миналата година имах 20 изградени магазини рамки а завърших се с 300 отделно 60-70 плодникови подмених
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Аз миналата година купувах едни рояци и като ги прехвърлях нямах толкова изградени пити. Та за това сложих основи и 1-2 изградени. Повечето за седмица изградиха поне по 3 основи. Беше юни месец и не съм ги хранил.

  8. #8
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция

    Re: "гол рой"

    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m
    Не можах да намеря четиво по темата и да попитам тук как се прави?
    Искам да прехвърля две семейства в нови жилища с нови рамки без да ползвам старите защото питите са по на 7-8години.
    Говорих с пчелар и той ме посъветва да си купя по една изградена рамка от друг пчелар и да сложа останалите с основи.
    Аз се чудя като нямат никави запаси с храна, как ще се хранят и майката ще и стигне ли тази една пита.
    И колко силно трябва да е семейството да може да гради усилено.
    И ако искам да сменя и майката кога да я сменя?
    И старите пити с меда мога ли да ги претопя?
    Ако някой го е практикувал ще съм му благодарен да изкаже мнение.
    Стръскването на гол рой се прави най-лесно когато няма пило (или то е много малко) - късно наесен ( при Датчаните това е рутинна практика - всяко семейство получава "чист" старт за следващата година) или рано напролет или по време на или след роене, когато така или иначе има прекъсване на отглеждането на пило.

    Тук целта е не просто подмяна на питите - прекъсване на цикъла на патогените в кошера ( които си съществуват дори и при здравите семейства), санитаризация на пчелното семейство.
    Очевидно ако няма проблем, такава не се налага, редовната подмяна на старите пити върши достатъчно работа. Когато обаче това не е правено дълго време и/или патогените достигат нива които започват да вредят на пчелното здраве, единствения начин е пълна подмяна, т.е. ако оставиш дори една изградена пита все едно нищо не си свършил.

    За да има положителен ефект от цялата операция трябва да имаш поне кг пчели в кошера ( пчелопакетите се продават по 1,5 кг пчели), което е грубо казано 5-6 рамки покритие. В противен случай пчелите няма да могат да изградят бързо основите и да развият наново семейството.

    В настоящата ситуация когато семействата се развият достатъчно ( този сезон си го изпуснал) или малко след последната паша (Юни- Юли- Август, според местните условия) може да стръскаш първо едното семейство, прехвърляйки питите с пило на другото докато се излюпи, а меда - през центрофугата.

    Седмица - две по късно, повечето от пилото трябва да се е излюпило ( и ако си затворил майката предварително) и не би трябвало да има големи количества пило които да си заслужават. Меда центрофугираш, питите претопяваш, рамките дезинфекцираш ( газова/бензинова горелка; изваряване със 5% разтвор сода каустик)


    Стръсканите семейства - ако са около 1,5 кг и нагоре - може да им дадеш направо 10 рамки за градеж ( основи), ако са по-малко - 5 основи на първо време са достатъчни.
    СИРОП през първата седмица. За 10 основи ти трябват около 15л сироп през това време, за 5 основи - съответно на половина. Гледай по-голямото количество от него да го вземат през първите 2-4 дни.
    Масово продаваните хранилки побират 700 мл - не са подходящи. Ако имаш от по-големите 2,5л, вътрешни хранилки, или милерова - ползвай тях. Ако нямаш, ползвай нещо друго например: сироп в полиетиленови пликчета или да речем разрязваш една празна голяма бутилка минерална вода добавяш малко баластен материал да не се давят пчелите, пълниш догоре със сироп и я слагаш вътре в кошера ( като махнеш нялко рамки за да може да се побере). Варианти много.

    Ако няма паша, стесняваш максимално входовете и внимаваш да не предизвикаш кражби.

    Основите ги изграждат много бързо и майката ще започне да осеменява още на следващия ден.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Благодаря на scutellator за разясненията.
    Ще изчакам да станат на 5 пъти поне и ще действам с единия.
    А майката може ли да взема нова и да я сложа в клетка в новия кошер и да убия старата преди да ги стръскам?

  10. #10
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    да, както искаш
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •