Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 21
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    16.03.2018
    Мнения
    40

    Нападение и тормоз от язовец (борсук)

    Моля помощ. От 1 месец това животно системно се опитва да ми унищожи пчелина, който се намира до село Храбриново Пловдив. Поне 7-8 пъти намирам кошерите с бутнати капаци. Нямах смъртност, но след няколкократно оставяне без капаци и системен тормоз от това животно семействата взеха да дават фера 1 по 1. Дайте съвет с какво да го нахраня за последно. Или как да се оттърва от него. Пчелите са супер раздразнини и хапят от 50метра дистанция. Ще се изпокарам със саседите и случайните туристи.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    848
    Пчеларски район
    Брезово
    Обикновено минават по едно и също място,демек,би трябвало да има пътечка.Там където пътречката минава покрай дърво,храст или ограда,там е мястото на примката...в практикер има жило...

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,234
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Обикновено минават по едно и също място,демек,би трябвало да има пътечка.Там където пътречката минава покрай дърво,храст или ограда,там е мястото на примката...в практикер има жило...
    Ачка, примки само на дупките. На пътеките може да се хване куче, котка и т.н. Да се проследи пътеката и примки на дупките, на всичките. Понякога са 7-8-10. Ако се търси хуманно решение, ел. пастир май върши работа.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    848
    Пчеларски район
    Брезово
    При мен,котки и кученца няма....ама още не съм "открил сезона" на язовеца,въпреки поразиите...За сега само съм натиснал капаците с тухли и камъни..мястото е оградено с оградна мрежа и пътечката ясно си личи....

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    236
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Могат и да обръщат,както и да отварят по старите кошери като консерви,зависи колко са гладни.
    Разхвърляш хляб напоен с антифриз,или си купуваш капан.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    16.03.2018
    Мнения
    40
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    Могат и да обръщат,както и да отварят по старите кошери като консерви,зависи колко са гладни.
    Разхвърляш хляб напоен с антифриз,или си купуваш капан.
    Ако мислиш, че това с антифриза ще помогне още довечера ще го нахраня. Капана не ми е опция.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Белка е, не е бурсук. Трябва капан с примамка яйце или някакъв сладкиш. Не оставят много следи по земята, предимно по покриви и дървета. Там където шетат маркират с урина и фекал.
    За слабото семейство пашата винаги е слаба, за силното винаги е обилна.

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    14.04.2013
    Мнения
    164
    Пчеларски район
    Троян
    Парчета от пита или плод със забити в нея тройка кукички за риболов(не е много хуманно,но няма да пострада кучето или котето на съседа).
    ...when a man lies,he kills a small part of the world

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    16.03.2018
    Мнения
    40
    Един път ми изръмжа като малко мече, и копае ямки по 20-30см. С диаметър 15-20см. Бутало ми е кошер като подкопава основата. Затова мисля, че е язовец, а също и от следите по кошерите. Иначе успява да извади и рамки от кошера.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,234
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от maxtop Виж публикацията
    Един път ми изръмжа като малко мече, и копае ямки по 20-30см. С диаметър 15-20см. Бутало ми е кошер като подкопава основата. Затова мисля, че е язовец, а също и от следите по кошерите. Иначе успява да извади и рамки от кошера.
    Ако няма опасност други животни да пострадат, става и с шепа маслини. Махаш костилките и на тяхно място слагаш кристалчета сода каустик...

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •