Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 11 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 104
  1. #71
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Генетична малформация или вирус, решението е смяна на майката. Когато семейството има добро хигиенно поведение виждаш само празните килиики, прошарването, със слабо оставят проблемните ларви непочистени. Гледай лекциите на Гургулова специално часта за вирусите.
    За слабото семейство пашата винаги е слаба, за силното винаги е обилна.

  2. #72
    Наблюдател
    Регистриран
    16.10.2015
    Мнения
    14
    Пчеларски район
    Хасково
    Ако е вирус дали ще е достатъчно само смяна на майката?какъв вирус имаш предвид в самата майка или и по пчелите работнички?Защото все пак те изчистват килийките?Не се ли получава цикъл майка-яйце-ларва-смърт-почистване от работничка-хранене на майката от работнички(кърмачки)?Ако сложа нова майка няма ли заразените пчели да заразят и нея?И пак казвам семействата да силни ( фарарови на по 3 корпуса пило)?Благодаря!

  3. #73
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от d0lar4e70 Виж публикацията
    Ако е вирус дали ще е достатъчно само смяна на майката?какъв вирус имаш предвид в самата майка или и по пчелите работнички?Защото все пак те изчистват килийките?Не се ли получава цикъл майка-яйце-ларва-смърт-почистване от работничка-хранене на майката от работнички(кърмачки)?Ако сложа нова майка няма ли заразените пчели да заразят и нея?И пак казвам семействата да силни ( фарарови на по 3 корпуса пило)?Благодаря!
    Вирус е. При смяна на майката се позагубва, но след това филма се повтаря. Сега са силни, че времето е благоприятно и позволява за активно снасяне на майката. Така привидно се забелязва сила, но при първото застудяване, влага.... започва регреса на семейството. Постепенно болестта се засилва и семейството остава само със 100-на пчели, майката и малко пило.

  4. #74
    Наблюдател
    Регистриран
    16.10.2015
    Мнения
    14
    Пчеларски район
    Хасково
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Вирус е. При смяна на майката се позагубва, но след това филма се повтаря. Сега са силни, че времето е благоприятно и позволява за активно снасяне на майката. Така привидно се забелязва сила, но при първото застудяване, влага.... започва регреса на семейството. Постепенно болестта се засилва и семейството остава само със 100-на пчели, майката и малко пило.
    Ако е така то това звучи сериозно.Какви мерки се предприемат как се лекува?Какво се прави?Благодаря!

  5. #75
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Семейството загива. Кошера се обгаря и се заселва ново семейство.

  6. #76
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Аз пък си мисля,че няма проблем.
    Запечатаното пило отделя топлина,а сега,в жегите,също,като през зимата,е по трудно да се подържат оптимални условия в зоната на пилото,като се има в предвид,че тече и паша.
    Като ни стане задушно,най напред отваряме прозореца.И пчелите така.В жегите отварят "прозорци" м/у пилото.Дори и могат да го ограничат значително до2-3 рамки.Особено,ако кошерите не са засенчени..

  7. #77
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Аз пък си мисля,че няма проблем.
    Запечатаното пило отделя топлина,а сега,в жегите,също,като през зимата,е по трудно да се подържат оптимални условия в зоната на пилото,като се има в предвид,че тече и паша.
    Като ни стане задушно,най напред отваряме прозореца.И пчелите така.В жегите отварят "прозорци" м/у пилото.Дори и могат да го ограничат значително до2-3 рамки.Особено,ако кошерите не са засенчени..
    Надявам се доларчето да сподели след време за резултата.

  8. #78
    Потребител
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Северно от София
    Диагноза по снимка се прави трудно,трябва си изследване но нещата отиват към доброкачествено гнилцово заболяване.Щом кошера е силен може и да се справи сам.В захарта има вещество което унищожава пчелните вируси,така че може и да го подхраниш

  9. #79
    Наблюдател
    Регистриран
    16.10.2015
    Мнения
    14
    Пчеларски район
    Хасково
    Ще споделя на пролет живот и здраве.Лично аз мисля ,че е вирус ,но не мисля ,че не е лечимо.За мен смяната на майка няма да реши проблема по скоро трябва някакво лечение ,но не знам с какво и след това чак да сменя майката.след като пчелите са излекувани защото ако заразени пчели хранят здрава майка и тя ще се зарази според мен.Странното за мен е ,че се забелязва в силни кошери което много ме узадачава. Дончев ти какво мислиш ,че е?Благодаря!

  10. #80
    Потребител
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Северно от София
    Резултата ще се види в началото на септември.Най -вероятно всичко ще наред.И аз съм имал такива случаи.Но мед от този кошер не давай на другите

 

 
Страница 8 от 11 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •