Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 104

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Явно , че ще трябва да добавим и нова болест.
    http://www.nytimes.com/2010/10/07/sc...bees.html?_r=2
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    13.06.2011
    Мнения
    46
    Пило на майка, която пропусна месец за оплождането си.Има ли шанс семейството да презимува?

  3. #3
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Вирусите - не. Прополиса е вид антибиотик и действа като такъв, което означава - бактерии и гъбички. Има различни видове бактерии, чувствителни към различни видове антибиотици; така има и различни видове прополис, събиран от различните растения.

    До колкото знам пчелите не консумират прополиса (поне аз не съм наясно дали го правят или не), но знам че пчелите култивират "умишлено" полезни за тях бактерии, подтискащи разлини патогени. Под култивация имам предвид бактерии които не се размножават в тялото на пчелата, а извън него.

    Добавянето на антибиотик в храната би причинило подтискане на едни микроорганизми за сметка на други. Никой не може да предскаже ефекта върху "косвените жертви" (потенциално полезните микроорганизми). (например при хората, употребата на антибиотици често води до гъбични инфекции). От пчелната микрофлора за сега има идентифицирани около 300 различни бактерии и гъбички.

    Преди известно време четох научна статия в която се изследваше имунния отговор на пчелите ( по-специално събирането на прополис) към гъбична или бактерийна инфекция. В единия от случаите събирането на прополис се увеличаваше значително, докато в другия не се наблюдаваше промяна.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    Защо е пропуснала цял месец ,да не би да е била в цикъл. Майтап нали схващаш. Това семейство е за брак.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колега Скутелатор,едно от нещата които се опитвам да избягна е да съм зависим от някой.Имам в предвид всичко,включително и информацията.Защо в литературата по българските щандове няма обстойни изследвания?Имам чувството че в България може да съществуват само любители пчелари.Аз ли пропускам информация която я има и не съм я забелязал или това е умишлено.Не всеки знае английски,за да е в крак с най-новите открития.Не бих задавал въпроси,ако имаше литература която да изяснява проблемите,бих си купил книжка и бих си седнал на задника да я прочета.Имам чувството,че с всеки въпрос става все по-сложно и разбира се интересно.Айде наздраве!

  6. #6
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    До Pawel_Bs
    Разбира се, че има информация за болестите по пчелите в старата литература. Като изключа американския гнилец, вароатозата, и новите болести "открити" през последните години, за всички останало болести се препоръчва, да се отглеждат силни пчелни семейства /моля четете внимателно старите книжки/, и тогава болестите не се проявяват, или пчелите бързо се спрявят с неблагополучията.
    За съжаление, силни семейства не могат да се отглеждат в съвременните кошери /ДБ, ЛР и др./, ако пчеларя не е винаги до тях, ако не ги подхранва, ако не ги лекува, ако не им мести корпусите. Това е от собствен опит. Най-лошото е че има много монокултури по полето, които разказват играта на пчелните симейства.
    Има обаче пчелари, които отглеждат пчелите си по т.н. "гнездова система", описана преди 150 години. Ползват се огромни по обем кошери. Те са най-различни като конструкция. Общото за тях е, че са лежаци. Пчелите се развиват странично през пролетта и лятото, гнездото не се пипа от пчеларя, не се подхранват, не се лекуват, което семейство оцелее се ползва за размножаване, чрез роене. Което не оцелее - значи няма място под слънцето. Медът се взима през есента или през пролетта.

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    139
    Цитат Първоначално публикувано от kostadinstoyanov
    Пило на майка, която пропусна месец за оплождането си.Има ли шанс семейството да презимува?
    никакав.

  8. #8
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Разбира се че е умишлено!

    Американското списание струва 2 $ и е 100 страници ( половината от които -реклама), един български пчеларски вестник - около левче ( може и повече, не знам) за 8 страници ( 7,5 от които -реклама)

    Имай в предвид че пчеларските познания в последно време дръпнаха рязко напред ( благодарение на кинтите отпускани за изследване на CCD) и нещата изведнъж се оказа че никак не са толкова прости, и че на нас са ни липсвали основните познания с които трябва да обясним причинно-следствените връзки на едно иначе съвсем обикновенно поведение/явление.

    За обяснението на въпроса "как да накараш крушката да светне?" може да послужи и краткото - "като натиснеш копчето". Докато да се стигне до създаването на крушката, обаче първо е било нужно да се придобие нужната информация през годините, да се открият електроните, електричеството, проводниците, нагреваемата жичка и т.н.
    На нас ни липсва ето тази информация - ние сме като в маймуна в стая - научили сме се че като натиснем копчето- лампата светва и до там. В ситуация в която по някаква причина лампата откаже да светне.......
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Мисля, че има шанс за оцеляване. Ако пчелите не са изтощени и са достатъчо, за да поддържат топлината. Пък и търтеите ще участват в отоплението.
    В едно от списанията, които Маргарита Дикова издаваше мисля, че имаше описан подобен случай. Трябва да го потърся.
    Имам едно такова семейство. Майката снасяше само търтееви яйца, после се оправи. Сега е доста силно, трябваше да му прехвърлям храна.

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    31.01.2011
    Мнения
    112
    Имам пчели които са неразвити, на цвят са почти бели, без крила, или почти без крила(като изядени), дребни. Има и с нормална окраска, пак с неразвити крила. Здравите пчели, ги изхвърлят от кошера нищо, че са живи. Огледах една такава неразвита изхвърлена пчела, хоботчето е извадено. Прегледах болестите в тази тема, такива симптоми не са описани.

 

 
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •